• Dolar Alış / Satış: 15.564 / 15.592
  • Euro Alış / Satış: 16.217 / 16.246
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:58
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:33
  • Yatsı: 21:17

‘MİLLİ PİYANGO KUMARDIR!’

26 Aralık 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
884 defa okundu.
‘MİLLİ PİYANGO KUMARDIR!’

“Kumarın millisi gayr-ı millisi olmaz! Tümü haramdır” diyen Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Olgun, kumarın hem dini hem de ahlaki bir sorun olduğunu söyledi.

Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Olgun, Milli Piyango İdaresince satışa sunulan milli piyango biletlerine ilişkin yaptığı açıklamada, kumarın hem dini hem de ahlaki bir sorun olduğunu söyledi.

Her sene yılbaşına yaklaşan günlerde halka kısa yoldan zengin olmanın bir yolu olarak milli piyango bileti almasının telkin edildiğini ifade eden Olgun, “Aslında milli piyango çekilişleri yıl boyunca sürekli olarak tekrarlanmakta ancak yılbaşı için belirlenen parasal miktar çok fazla olduğu için kamuoyunun ilgisini yılbaşı çekilişleri daha çok cezbetmektedir. Piyango, bir kurum yararına olmak üzere mal ve para üzerinden bilet satışı yapılması ve çekilişle isabet eden numara sahibiyle ortaya konulan mal ya da paranın paylaşımı uygulamasıdır. Sadece piyango değil, uygulama farklı da olsa toto, loto, at yarışları, kâğıt oyunları gibi şansa dayalı bütün çekiliş ve şans oyunları piyango gibidir. Yani kumarın tanımı, şansa bağlı olarak, herhangi bir beceri göstermeksizin küçük bir bilet ücretine karşılık hak etmediği büyük bir parasal meblağa el koyma girişimidir.” dedi.

“KUMAR AHLAK SORUNUDUR”

Olgun, “Hak edilmeden göz koyulan ve küçük bir para karşılığı elde edilmeye çalışılan bu haksız kazanç açıkça bir kumar eylemidir. Kumarın dinimiz açısından haram olduğundan kuşku yoktur. İslam dini kumarın her türlüsünü ‘şeytanın pis işleri’ olarak tanımlar. Aynı zamanda kumar bir ahlak sorunudur. Kişi çalışmadan ve hak etmeden küçük miktarda bir para karşılığı olarak yüksek miktarda bir parayı ele geçirmeye çalışmaktadır. İnsanları el emeği ve alın teri dökmeden bir kazanç elde edebilecekleri duygusu kişiyi çalışarak kazanma, helalinden yeme ve var olanla kanaat etme gibi büyük erdemleri temelinden sarsmaktadır. Böylece insanlar kendine ait olmayan bir çıkara el uzatarak alenen ve hiç çekinmeden hak etmediği bir kazanca sahip olma ihtirası içine düşmektedirler. Evet, piyango, toto, loto, at yarışları gibi bütün kumar oyunları dinen haramdır ve cezası ağırdır. Ancak bu tür şans oyunları dinen haramlığının yanı sıra kişiyi çalışıp kazanmak ve elinin emeğini tüketmek gibi duygulardan yoksun bırakarak ciddi bir ahlak sorununa da yol açmaktadır.” ifadelerini kullandı.

“KUMARIN MİLLİSİ GAYR-I MİLLİSİ OLMAZ; TÜMÜ HARAMDIR”

“Toplumumuzda bazıları milli piyango kurumunun devlet eliyle işletilmesi hasebiyle bu kumar sisteminin yasal bir uygulama olduğu kanaatine sahiptir.” diyen  Olgun, şunları söyledi: “Ancak uygulamanın resmi kurallara uygun olması onun İslam dinine göre caiz olduğu anlamına gelmez. Devlete bağlı bir kurum olsa da bu kurumun ihdas ettiği her türlü şans oyunu kumardır, buna tevessül etmek de haramdır. Adının önünde “milli” ifadesinin olması onu meşrulaştırmaz. “Milli” de olsa “gayr-i milli” de olsa piyango ve diğer tüm kumar oyunları İslam dinine göre büyük günahlardan birisi olarak haramdır, ahlaki olarak da haksız kazanç peşinde koşmak anlamında erdemsiz bir davranıştır.

“RIZIK, CENAB-I HAKKIN KUDRET ELİNDE OLAN BİR HAZİNEDİR”

Olgun, “Rızık, Cenab-ı Hakkın kudret elinde olan bir hazinedir. Dilediğine bu hazineden bolca bahşeder, dilediğini ise daraltır. Her ikisi de insanın imtihanıdır. Ancak biz Müslümanlara seslenen ilahi emir, elimizin emeğiyle kazanıp rabbin nimet olarak bahşettiği temiz ve helal nimetleri yemektir. Hak edilmeden elde edilen kazanç bir başkasının rızkına el uzatmaktır. Özellikle helalinden kazanıp yemenin artık pek bir değeri olmadığı, helal-haram ayrımı gözetilmeden her türlü çıkarın ve menfaatin peşinde koşulduğu günümüzde genç nesillere ebeveynler olarak büyük bir sorumluluk içinde olduğumuzu unutmamalıyız. Onlara rızkın ve kazancın rabbin elinde olduğu, ancak insan olarak bizlerin de emek ve alın teri dökerek çalışmamız gerektiği, başkasına muhtaç olmamak için gayret etmemiz gerektiğini aşılamalıyız. Yoksa gençlerimizi kısa sürede zengin olmak, hak etmediğine el koymak ve az çalışıp çok tüketmek gibi günümüzün ahlaki sorunlarının kucağına itmiş oluruz. Haramdan uzak duralım.  Helalin peşinde olalım. Ailemize helalinden yedirmek ve haram olandan sakındırmak için dua edelim.” şeklinde konuştu.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN