• Dolar Alış / Satış: 9.199 / 9.216
  • Euro Alış / Satış: 10.679 / 10.698
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:21
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:21
  • Akşam: 17:47
  • Yatsı: 19:13

Köylerde de Yapı İzni Zorunlu

1 Aralık 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
11034 defa okundu.
Köylerde de Yapı İzni Zorunlu

Köylerde ev yapma, bir bağ evi, bir yayla evi yapıp kapı numarası almanın 3194 Sayılı İmar Kanunu ile izne tabi olduğunu belirten Solhan İlçe Özel İdare Müdürü Cahit Çabadak, birçok vatandaşın bu değişiklikten haberi olmadığını dile getirip, vatandaşın sıkıntı yaşamaması için yapması gerekenleri anlattı.

 Belediye mücavir alanları içerisinde bir arsaya inşaat yaptırmak için yapılması gereken ilgili belediyeye başvurup inşaat ruhsatı almanın zorunlu olduğunu dile getiren İlçe Özel İdare Müdürü Cahit Çabadak; “Belediye sınırları içerisinde ruhsatsız inşaat yaptırmak kanunen yasaktır. Belediye sınırları içerisinde olmayan, kırsal alanlarda ise durum biraz değişiyor. Köylerde yeni bir ev yaptırmak istediğinizde ilk başta önemli olan husus nüfus kütüğünde nerede kayıtlı olduğunuzdur. Eğer nüfus kütüğündeki kaydınız o köy ise (ikametgahınız değil), köy muhtarından alacağınız, muhtarın imza ve mührü ile iki aza imzası taşıyan bir yapı izin belgesi inşaatınızı yasallaştıracaktır. Bu hak köylülere devletimiz tarafından sağlanan bir kolaylıktır. Ancak burada bir sınırlama bulunmaktadır. Yapacağınız evin ya da inşaatın köy yerleşim alanı içerisinde yer alması gerekmektedir. Köy yerleşim alanı dışında ama köy sınırları içinde bir arazide inşaat yapmanız için muhtarın izin verme yetkisi yoktur. Köy halkı dışında, dışarıdan gelip arazi satın alıp bir ev yaptırmak isteyenler için köy muhtarı inşaat yapılacak alan ister köy yerleşim alanı içinde ister dışında olsun hiçbir şekilde inşaat izni veremez. İnşaatın yapılması için bulunulan il ve ilçedeki özel idare müdürlüğüne başvurup inşaat ruhsatı almak gerekmektedir. Yayla vb. alanlar genellikle köy yerleşim alanı olmayan yerlerdir. İmara açılmamış bir arazide inşaat yapmak için ancak çok özel durumlarda izin alınması mümkün olabilir. Bununla birlikte bu tür izinler doğrudan vatandaşa verilmemektedir. Yayla gibi kırsal bölgelerde inşaat yapmak için arazi almak isteyenler alacakları arazinin imar durumunu mutlaka kontrol etmelidir. Köylülerin muhtardan inşaat izni almadan ve köy halkı dışındakilerin ruhsat almadan yaptıkları inşaatlar kaçak olup büyük cezalara tabidir. Bu şekilde kaçak inşaat yapan vatandaşlarımız yaptıkları binaya kapı numarası alabilmek için başvurduklarında, ilgili yasa ve yönetmelikler gereği binaya kapı numarası verilmekte, ancak kaçak işlemleri ile ceza kesilmekte ve yapılan bina yıkılabilmektedir. Kaçak inşaatlara verilen para cezası inşaatın niteliğine göre değişmekte olup zaman zaman yeni bir ev inşa etme maliyetine ulaşabilmektedir. Kesilen para cezası ile yapılan kaçak inşaat yasallaşmış olmayıp yıkılabilmekte böylece bu tür inşaatı yaptıranlar hem yüklü bir para cezası ödemekte hem de yaptıkları evden olmaktadırlar.” şeklinde konuştu.

Köyde Yapı Yapmak İçin Gerekli Belgeler

Köyde ev yapıp kapı numarası almak isteyenlerin yapması gerekenler hakkında da bilgi veren Çabadak; “İmar durumu başvurusu yapabilmek için ilgili parselin sahibi ya da hissedarı olmanız gerekir. Öncelikle elinizde bir çap örneği belgesi, yani kadastro planında taşınmasın geometrik konumunu gösteren belgenin olması gerekir. Bu belge ve bir dilekçe ile yanınıza tapunuzu da alarak Solhan Özel İdare Müdürlüğü’ne imar durumunuzu almak için başvurabilirsiniz. Hisseli parsellerde inşaat koşulları yapı izin başvurusunda tüm hissedarların izni (muvaffakatı) aranır. Tabi bu ancak parsellerin inşaat yapılmaya uygun olması durumunda geçerlidir. Eğer özel ifraza tabi hisseli parseller söz konusu ise uygun kadastral parsel oluşması şarttır.” İfadelerini kullandı.

Ayrıca Çabadak, köy merkezinde (köy meskûn mahallinde) yapılacak yapılar için gerekli belgeleri şöyle sıraladı:

1-Dilekçe (yapılmak istenen yapılar ile parselin durumu hakkında ayrıntıları içeren)

2-Güncel Tapu Kaydı

3- Kadastro Çapı (Tapu Kadastro Birimlerinden Alınacak)

4-Koordinatlı Aplikasyon Krokisi

5-Tapu Hisseli ise hissedarlardan Konut Yapılmasında Sakınca Yoktur Yazısı(Köy İhtiyar Heyeti Kararı)

6-Muhtarlıktan yapı yapılmasında sakınca yoktur yazısı

7-Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

8-İkametgâh İlmühaberi

9-Mimari Proje

10-Yol Kotu Belgesi

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN