• Dolar Alış / Satış: 13.774 / 13.799
  • Euro Alış / Satış: 15.55 / 15.578
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:15
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 14:48
  • Akşam: 17:04
  • Yatsı: 18:37

KURTULUŞ VE ARINMA GECESİ: BERAT

22 Nisan 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1033 defa okundu.
KURTULUŞ VE ARINMA GECESİ: BERAT

Berat gecesinin kurtuluş gecesi olduğunu belirten ve bu gecenin af ve mağfiret gecesi olduğunu aktaran Müftü Dutar, “Beraat gecesi; belimizi büken günah yüklerinden kurtulma gecesidir. Bu gece; arınma gecesidir. Ruhumuzu ve maneviyatımızı körelten ve cılızlaştıran günah ve kirlerden temizlenme gecesidir. Bu gece; tevbe gecesidir, pişmanlık gecesidir. Bu gece; ruha ağır gelen her türlü günah, hata ve kötülüklerden berat etme gecesidir.” dedi.

Beraat Kandili ile ilgili Solhan Ulu Camii’de yapılan programda konuşan Solhan İlçe Müftüsü Muharrem Dutar, camii cemaatine Miraç gecesi ve önemi hakkında vaaz verdi.

Bizleri Ramazan ayının müjdeleyicisi, üç ayların ortasına, mübarek gece olan Berat Kandiline eriştiren Rabbimize hamd, Âlemlere rahmet olarak gönderilen Kutlu Nebiye binlerce salât ve selam ederek vaaza başlayan Dutar, “Ramazan ayına adım adım yaklaştığımız şu günlerde Rabbim birliğimizi ve dirliğimizi daim eylesin!” dedi.

Müftü Dutar, “Bu gece Berat gecesi… Yani kurtuluş gecesidir. Bu gece; af ve mağfiret gecesidir. Belimizi büken günah yüklerinden kurtulma gecesidir. Bu gece; arınma gecesidir. Ruhumuzu ve maneviyatımızı körelten ve cılızlaştıran günah ve kirlerden temizlenme gecesidir. Bu gece; tevbe gecesidir, pişmanlık gecesidir. Bu gece; ruha ağır gelen her türlü günah, hata ve kötülüklerden berat etme gecesidir. Bu gece; Yüce Yaratıcının affına erebilmek için yaratılanı affetme, hoş görme gecesidir. Bu gece; yenilenme, silkinme ve tefekkür gecesidir. Bu gece; yüreğimizi, gönlümüzü imana, ömrümüzü salih amellere açma gecesidir. Bu feyizli ve bereketli zamanlar manevi kampanyalardır. Af ve mağfireti elde etmek isteyenler bu kampanyaları kaçırmamalıdır. Allah Rasulü(s.a.s.) bir Hadis-i Şeriflerinde: “Şu beş gecede yapılan dualar geri çevrilmez.: Reğaib, Beraat, Cuma, Ramazan ve Kurban Bayramları geceleridir.” Buyurarak bu akşam idrak ettiğimiz gecenin sıradan bir gece olmadığını, duaların geri çevrilmediği müstesna gecelerden olduğunu bizlere haber vermişlerdir. Kur’an-ı Kerim’de Duhân Suresi ilk ayetlerinde Yüce Rabbimiz bu müstesna gece ile ilgili şöyle buyurmaktadır: “ Ha-Mim. Apaçık olan Kitab’a yemin olsun ki biz onu mübarek bir gecede indirdik. Şüphesiz biz insanları uyarmaktayız. Katımızdan bir emirle her hikmetli iş o gecede ayırt edilir.” Bu ayetlerden anlaşılıyor ki Kur’an mübarek bir gecede indirilmiştir. Mübarek gece Kadir gecesi midir yoksa Berat gecesi midir? İslam alimleri bu konuda farklı görüşler söylemişlerdir. Çoğu âlimler Kur’an-ı Kerim’in indirildiği gecenin Kadir gecesi olduğunu beyan etmişlerdir. Ancak Berat gecesinde Kur’an-ı Kerim Levh-i Mahfuz’dan dünya semasına topluca indirilmiştir. Kadir gecesinde ise dünya semasından Peygamber Efendimiz(s.a.s.)’e indirilmeye başlanmıştır.” ifadeleri kullandı.

DUA VE ARINMA

Solhan İlçe Müftüsü Dutar, sohbetinin devamında şu ifadeleri kullandı: “Bu gecede ayetten anlaşıldığına göre, her önemli iş hikmetli bir şekilde ayırt edilip belirlenmektedir. İbn-i Abbas(r.a.)’tan rivayet edildiğine göre hikmetli işlerin ayırt edilmesi şu şekilde olmaktadır: ‘Bu seneden gelecek seneye kadar meydana gelecek olayların hepsi ayrı ayrı melekler tarafından defterlere yazılır. Rızıklar, eceller, ölümler, doğumlar, depremler, afetler vb…’ Büyük tefsir âlimlerinden Fahreddin-i Razi’nin beyanına göre; ‘bu defterlerin düzenlenmesi Berat gecesinde başlayıp Kadir gecesinde tamamlanarak her defter sahibine teslim edilir.’ Hz. Aişe annemiz anlatıyor: ‘Peygamberimiz bir gece kalktı, namaza durdu. Secdeyi o kadar uzattı ki ruhunu teslim ettiğini sandım. Kalktım ayaklarına dokundum. Peygamberimiz ayaklarını hareket ettirince içim rahatladı. Biraz eğildim ve Allah Rasulü’nün şöyle dua ettiğini duydum: “İlahi! Cezandan affına sığındım. Gazabından rızana sığındım. Senden yine sana sığındım. Sana övgüleri saymakla bitiremem. Sen kendini nasıl övdüysen öylesin.”

‘Bu gece af dileyen yok mu onu affedeyim’ diyen Rabbimize: ‘Ben varım Ya Rabbi!’

‘Bu gece rızık isteyen yok mu ona rızık vereyim’ diyen Rabbimize: ‘Ben varım Ya Rabbi!’

‘Bu gece belaya uğrayan yok mu onu afiyete kavuşturayım’ diyen Rabbimize: ‘Ben varım Ya Rabbi!’ diyenlerden olmak için gayret edelim. Bu gece dua gecesidir. Şöyle dua edelim: “Ya Rabbi! Bu ayları bizim hakkımızda, ülkemiz ve Alem-i İslam hakkında hayırlı ve bereketli eyle! Bu gün ve gecelerin feyzinden, bereketinden ve hayrından bizleri mahrum eyleme! Bizleri yanlış yollarda ömür tüketen gafillerden eyleme! Alem-i İslam’ın üzerindeki kara bulutları izle eyle! Filistin’de, Yemen’de, Suriye’de, Arakan’da, Doğu Türkistan’da vb. yerlerde devam eden savaş, zulüm, açlık, sefalet, kan ve gözyaşlarını şu edilen dualar, çekilen samimi zikirler hürmetine sona erdir!” diyerek samimi ve içtenlikle yalvaralım.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN