• Dolar Alış / Satış: 8.624 / 8.64
  • Euro Alış / Satış: 10.307 / 10.326
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:45
  • Öğle: 12:30
  • İkindi: 16:26
  • Akşam: 19:54
  • Yatsı: 21:47

Mahalleli Çözüm Bekliyor!

10 Haziran 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1045 defa okundu.
Mahalleli Çözüm Bekliyor!

Halimepınar Mahallesi ile Boğlan Mahallesi sınırı olarak da bilinen taşkın su kanalının temizlenmemesi ve kanala akan kanalizasyon suları mahallelinin tepkisine neden oldu. Mahalleli, sorunun çözümü için yetkililerden duyarlılık beklediklerini aktardı.

 Solhan’ın kuzeyindeki sel taşkınının ilçe merkezinde hasara yol açmaması için yapılmış olan taşkın su kanalı, yıllardır temizlenmediği için çöplüğe döndü. Mahalle sakinleri bu durumdan dolayı şikâyetçi olduklarını fakat yetkililerin duyarsız kaldıklarını söylediler.

Geçmiş yıllarda Solhan Belediyesi tarafında kanalın temizlendiğini söyleyen vatandaşlar, “Eskiden her yıl belediye işçileri kanalı temizliyordu. Son yıllarda hiç temizlenmedi. Kanal tahrip olduğu gibi temizlenmediği için artık sağlığımızı tehdit ediyor. Son yıllarda çoğu vatandaş çöpünü kanala döküyor. Ayrıca lağım borularını kanala bağlayan evler de var. Yaz ayların gelmesi ile Solhan Merkez Camii’nden yukarısı kokudan geçilmiyor. Yetkililerden kanalın temizlenmesini, gerekli tadilatların yapılmasını ve lağım sularının kanala akmaması için gerekli önlemlerin alınmasını istiyoruz.” dediler.

“Defalarca Yetkililere İlettik”

Kanalın sağlığı tehdit eder bir vaziyette olduğunu söyleyen vatandaşlar, “Daha önce bu durumu defalarca yetkililere bildirdik. Kanalın etrafında ikamet eden vatandaşlardan imza toplayarak sorunun çözülmesini talep ettik. Bunlara rağmen yetkililer duyarsızlıklarını koruyorlar. Taşkın su kanalı Devlet Su İşleri tarafından yapılıp ilçenin kuzey yamacında oluşabilecek taşkın sulara karşı bir önlem niteliğinde yapıldı ancak sonrada gerek kanala yakın ikamet eden vatandaşların lağım borularını kanala bağlamaları ve gerekse çevredeki çöplerin kanala atılmaları ile kanal taşkın su kanalından çöp ve lağım kanalına döndü. DSİ yetkilileri kanalın amacının dışında kullanıldığı ve üstünde gerek yapı ve gerek bazı yerlerin kapatılmasından dolayı kendilerinin bir şey yapamayacaklarını belirtmişlerdi. Gerek dökülen çöpler ve gerekse 3-5 hanenin de olsa lağım giderlerinin kanala bağlı olması muhatap bulmamızda sorun olmuş durumdadır. Bu sorunun çözülmemesi kanalın çevresinde yaşayan vatandaşların sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. Çevre temizliği ve halk sağlığının korunması için Solhan Belediyesi’nden kanalın temizlenmesi ve kanala bağlı lağım giderlerinin lağım alt yapı hattına bağlanması çalışmalarını yapmalarını istiyoruz. İnsan sağlığının önemsenmesini istiyor ve yetkililerden duyarlılık bekliyoruz” şeklinde konuştular. 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN