• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • BINGOL:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

‘KURULUŞUNDAN GÜNÜMÜZE İMAM HATİP OKULLARI’ İKİNCİ BASKI

20 Temmuz 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2175 defa okundu.
‘KURULUŞUNDAN GÜNÜMÜZE İMAM HATİP OKULLARI’ İKİNCİ BASKI

‘Yarım Hurma’ kitabı yazarı Tunç’un kuruluşundan günümüze İmam Hatip Okullarının meslek dersleri müfredat/programlarının tespit, tahlil ve tenkit edildiği kitabı olup alanında da ilk bilimsel çalışma olan kitabın ikinci baskısı yapılıyor.

Solhanlı eğitimci-yazar ve uzun süre Solhanın Sesi Gazetesi’nde de yazıları yayımlanan Muhammed Veysi Tunç’un ‘Yarım Hurma’ adlı 3 baskı yapılan eserinden sonra ikinci eserinin de ikinci baskısı yapılıyor.

Eğitimci-Yazar Tunç’un ikinci eseri olan kuruluşundan günümüze İmam Hatip Okullarının meslek dersleri müfredat/programlarının tespit, tahlil ve tenkit edildiği kitabı olup alanında da ilk bilimsel çalışma olan kitabın ilk baskısından elde edilen gelirin yazarın ifadesi ile; ‘gönüllü elçilerimiz olan Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine, gözbebeğimiz olan örgün eğitimle birlikte hafızlık projesi uygulayan İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri ve hafızlarımıza’ bağışlandığı belirtildi.

Muhammed Veysi Tunç’un ‘Yarım Hurma’ adlı 3 baskı yapılan eserinden sonra ikinci eseri olan kuruluşundan günümüze İmam Hatip Okullarının meslek dersleri müfredat/programlarının tespit, tahlil ve tenkit edildiği kitabı olup alanında da ilk bilimsel çalışma olan kitabın ikinci baskısı yapılıyor.

ALANINDA İLK BİLİMSEL ÇALIŞMA

Eğitimci-yazar Tunç, kitabın arka kapağında şu ifadelere yer verdi: “Din ve yansıması olan din eğitimi; siyasal, sosyal, kültürel ve eğitimsel nedenlerden ötürü tartışılmaktadır. Zira tarihsel süreçte ülkemiz; imparatorluktan ulus devlete, ümmetçilikten milliyetçiliğe, din egemen bir yapıdan seküler anlayışa doğru evrilmiştir. Bu süreçte dine ve din eğitimine yaklaşım tarzı doğrudan İmam Hatip’le ilgili okullara yansımış ve bu durum uygulanan meslek dersleri müfredat/programlarını da etkilemiştir. Yakın tarihimiz incelendiğinde İmam Hatip Okullarının darbeler ve olağanüstü hal uygulamalarıyla duraklama ve gerileme dönemlerini yaşadığı; özgür ve demokratik bir ortamda niceliksel ve niteliksel gelişimin görüldüğü kanısına varılacaktır. Nitekim İmam Hatip Okullarının geçmişi yakın tarihimizin özeti, bu okullarda uygulanan meslek dersleri programları ise gerçekleştirilen değişim veya dönüşümün özünü yansıtmaktadır. Bu kitap, kuruluşundan günümüze İmam Hatip Okullarının meslek dersleri müfredat/programlarının tespit, tahlil ve tenkit edildiği ilk bilimsel çalışmadır.”

MUHAMMED VEYSİ TUNÇ KİMDİR?

1983 yılında Bingöl’ün Solhan ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini burada tamamladıktan sonra Atatürk Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği ve Muş Alparslan Üniversitesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümlerini bitirdi. Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Din Eğitimi alanında yüksek lisans çalışmasını tamamlayarak 2019 yılında Din Eğitimi Bilim Uzmanı oldu. Farklı şehirlerde özel sektörde öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. Solhanın Sesi Gazetesi’nde köşe yazıları yayımlandı ve İnternet haber sitelerinde köşe yazıları yayımlanmaktadır. Halen Reyhanlı Eğitim Köyü bünyesinde yer alan dezavantajlı öğrencilere yönelik proje uygulayan Ebu Ubeyde Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde müdür olarak görev yapmaktadır. Yarım Hurma (3. baskı) adlı eseri bulunmaktadır.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN