• Dolar Alış / Satış: 9.199 / 9.216
  • Euro Alış / Satış: 10.679 / 10.698
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:21
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:21
  • Akşam: 17:47
  • Yatsı: 19:13

‘KÜRT MESELESİNE İSLAMİ ÇÖZÜM’ ÇALIŞTAYI YAPILDI

9 Mart 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1267 defa okundu.
‘KÜRT MESELESİNE İSLAMİ ÇÖZÜM’ ÇALIŞTAYI YAPILDI

7-8 Mart’ta Diyarbakır’da düzenlenen ‘Kürdistan ve Kürt Meselesine İslami Çözüm’ Çalıştayı’na Solhan’dan katılan Çağrı-Der Başkanı Muhsin Barış, çalıştay hakkında değerlendirmelerde bulundu.

 7-8 Mart’ta Diyarbakır’da düzenlenen ‘Kürdistan ve Kürt Meselesine İslami Çözüm’ Çalıştayına katılan ve konu hakkında çalıştay öncesi değerlendirmede bulunan Solhan Çağrı-Der Başkanı Muhsin Barış, ‘Yıllarca devam eden Kürt meselesine çözüm aranacaksa bölgenin tüm bileşenleriyle görüşülerek mesele halledilmelidir.’ dedi.

Kürt meselesine sadece PKK ve HDP muhatap alınarak çözüm aranıyorsa bunun yanlış olduğunu belirten Barış, “Bölgenin tüm bileşenleri ve özellikle de Hizbullah cemaatinin muhatap alınarak yapılacak bir çözümün daha gerçekçi olacağını dile getirdi.

Kürdistan ve Kürt Meselesinin sadece bir tarafla çözülemeyeceğini belirten ve bunun için 7-8 Mart 2015 günleri Diyarbakır’da çalıştay yapıldığına dikkat çeken Barış, “Hükümet bunu sadece bir kesim ile çözmeye çalışıyor. Kürt meselesi sadece PKK ve HDP ile çözülecek ve çözümü ortaya konulacak bir mesele değildir." ifadelerini kullandı.

“KAPSAMLI BİR ÇÖZÜM İSTENİYORSA TÜM TARAFLARLA GÖRÜŞÜLMELİDİR”

Cumhuriyetin kurulmasıyla ve özellikle Şeyh Said kıyamından sonra haddinden fazla mağduriyetler yaşandığını belirten Barış, "Birçok köy ve yerlerde medreseler kapatıldı. Mazlum halkımız katliamlardan geçirildi. İslam âlimleri darağacında asıldı. Kur’an okumak yasaklandı. Camiler ahıra çevrildi. Yaklaşık olarak 90 yıldır bir çözüm getirilemedi. Şuan gelinen noktada da Kürt meselesi PKK ile çözülmeye çalışılıyor. Bu yanlış bir anlayıştır. Bu bölgenin Müslümanları, İslami camiaları, âlimleri ve birçok duyarlı STK’ları çözüm sürecinin dışında tutulamaz. Onlarsız çözüm arayışları düşünülemez ve eksiksiz kalır.” diye konuştu.

“Kürt sorununa çözüm aranacaksa bölgenin tüm bileşenleriyle görüşülmelidir”

6-8 Ekim olaylarına da değinen Barış, “Sivil Toplum kuruluşlarına, İslami cemaatlere, sakallılara, çarşaflı olan kişilere ne yapıldı? Bir şekilde hedef tahtasına oturtuldu. Açık bir şekilde görüldü ki; tek tipçi Marksist ve Sosyalist zihniyet bu bölge halkına ve Müslümanlara hayat hakkı tanımıyor. Müslüman Kürt halkının, evleri yakıldı, kendileri öldürüldü. Camiler, Kur’an ve medreseler yakıldı. Tüm bunlardan anlaşılıyor ki;  Hükümet eğer Müslümanları çözüm sürecine katmazsa bu sadece PKK ile hükümetin bir çözümü olur. Bu da eksik olur. mevcut sorunlar devam eder.” dedi.

“HİZBULLAH GERÇEĞİNİN UNUTMAMASI VE DEVRE DIŞI BIRAKILMAMASI LAZIM”

 “Silahsızlandırma konusunda PKK ile barış yapabilirsin. İkiniz arasında yapılan bir çözüm olabilir” diye açıklamasına devam eden Barış, şu ifadeleri kullandı: “Eğer genel anlamda Kürt sorununa komple bir çözüm aranacaksa tamamen bir barış ortaya konulacaksa, bu sadece PKK ile HDP ile görüşülerek ortaya konulamaz. Bu bölgenin bir geçeği olan Hizbullah cemaati ile de görüşülmesi gerekiyor. PKK ve türevlerinin Müslüman Kürt halkına karşı tüm saldırganlığına rağmen, bu bölge halkının zarar görmemesi adına Hizbullah cemaati hep duyarlı davranmış ve barış dillini kullanmıştır.  Dolayısıyla Kürt sorununa çözüm konusunda Hizbullah gerçeğinin unutmaması ve devre dışı bırakılmaması lazım. Aksi yapılacak çözüm, yarım yamalak olur ve sağlıklı bir zemine oturmaz diye düşünüyorum.”

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN