• Dolar Alış / Satış: 8.385 / 8.4
  • Euro Alış / Satış: 9.968 / 9.986
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:13
  • Öğle: 12:35
  • İkindi: 16:27
  • Akşam: 19:36
  • Yatsı: 21:17

Mezralılar, Solhan Yayla Festivalinde Buluştular

2 Temmuz 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1620 defa okundu.
Mezralılar, Solhan Yayla Festivalinde Buluştular

Bu yıl ikincisi düzenlenen Solhan Mezrası (Mezré Solaxon) Yayla Festivaline katılım yüksek oldu. Solhan Kaymakamı Şeref Aydın’ın da katıldığı yayla festivalinde yaylalar gezilip tanıtımı yapıldı.

 Solhan Mezrası (Mezré Solaxon) Yayla Festivalinin bu yıl ikincisi düzenlendi. 22 Haziran 2014 Pazar günü düzenlenen festivale; Solhan Kaymakamı Şeref Aydın, İl Genel Meclisi Üyesi Tayyip Kaya ile Bingöl, Solhan, Genç ve il dışında yaşayan Mezralılar ile çevre köylerden vatandaşlar katıldılar.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Solhan Mezrası (Mezré Solaxon) Yayla Festivalini organize eden Vatansever Bingöl Solhan Mezrası ve Çevre Köyleri Derneği Başkanı Abdulkadir Erkmen, katılımcılara kendilerini yalnız bırakmadıkları için teşekkür ederken festivali yapmalarına katkı sunan Kültür ve Turizm Bakanlığına da teşekkür etti.

Çok güzel bir yaylaya sahip olduklarını ve yaylada hayvancılığın yanı sıra arıcılık da yapıldığını belirten Erkmen, festivali düzenlemelerindeki amaçlarının; Mezralıların bir araya gelerek kaynaşmaları, çevre köylüler ve il dışında gelen misafirlere ise yaylanın tanıtımını yapmak olduğunu belirtti.

Birlik ve Beraberlik Mesajı Verildi

Solhan Mezrası (Mezré Solaxon) Yayla Festivalinde bir konuşma da Solhan Kaymakamı Şeref Aydın yaptı.

Aydın; “Ben bu güzel etkinliğin gerçekleştirmesinde büyük emeği olan derneğimize ve dernek başkanı Abdulkadir Erkmen’e çok teşekkür ederim, ayrıca tebrik ediyorum. Çünkü güzel ve anlamlı bir etkinlik… Tabiî ki bu bölgenin Solahanlılar için ayrı bir anlamı ve önemi var. Solahanlılar, bu etkinlik vesilesiyle hem bir araya gelip kaynaşmış oluyorlar, hem de belli bir yaşın üstündekilerde geçmişte yaşadıkları anılarını bir vesileyle tazelemiş olurlar. Bu çok güzel bir şey… İnşallah bu tür etkinlikte birlik ve beraberlikleri artırıcı organizasyon olur ve daha da artarak devam eder. Ortam çok güzel, özellikle ben çocukların eğlenme manzaraları görünce ayrı bir keyf alıyorum. Fakat yeni neslin bir eksiği var, yani onlar bir anlamda biraz şansızdırlar. Geçmişte büyüklerimizin yaşadığı bir çok şeyi bugün görme imkanları yok. Aslında bu etkinlikler vasıtasıyla bu tür organizasyonlarla festivallerle vesilesiyle belki yeni nesilleri biz bunlarla tanıştıra biliriz. Mesela çoğu çocuğumuz ata binmeyi bilmiyor, oysa at bizim ata geleneğimizdir. Ata binmek, at sürmeği öğrenmek… Mesela şimdi burada birkaç at olmuş olsaydı çocuklar içinde çok keyifli olacaktı.  Geçmişte büyüklerimizin yaptığı geleneksel bazı şeyleri de bu tür etkinliklerde ön plana çıkarmamız lazım. Tabi bu işin detayı, asıl önemi olan bu tür organizasyon etkinliklerde işte böyle bir araya gelmektir. Biz artık bu dağlarda silah seslerini duymak istemiyoruz. Biz buralarda huzur istiyoruz, birlik istiyoruz, beraberlik istiyoruz, kardeşlik istiyoruz. İnşallah özlemini duyduğumuz o günlerin iklimi de çok yakındır.  Allah geçmişte yaşadığımız o sıkıntılı günleri bir daha göstermesin.” Şeklinde konuştu.

Konuşmaların akabinde Solhanlı Mahalli Ses Sanatçıları Murat Çiftçi ile Ali Turgut’un seslendirdikleri eserler eşliğinde katılımcılar, keyifli anlar yaşadılar.

Organizasyonda yapılan ikramın akabinde yaylalar dolaşılıp tanıtımı yapılırken köyden eskiden çıkanlar anılarını tazeletip fotoğraf çekimi yaptılar.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN