• Dolar Alış / Satış: 13.774 / 13.799
  • Euro Alış / Satış: 15.55 / 15.578
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:14
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 14:48
  • Akşam: 17:04
  • Yatsı: 18:36

LİSE ÖĞRENCİLERİNE “ÇANAKKALE RUHU” KONFERANSI

21 Mart 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1484 defa okundu.
LİSE ÖĞRENCİLERİNE “ÇANAKKALE RUHU” KONFERANSI

Solhan İlçe Müftülüğü tarafından Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anma kapsamında etkinlikler düzenledi. Okullarda konferans düzenleyen Müftülüğün ilçede düzenlediği “Çanakkale Şehitlerine” isimli şiiri ezbere okuma yarışmasında ilçede birinci olan Seha Yılmaz Bingöl İl Müftülüğü’nce düzenlenen finallerde İl ikincisi oldu.

19 Mart 2019 Salı günü Solhan Farabi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde okuyan öğrencilere yönelik Solhan İlçe Müftülüğü tarafından bir program gerçekleştirildi. ‘Çanakkale Ruhu’ konulu konferans İlçe Müftüsü Muharrem Dutar tarafından verildi.

Programa okul yönetimi, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Konferansında konuşan Müftü Dutar; “Milletlerin tarihinde dönüm noktası diyebileceğimiz bazı anlar vardır. Bu anlar bazen sadece bir ülkeyi değil etkileri ve sonuçları itibariyle dünya tarihini etkiler. Ve zamana şerh düşer. Çanakkale destanı da tarihimizin dönüm noktalarından biridir. Gerçekten de Çanakkale bir ırkın, bir kabilenin ya da bir milletin savaşı değil, bütün alem-i İslam’ın varlık mücadelesidir. Çanakkale, Mehmetçiğin “Kimse yoksa ben varım!” diyerek ateş kusan çeliğe karşı imanlı sinesiyle dur dediği yerdir. Bizler gençlerimize Çanakkale ruhunu iyi anlatmamız gerekiyor. Bu vatan kolay kazanılmadı. Şehitlerimizin aziz kanlarıyla sulanmış vatanın her köşesi bizim için vazgeçilmezdir. Sahip çıkacağız. Şehitlerimize, ecdadımıza layık evlatlar olacağız. Cenab-ı Hak tüm şehitlerimize rahmet eylesin gazilerimize de acil şifalar ihsan eylesin. Bizlere bir daha Çanakkaleler yaşatmasın!” diyerek Çanakkale savaşında yaşanan ilginç, hüzünlü ve duygulu olayları anlatarak örneklendirdi.

Müftü Dutar, 57. Alay, Nusret Mayın gemisi, Seyit Onbaşı, Bombacı Mehmet Çavuş ilgili kısa kısa anekdotlar anlatarak konferansı tamamladı.

SEHA YILMAZ İL İKİNCİSİ OLDU

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. Yıldönümü münasebetiyle Solhan İlçe Müftülüğü tarafından bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

YBO’da Konferans: 13 Mart 2019 Çarşamba günü Yatılı Bölge İlköğretim Okulu’nda okuyan kız öğrencilere yönelik “Çanakkale Ruhu” konulu konferans gerçekleştirildi.

Lise öğrencileri arasında şiir yarışması:15 Mart 2019 Cuma günü Lise öğrencileri arasında yapılan “Çanakkale Şehitlerine” isimli şiiri ezbere okuma yarışmasında 15 öğrenci yarıştı. Dereceye giren öğrencilere; altın, para, kitap seti ve Kur’an-ı Kerim hediye edildi. İlçe birincisi olan Farabi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 11. Sınıf öğrencisi Seha Yılmaz Bingöl İl Müftülüğü’nce düzenlenen finallerde İl ikincisi oldu.

Konferans: Solhan Farabi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 19 Mart 2019 Salı günü lise öğrencilerine yönelik “Çanakkale Ruhu” konulu konferans gerçekleştirilmiştir.

Konferans: 20 Mart 2019 Çarşamba günü Anadolu İmam-Hatip Kız pansiyonunda kalan öğrencilere yönelik “Çanakkale Ruhu” konulu program gerçekleştirilecektir.

Haber: Mehmet Selim Bildik

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN