• Dolar Alış / Satış: 15.789 / 15.817
  • Euro Alış / Satış: 16.563 / 16.593
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:58
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:33
  • Yatsı: 21:17

KURBAN SEVKİYATI DEVAM EDİYOR

29 Temmuz 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1028 defa okundu.
KURBAN SEVKİYATI DEVAM EDİYOR

Nöbetçi veterinerlerin sevkiyat işlemleri için mesai mefhumu gözetmeksizin çalıştıklarını aktaran Tezel, Solhanlı yetiştiricilere ait 800 büyük baş, 7-8 bin civarında ise küçükbaş hayvan için veteriner sağlık raporu düzenlenerek belirli şehirlere gönderildiğini belirtti.

Solhan’dan batı illerine kurbanlık için gönderilen hayvanların sevkiyatı devam ediyor.

Aylar öncesinden başlayan sevkiyatlar öncesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleri nöbetleşerek aralıksız çalışmalar ile düzenlenen veteriner sağlık raporları sonrasında sevkiyatlar gerçekleşiyor.

Solhan’da büyükbaş hayvan yetiştiricilerinden yaklaşık 30 yetiştiricinin Solhan’dan İstanbul’a, Trabzon’a ve Bursa’ya 800 büyük baş hayvan götürdüğünü söyleyen Gıda Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü’nde görevli Veteriner Hekim Erhan Tezel, küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin de yaklaşık 7-8 bin civarında hayvanı Kahramanmaraş, Antalya, Osmaniye, Hatay, Adana, Elazığ, Malatya ve Diyarbakır illerine götürdüğünü belirtti.

Yetiştiricilerimizin dışarıya götürdükleri kurbanlık hayvanların daha önceden aşılama programı yaptıklarını söyleyen Tezel, “Mesai mefhumu gözetmeksizin nöbetçi arkadaşlar tarafından veteriner sağlık raporları düzenleniyor. Hayvanların çıkabilmesi için büyük başlarda şap ve lsd çiçek aşısı isteniyor. Küçükbaşlarda ise koyun-keçi vebası aşısı isteniyor. Buradan giden kurbanlık hayvanların bu saydığımız aşıları yapılıp gönderildi. Damızlık değeri taşıyan ve gebe olan dişi hayvanların kesimi yasak olduğundan gönderilmesi engelleniyor.” şeklinde konuştu.

TÜBERKÜLOZ HASTALIKLI HAYVAN ETİ TÜKETİLDİĞİNDE İNSANA BULAŞIYOR!

Kurbanlık sevkiyatı ile ilgili bilgiler veren Tezel, şu ifadeleri kullandı: “İlçemizde kurban rehberi için afişler asıldı ve yetiştiricilerimize kitapçık dağıtıyoruz. İçerik olarak büyükbaş hayvan kesimleri için hayvan pasaportunda hayvanın yaşı, cinsi, ırkı bellidir. Yetiştiricilerimiz buna bakarak hayvanın kaç yaşında olduğu, kurbanlık olup olmadığı hususunda bilgi sahibi olabiliyorlar. Özellikle kurbanlık alanlar, hayvan küpe numarasını bize getirip hayvanın yaşını öğrensinler. Kendileri de e-devlet üzerinden küpe sorgulama bölümünden hayvan küpesini sorgulayarak hayvanın yaşını öğrenebilirler. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda kurban kesim yöntemleri vardır. Bu yöntemlerden yararlanmak isteyenler de bize müracaat edip gerekli bilgiyi bizden alsınlar. Özellikle hayvan pasaportu almaları taraftarıyız ki, hayvanın kaç yaşında olduğunu bilsinler. Bazı vatandaşlarımız, hayvanın diş kapağını atıp atmadığına bakıp kapak atmışsa kurbanlık ediliyor diye biliyorlar. Bazıları da bunu bilmiyor. Bu sebepten vatandaşlarımız hayvanın pasaportundan hayvanın kurbanlık yaşa gelip gelmediğini öğrenebiliyorlar. Vatandaşlarımız, hayvanın sağlık açısından kurbanlık olabilmesi için ne şartlar taşıdığını müftülük tarafından bilgi alabilirler. Bizim vereceğimiz bilgi özellikle fiziksel dış görünüşüdür. Dışarıdan bakıldığında hayvanın herhangi bir kusurunun görünmemesi gerekir. Dış görünüşte; gözlere bakılır, boynuza bakılır, dişe bakılır, ayaklara bakılır. Hayvan var fiziki yapısı düzgün ama kördür, boynuzu eksiktir, başka bir eksikliği vardır. Dış görünüş dışında İslam’ın belirttiği bazı kriterler vardır. O kriterleri bilerek kurban kesmelerini istiyoruz. Özellikle kurban kesen yetiştiricilerimiz şuna dikkat etsinler. Bazı hayvanların hastalığı dışarıdan belli olmayabilir. Örneğin tüberküloz hastalığı. Bu tarz hastalıklar insana bulaşabiliyor. İnsanlar bunların etini tükettiğinde insana bulaşıyor. Özellikle tüberkülozun eti tüketilmemelidir. Yetiştiricilerimiz tüberkülozlu bir eti; hayvanın akciğerinde, dalağında, karaciğerinde ve vücut boşluğunda beyaz nodüler oluşmuşsa veya iç organlarında herhangi bir kusurdan anlaşılabilir. Böyle bir durumda vatandaşlar bize başvursunlar biz onlara etin yenip yenmediğinin bilgisini verelim. Bunun dışında bir de bir kısım vatandaşlar kesilen hayvanın atıklarını çevreye atıyorlar, çevreyi kirletiyorlar buna dikkat ederlerse daha iyi olur.”

Tezel son olarak “İlçemizde kurbanlık olarak kesilen hayvanların ölümünün vermesi için kulak küpesi ve pasaport ile İlçe Tarım Ve Orman Müdürlüğüne başvurmaları gerekir.” şeklinde konuştu.

Haber: Abdulhamit Bildik

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN