• Dolar Alış / Satış: 9.481 / 9.498
  • Euro Alış / Satış: 10.998 / 11.018
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:32
  • Öğle: 12:13
  • İkindi: 15:10
  • Akşam: 17:32
  • Yatsı: 18:59

METEM’de Kutlu Doğum Programı

29 Nisan 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1932 defa okundu.
METEM’de Kutlu Doğum Programı

Solhan Öğretmen Hüseyin Artunç Mesleki Teknik ve Eğitim Merkezi’nde öğrencilere yönelik Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle bir program düzenlendi.

 Solhan Öğretmen Hüseyin Artunç Mesleki Teknik ve Eğitim Merkezi’nde Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle bir program düzenlendi. Kur’anı Kerim tilaveti ile başlayan programda öğrenciler tarafından şiirler ve ilahiler seslendirildi.

Programın açılış konuşmasını yapan Solhan Öğretmen Hüseyin Artunç Mesleki Teknik ve Eğitim Merkezi Müdürü Nurullah Azak, Peygamberi tanımanın en güzel şey olduğuna vurgu yaptı.

18 yıl ezanın yasaklı olduğu bir ülkede bugün okullarda Siyeri Nebi derslerinin verilmesi ve okullarda Kutlu Doğum Haftası programlarının düzenlenmesi ile ne kadar mesafe kat edildiğinin göstergesi olduğunu söyleyen Azak, bir programla Peygamberi anlatmanın mümkün olmadığını ifade etti.

Peygamber efendimizin doğduğunda söylediği ve öldüğünde de dilinden düşürmediği kelimenin ümmet olması ile ümmeti olarak bize ne kadar değer verdiğinin göstergesi olduğunu ifade eden Azak, Peygamberimizin ahrette bile önceliği ümmetine verdiğine dikkat çekti.

Kız çocuklarının diri diri gömdüğü bir dönemde gelen ve çocukları arasında fark gözetenleri şiddetle uyaran bir peygamberin ümmeti olduğumuzu hatırlatan Azak, “Savaşta bile esirlere serbest bırakılmalarına karşılık 10 kişiye okuma yazma öğretmeleri şartını getirerek eğitime verilen önemi de bizlere sunmuştur ifadelerini kullandı.

“O’na Olan Sevgimizi İspatlamamız Lazım”

Programa konuşmacı olarak katılan Solhan Yeni Mahalle Camii Müezzini Abdurrahman Bildik, İnsanların bir eşya gibi alınıp satıldığı, kadınların bir eşya gibi hiçe sayıldığı, kız çocukları olunca utanıldığı ve kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü ve her türlü cahiliye hareketin yapıldığı karanlık bir devirde dünyaya şeref verdiğini hatırlattı.

Hz. Peygamber’in dünyaya şeref verdiği zaman İbrahim (as) davasının yetim kaldığı bir dönem olduğunu söyleyen Bildik, “O’nun şeref verdiği dönem; insanların Allah’ı bırakıp eşyaya taptığı bir dönemdi. İnsanların elleriyle yapmış olduğu altından, gümüşten, tunadan, ağaçtan ve en önemlisi helvadan yapmış oldukları ve acıktıklarında yedikleri putlara tapıyorlardı. Hz. Peygamber, cahiliye devirinde yaşamasına rağmen Peygamber olmadan öncede asla yalan söylediği duyulmamış ve emanete asla ihanet etmemiştir. Bu da zamanla kendisine Muhammedül Emin denmesine sebep olmuştur. Kendisine emin sıfatını verenler Müslümanlar değil, bilakis O’nun can düşmanlarıydı. Hz. Peygamber’e her türlü düşmanlık yapmalarına rağmen yine en kıymetli eşyalarını O’na emanet olarak bırakıyorlardı. Hz. Peygamber, hoş gönüllü oluşu, ahlakının güzel oluşu, çevresi tarafından takdir edilmiş ve takdirler Peygamberliğin ilk yıllarında insanların ona gönül rahatlığıyla inanmasını sağlamıştır. Bizler de Hz. Muhammed’i tanımak için sunulan siyer derslerine her zamankinden daha fazla önem vermeliyiz. Bir sonraki eğitim yılında siyer dersi önceliğimiz olmalı. Hz. Peygamberi sevdiğimizden hiç kimsenin şüphesi yok. Medineli Evs ve Hazreç kabileleri gibi seviyoruz ama bunun bir ispatı olmalı. Hz. Ali Hz. Peygambere suikast yapılacağı kendisine söylenmesine rağmen hicret gecesi Hz. Peygamberin yatağında yatarak sevgisini ispatladı. Hz. Ebubekir hicret esnasında sevr dağının mağarasına sığınırken ilk önce kendisi mağaraya girmiş yılanların ve akreplerin biri hariç bütün yuvalarını elbisesinden parçalar kopararak kapatmış ve son kalan yuvanın ağzında yılan ve akreplerin ısırma ihtimaline rağmen ayağının başparmağıyla kapatarak kendi canını Hz. Peygamber için hiçe sayarak ona olan sevgisini ispatlamıştır. Bizlerde bugün onun yolunda giderek onun ahlakıyla ahlaklanarak ve sünetine uyarak sevgimizi ispatlamamız lazım.” Şeklinde konuştu.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN