• Dolar Alış / Satış: 8.836 / 8.851
  • Euro Alış / Satış: 10.336 / 10.355
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:02
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:43
  • Akşam: 18:17
  • Yatsı: 19:43

KUR’ANLA KENDİMİZ DÜŞÜNMEK

20 Kasım 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
733 defa okundu.
KUR’ANLA KENDİMİZ DÜŞÜNMEK

Kur’an, biz Müslümanlara şöyle bir yol çiziyor.” Ey insan’ Ey Müslüman! Biz senin göğsünü rahatlatmadık mı? Göğsündeki, sıkıntını biz gidermedik mi ki, o sıkıntı senin belini bükmüş seni ezmişti. Bununla da yetinmeyip seni ve senin şanını yüceltmedik mi?

Ey insan! Ey Müslüman! Şunu asla unutma ‘ Her zorluğun ardından bir kolaylık-her kolaylığın ardından bir zorluk koyduk. (şöyle de anlaşılabilir bu ayet: biz zorluğun içinde kolaylığı, kolaylığın içinde de zorluğu koyduk.) o zaman zorlukla karşılaştığın zaman asla pes etme ve şunu da iyi belle ki kolaylığa denk gelirsen de asla gevşeme. Şunu da her daim aklında bulundur, bir işi bitirdiğinde boş boş bekleme hemen bir başka faydalı ve yararlı işemeşgul ol ve işini de hakkıyla ve layığı ile yap ki o işin Rabbine arz edilecektir. Onun için bir işi bitirdiğinde hemen bir diğer işe yönel ve bu işi yaparken bolca Rabbini an.

Evet, Aziz düşünen varlık!

 İşte Müslümanın dünya hayatında kendisine yaratıcısı tarafından çizilen yol. Bu yola uyan birey mutlu olur, huzurlu olur, hesabı kolay olur, kimseye minnet etmez ve kimseyi de minnet altında bırakmaz. Bu kişi sâdık ve saduktur, sahabenin anlayışına sahip olmuştur. Başa nimet geldiğinde o nimet onun yolunu şaşırmasına sebep olmaz, başa nikmet, musibet geldiğinde de o musibet onu yoldan çıkarmaz. Bu olgunluğa sahip olabilmiş bir Müslüman ölümü arzular, şehadeti kovalar. Rahat döşekte yaşlılık neticesinde gelecek bir ölüm ona zül gelir.

Bu algılayışa sahip olan Müslümanlardan oluşmuş bir toplum bir millet, dünya üzerinde bulunan hiçbir fani güze boyun eğmez. O fani güçlerin kurdukları bütün tuzaklar oluşturdukları bütün sıkıntılar, anlattığımız algıya sahip olan Müslüman için zerrece ehemmiyeti yoktur. O sıkıntılar Müslüman gıdıklanma hissi verir ancak. İşte o toplumlar adâleti, huzur ve güveni tesis edebilir ve mazluma kol kanat gerebilir.

Aziz Düşünen!

Biz Müslümanlar üzerimizdeki atâleti ve miskinliği artık bırakmamız atmamız lazım. Kur’an’ın rehberliğinde, Hz. Peygamberin önderliğinde ve örnekliğinde bize muştulanmış geleceğe emin adımlarla yürümemizin zamanı geldi. Yarın çok geç olacaktır. şimdişu saniye şu dakika, özümüzü yakalamaya azmetmemiz lazım.

Geli şu duaya amin diyelim,

Allah’ım bu Aziz Milleti koru, zalime fırsat verme Mevlam. Mazlumun imdadına yetişecek nefes ve kudreti bize bağışla. Kudretinin ve hikmetinin sebepleri eyle bizi ya Rabbi. Sevgini ve rızanı kazanmayı her şeyin üstünde görebilmeyi ve evlatlarımızı bu düstur üzere eğitip yetiştirmeyi bize nasip et… Amin. Selam ve dau ile…

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN