• Dolar Alış / Satış: 8.624 / 8.64
  • Euro Alış / Satış: 10.307 / 10.326
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:45
  • Öğle: 12:30
  • İkindi: 16:26
  • Akşam: 19:54
  • Yatsı: 21:47

Kurban Bayramında Beslenme

2 Ekim 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1474 defa okundu.

          Bilindiği gibi bütün bayramlarda ve tatillerde tatlı ve et tüketimi artmaktadır. Özellikle kurban bayramında kavurma, yahni ve kızartmalar gibi yağlı et tüketimi de haliyle artacaktır. Bu durumda özellikle şişmanlık, yüksek tansiyon, kalp damar, mide ve şeker hastalığı olan kişilerin daha çok dikkat etmeleri gerekmektedir.

            Etler sindirimi zor olan besinlerdir. Hayvan yeni kesildiği zaman ise tüm kasları kasılı olarak kalır. Buna ölüm katılığı denir. Bu kasılmanın çözülmesi en az 2 saat alır. Dolayısıyla kurban eti kesildikten en az 2 saat sonra tüketilmeli ve hazımsızlığa sebep olmaması için iyi pişirilmelidir. Mide-barsak hastalığı olan kişiler ise daha çok dikkat etmeli, kurban kesildikten sonra eti buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra haşlama veya ızgara yapılarak tüketmelidir.

            Yağlı etlerin, katı yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğundan; kalp damar hastalığı, şeker hastalığı ve yüksek tansiyonu olan kişiler bu bayramda etin yağlı kısmından ve aşırısından ayrıca kaçınmalıdır.

            Bayramda etlerle ilgili en çok merak edilenler ise etin nasıl pişirileceği ve saklanacağıdır.

 

            Etler nasıl pişirilmelidir ?

Kurban Bayramı’nda etin tüketim miktarı kadar nasıl pişirildiği de sağlık açısından önemlidir. Özellikle haşlama ve ızgara yöntemleri tercih edilmeli, kızartmalardan kaçınılmalıdır. Çok yüksek ısıda uzun süre pişirme ve kızartma yöntemi ile etin direkt ateşle teması bazı ‘kanser yapıcı’ maddelerin ortaya çıkmasına sebep olacağından mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Et ızgarada pişirilecekse et ile ateş arasındaki uzaklık en az 20 cm olmalıdır.

Etle yapılan yemekler için zaten etin yağı yeterli olduğundan fazladan sıvı yada katı yağ eklemek gereksiz olur. Özellikle kuyruk yağı ve tereyağı et yemeklerinde kesinlikle kullanılmamalıdır. Ayrıca besin değeri kaybı yaşanmaması için haşlama etin suyu dökülmemeli ve etler çok yüksek ısıya maruz kalmamalıdır.

Etler nasıl saklanmalıdır ?

            Kesilen etlerin korunması ve saklanması insan sağlığı ve hijyen açısından çok önemlidir. Kurban etlerinden uzun sürede kullanılacak olanlar buzlukta saklanmalıdır. Dondurulacak etler büyük parçalar halinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabı poşetine veya yağlı kağıda sarılmalıdır. Bu şekilde hazırlanan etler buzlukta birkaç hafta, derin dondurucunuz varsa burada da 3-6 aya kadar daha uzun süre saklanabilir. Parça halinde donmuş et; kalorifer, soba ve oda sıcaklığında asla çözdürülmemeli, buzdolabında uzun sürede çözdürülmeli ve hemen kullanılmalıdır. Zehirlenme tehlikesine karşın çözünen et tekrar dondurulmamalıdır.

            Etler kolay bozulabilen riskli besinlerdir.  Pişmiş yada çiğ olarak oda ısısında ve özellikle açıkta bırakmayınız. Sağlığınız önemli, bu yüzden kesimden sofraya kadar etin her aşamasında temizlik ve hijyen konusunda da özen gösteriniz.

            Bayramlar berekettir, umuttur, özlemdir. Yarınlar niyettir. Kestiğiniz kurban ve dualarınız kabul olsun, sevdikleriniz hep sizinle olsun. Bayramınız mübarek olsun… 

 DİYETİSYEN

AYLİN BAYINDIR

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN