• Dolar Alış / Satış: 8.836 / 8.851
  • Euro Alış / Satış: 10.336 / 10.355
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:02
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:43
  • Akşam: 18:17
  • Yatsı: 19:43

KIZ İHL’DE “GÖÇ SORUNU” SEMİNERİ VERİLDİ

28 Şubat 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
904 defa okundu.
KIZ İHL’DE “GÖÇ SORUNU” SEMİNERİ VERİLDİ

Savaş ve doğal afetlerin zorunlu göçlerin temel nedeni olduğu belirtilip göç eden insanların keyfi bir şekilde yer değiştirmedikleri anlatılan seminerde, zorunlu göç durumu her zaman psikolojik travmalara gebe olduğu aktarılıp; “Zira mülteci alıştığı çevreyi, uzun yıllar topladığı eşyalarını, kendi evini, alıştığı arkadaş çevresini ve komşularını kaybediyor.” denildi.

Solhan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde savaş ve göçlerin insan psikolojisi üzerindeki etkileri ile ilgili seminer verildi.

Türkiye’nin ve dünyanın en büyük sorunlarından biri olan “Göç Sorunu” ile ilgili Solhan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri Gülhan Taşkın ve Cuma Gündoğduile meslek dersleri öğretmeni Keziban Kızgın’ın katkılarıyla seminer verildi.

Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde bazı sınıflarda verilen seminerde; Savaş ve doğal afetlerin zorunlu göçlerin temel nedeni olduğu belirtilip göç eden insanların keyfi bir şekilde yer değiştirmedikleri anlatıldı.

Göç sorunu ile ilgili verilen seminerde, “Zorunlu göç durumu her zaman psikolojik travmalara gebedir. Zira mülteci alıştığı çevreyi, uzun yıllar topladığı eşyalarını, kendi evini, alıştığı arkadaş çevresini ve komşularını kaybediyor. Zorunlu göçmen, bir anda kendini farklı bir dünyada buluveriyor. Burada ona göre hem iklim farklı hem gökyüzü hatta koku bile. Uzun yıllar topladığın serveti kaybetmek, evini kaybetmek-büyük maddi kayıplara sebep olur ki, bu da daha sonra elde olmadan ciddi psikolojik travmaya dönüşür. İnsan belirsizlik içinde kendini buluverir, kendi içinde çatışma haline girer, kişiliği darbe almıştır, hayatı anlamını yitirir, bununda akabinde depresyon hali gelir. Bu gibi durumlarda insanların bir şok yaşama olasılığı çok yüksek. Bu duygusal travma veya kültür şoku şeklinde kendini gösterebilir.Dünyada kötülükler çoğaldıkça insanlar huzur bulabilmek adına canları pahasına topraklarını terk etmek zorunda kalıyor. Kimi zengin bir ülkede iş bulup memleketinde ailesine bakmak için kaçıyor, kimi tüm ailesini toplayıp hayatlarını kurtarabilmek için…”bilgileri verilerek öğrencilerin bilinçlenmesi için çalışmalar yapıldı.

“Göç Sorunu” ile ilgili Solhan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde verilen seminerde öğrencileri, mültecilerin yaşadıklarının kolay olmadığı onlarla empati kurmalarının ne kadar önemli olduğu belirtilerek bu bilinç verilmeye çalışıldı.

Haber: Abdulhamit Bildik

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN