• Dolar Alış / Satış: 8.665 / 8.68
  • Euro Alış / Satış: 10.32 / 10.338
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:46
  • Öğle: 12:30
  • İkindi: 16:26
  • Akşam: 19:54
  • Yatsı: 21:48

MECİT AMCA, HAYATINI KAYBETTİ

11 Eylül 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
990 defa okundu.
MECİT AMCA, HAYATINI KAYBETTİ

İlk modern mandırasını Solhan’a kuran ancak ilk göz ağrısı olan modern mandrasını da eğitime bağışlayan ve eşinin isminin adını yaşatan okul öğrencilerinin amcası Mecit Bahçıvan, hayatını kaybetti.

Kurduğu ilk modern mandrasını eğitim camiasına bağışlayarak hem eğitim alanına önemli katkı sunan ve hem de eşinin adını yaşatan iş adamı Mecit Bahçıvan hayatını kaybetti.

Bahçıvan Gıda’nın kurucusu Mecit Bahçıvan, Erivan’ın önde gelen Azeri ailelerinden birinin çocuğu olarak 1931 yılında doğdu. 1930’ların sonlarına doğru Ailesi önce İran’a, iki yılın ardından da tek hedefleri olan Türkiye’ye göçtü.

Bahçıvan’ın peynir yolculuğu ticarete atıldığı Muş bölgesinde başladı. Sonra bölgenin en seçkin mandıralarında yaptırdığı peynirleri İstanbul’da piyasaya sürmekle devam etti. Bahçıvan’ı Rahva Krallığı’ndan Peynir Krallığı’na taşıyan süreç de böylece başlamış oldu. 1960’ların ortalarında ailesi İstanbul’da yaşarken kendisi ilk modern mandırasını Bingöl Solhan’da açtı. Bunu Hasankeyf’te ikinci bir mandıra izledi. Bu iki mandıra ile Derik’ten Mazıdağı’na, Kozluk’tan Hilvan’a kadar Doğu ve Güneydoğu’nun birçok köy ve kasabasından sütünü işlemeye başladı. Daha sonra farklı bölgelerde faaliyet gösteren holding, kaşar peynirinde Türkiye’de en çok üretim yaptığından Mecit Bahçıvan’a Peynir Kralı denildi.

2007 yılında Solhan’da açılan Solhan Anadolu Lisesi’nin bina ihtiyacı yapılan ziyaretler sonucunda ilk göz ağrısı olan ilk modern mandrasını vererek eğitime katkı sunan Türkiye gıda sektörünün öncü kuruluşlarından Bahçıvan Gıda’nın kurucusu ve Bahçıvan Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mecit Bahçıvan, kendi bağışladığı binada öğrenim veren Anadolu Lisesi’ne eşinin isminin verilmesini istemiş ve bu isteği kabul edilerek Solhan’da açılan ilk Anadolu lisesi ismi Sabiha Bahçıvan Anadolu Lisesi olarak değiştirildi.

Okulun ilk mezuniyetine geldiğinde yaptığı yardımların yanında bir de okulda mezun olan öğrencilere kendi evlatları olduğunu belirtip üniversite öğrenimlerine devam eden öğrencilere burs veren öğrencilerin Mecit Amcası, 85 yaşında yaşama veda etti.

EDİRNEKAPI ŞEHİTLİĞİNDE TOPRAĞA VERİLDİ

Tedavi gördüğü Çapa Devlet Hastanesi’nde Cuma günü hayatını kaybeden Bahçıvan için Cumartesi günü Fatih Camisinde öğle namazının ardından cenaze töreni düzenlendi. Tören öncesinde İSO Başkanı Bahçıvan taziyeleri kabul etti.

Namazı İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran tarafından kıldırılan Bahçıvan’ın cenaze törenine, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Ekonomi eski Bakanı Zafer Çağlayan, Sanayi ve Ticaret eski Bakanı Enis Yalım Erez, İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Başkanı ŞekibAvdagiç, İSO ve İTO’nun bazı eski başkanları ile ekonomi dünyasından çok sayıda iş adamı katıldı.

Bahçıvan’ın cenazesi kılınan namazın ardından Edirnekapı Şehitliğinde toprağa verildi.

ÇAVUŞOĞLU TAZİYEDE BULUNDU

Vefat eden ünlü iş adamı Mecit Bahçıvan’ın taziyesine Solhan Belediyesieski Başkanı Niyazi Çavuşoğlu da katılarak aileye şahsı ve Solhan adına taziye dileklerini iletti.

Mecit Bahçıvan’ın vefat haberini alan Solhan Belediyesieski Başkanı Niyazi Çavuşoğlu, İstanbul’a giderek taziye ziyaretinde bulundu.

Belediye başkanlık döneminde Solhan’da açılan Anadolu Lisesi için bina talebinde bulunduklarında kendilerini geri çevirmeyip ilk modern mandırası olan yeri okula bağışlayan Mecit Bahçıvan’ın taziye ziyaretinde bulunan Çavuşoğlu, Bahçıvan’ın Solhan’a gösterdiği önemin büyük olduğunu ve ilçemizi önemseyen bir büyüğümüzün taziyesine şahsı Solhan adında bulunduğunu belirtti.

Mecit Bahçıvan’ın oğlu Erdal Bahçıvan’a taziye ziyaretinde Erdal Bahçıvan’ın babasının Solhan’daki mandırayı ilçenin eğitimi için bahşetmesinden sonra son yıllarını mutlu geçirdiğini ifade ettiğini belirten Çavuşoğlu, hayata veda eden Mecit Bahçıvan için Allah’tan rahmet ailesi ve sevenlerine başsağlığı dileğinde bulundu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN