• Dolar Alış / Satış: 8.385 / 8.4
  • Euro Alış / Satış: 9.968 / 9.986
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:12
  • Öğle: 12:35
  • İkindi: 16:27
  • Akşam: 19:37
  • Yatsı: 21:19

Mesire Alanına Uygun Yer!

10 Haziran 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1919 defa okundu.
Mesire Alanına Uygun Yer!

Dilektepe Köyü sapağında bulunan İlçe Özel İdare Müdürlüğü’ne ait kavak bahçesinin mesire alanı olarak kullanılmasının uygun olduğunu dile getiren vatandaşlar, bu haliyle bahçenin devlete yük olduğunu ancak işletilmesi durumunda hem ekonomik olarak bir getirisinin olacağını ve hem de vatandaşlar için uygun bir mesire alanına imkan sunulacağını aktardılar.

 1982 yılında oluşturulduğu belirtilen ve 2011 yılında ise içindeki kavak ağaçlarının kurumaya yüz tuttuğunu ve bahçe içindeki birçok ağacın kuruduğunu dile getiren vatandaşlar, Atatürk Bahçesi olarak bilinen İlçe Özel İdare Müdürlüğü’ne ait kavak bahçesinin mesire alanı olarak kullanılması ile fayda sağlanacağı gibi bahçenin korumaya da alınacağını belirttiler.

2011 yılında bahçenin kurumaya yüz tuttuğu için Dilektepe köylülerinin tepkilerine neden olmuş ve bahçenin korunup bakımının yapılması gerektiği aktarılmıştı.

Yıllardır emek verilen bahçenin sadece ağaç yetiştirmekten ibaret olmaması gerektiğini dile getiren vatandaşlar, “Büyük bir alana sahip bir mekân ilçemizde bulunmaktadır. Bu alan çok amaçlı olarak kullanılmaya da müsaittir. Solhan Kaymakamlığı Hanım Eli Köy Pazarı projesi kapsamında buraya mini ahşap evler yapıldı. Kullanımı için ne tür çalışmaların yapıldığını bilmiyoruz ancak mini ahşap evlerin de artık tahrip edildiğini görüyoruz. Yol güzergâhında bulunan bahçenin güzel bir şekilde dizayn edilip işletilmesi ile söz konusu proje de amacına hizmet etmiş olacaktır. Bingöl’den çıktığımızda yol kenarında Muş iline kadar dinlenme ve mesire alanı olarak böyle bir alan bulunmamaktadır. Bahçenin mesire alanı olarak kullanılması hem ilçe için bir hizmet hem de köy ürünleri pazarına bir zemin hazırlamış olacaktır.” İfadelerini kullandılar.

Bahçe, Mesire Alanı Olarak Hizmete Sunulmalı!

Söz konusu bahçenin şimdi bile zaman zaman vatandaşlarca piknik alanı olarak kullanıldığını ve hatta hafta sonu yoğun bir ziyarete bile sahne olduğunu dile getiren vatandaşlar, talep ve önerilerini şöyle dile getirdiler:

“Bahçede bulunan kurumuş kavak ağaçları kaldırılıp yerine uzun ömürlü ağaçlar dikilebilir. Kavak ağaçları hem ömürleri kısadır ve hem de polen sağlık açısından sıkıntılıdır. Ağaçlandırma ile ilgili çalışmanın akabinde vatandaşların piknik alanı ve dinlenme alanı olarak kullanılması için gerekli düzenlemelerin yapılması gerekir. Çevre illerde olduğu gibi işletmesi için özel gayretler sarf edilip gerekirse özel işletmecilere ihale yoluyla kiralatılarak kuruma gelir sağlanırken özel işletmecinin de gayretleri ile vazgeçilmez bir dinlenme alanı haline getirilebilir. Çöplerin düzenli bir yere bırakılıp alınması ve çevre temizliğinin günlük olarak yapılması önemlidir. Ayrıca proje kapsamında yapılan mini ahşap evlerde gerek köy ürünlerinin pazarlanması veya mesire alanına gelen ailelere kiralatılmasıyla ekonomiğe dönüşebilir. Solhan Kaymakamlığı ve İl Özel İdaresince bu alanın mesire alanı olarak dizayn edilip kullanıma sunmaları ilçe halkı için büyük bir hizmet olacağı gibi ekonomi imkanı kısıtlı olan ve ilçe dışına gezi ve dinlenme imkanı bulamayan vatandaşlarımıza da imkan sunacaklardır. Yetkililerin bu taleplerimizi dikkate almaları önemsiyor ve rica ediyoruz” 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN