• Dolar Alış / Satış: 8.306 / 8.321
  • Euro Alış / Satış: 9.998 / 10.016
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:07
  • Öğle: 12:26
  • İkindi: 16:16
  • Akşam: 19:24
  • Yatsı: 21:03

KURUMLARI GÖREVE ÇAĞIRDILAR

29 Haziran 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1429 defa okundu.
KURUMLARI GÖREVE ÇAĞIRDILAR

Halimepınar Mahallesi ile Boğlan Mahallesi sınırı olarak da bilinen taşkın su kanalının temizlenmemesi ve kanala akan kanalizasyon suları mahallelinin tepkisine neden oldu. Yıllardır devam eden sorundan dert yanan vatandaşlar, yetkililerin duyarsızlığından yakınırken kurumları göreve çağırdılar.

 Solhan’ın kuzeyindeki sel taşkınının ilçe merkezinde hasara yol açmaması için yıllar önce yapılmış olan taşkın su kanalı, yıllardır temizlenmediği için çöplüğe döndü. Mahalle sakinleri bu durumdan dolayı şikâyetçi olduklarını fakat yetkililerin duyarsız kaldıklarını söylediler.

10 yıl önce her yıl söz konusu taşkın su kanalının Solhan Belediyesi tarafında temizlendiğini ancak son olarak yaklaşık olarak 10 yıl önce temizlenen kanalın bir daha temizlenmediğini söyleyen vatandaşlar, “Eskiden her yıl belediye işçileri kanalı temizliyordu. Son 10 yıldır hiç temizlenmedi. Kanal tahrip olduğu gibi temizlenmediği için artık sağlığımızı tehdit ediyor. Bazı vatandaşlarca çöpler kanala atıldığı gibi etrafta olan çöpler de rüzgar etkisi ile kanala düşmektedir. Kanalın geçtiği bölgelerde lağım borularını kanala bağlayan evler de var. Yaz ayların gelmesi ile Solhan Merkez Camii’nden yukarısı kokudan geçilmiyor. Yetkililerden kanalın temizlenmesini, gerekli tadilatların yapılmasını ve lağım sularının kanala akmaması için gerekli önlemlerin alınmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandılar.

“YETKİLİLER SESİMİZİ DUYMUYOR”

Kanalın sağlığı tehdit eder bir vaziyette olduğunu söyleyen ve çözüm beklediklerini ifade eden çevre sakinleri, “Yıllardır sorunu gündeme getiriyoruz. Sorunu dile getirmekten dilimizde tüy bitti ancak yetkililere sesimizi duyuramadık. Yıllardır sorunu dile getiriyoruz ve imza toplayarak sorunun çözülmesini talep ettik. Bunlara rağmen yetkililer duyarsızlıklarını koruyorlar. Taşkın su kanalı Devlet Su İşleri tarafından yapılıp ilçenin kuzey yamacında oluşabilecek taşkın sulara karşı bir önlem niteliğinde yapıldı ancak sonrada gerek kanala yakın ikamet eden vatandaşların lağım borularını kanala bağlamaları ve gerekse çevredeki çöplerin kanala atılmaları ile kanal taşkın su kanalından çöp ve lağım kanalına döndü. DSİ yetkilileri, kanalın amacının dışında kullanıldığı ve üstünde gerek yapı yapıldığı ve gerek bazı yerlerin kapatılmasından dolayı kendilerinin bir şey yapamayacaklarını belirtmişlerdi. Gerek dökülen çöpler ve gerekse 3-5 hanenin de olsa lağım giderlerinin kanala bağlı olması muhatap bulmamıza engel durumdadır. Bu sorunun çözülmemesi kanalın çevresinde yaşayan vatandaşların sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. Çevre temizliği ve halk sağlığının korunması için Solhan Belediyesi’nden kanalın temizlenmesi ve kanala bağlı lağım giderlerinin lağım alt yapı hattına bağlanması çalışmalarını yapmalarını istiyoruz. Lağımlar kanala aktığı müddetçe vatandaşların sağlığı tehdit altındadır. Toplum Sağlığı yetkilileri de konuya duyarsız durumdalar. Halkın sağlığı kime emanet bizler de şaşırmış durumdayız. Kurumlar eğer vazifelerini yapmıyorsa mülki idare amirliği olarak Solhan Kaymakamlığı, vatandaşların mağduriyeti için ilçe insan hakları komisyonunun bu konuda harekete geçmelerini beklerken Cumhuriyet Başsavcılığı’nın da konunun takipçisi olmasını istiyoruz.” şeklinde konuştular.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN