• Dolar Alış / Satış: 13.774 / 13.799
  • Euro Alış / Satış: 15.55 / 15.578
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:14
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 14:48
  • Akşam: 17:04
  • Yatsı: 18:36

‘KİTAP OKUMAYAN İNSAN DÜŞÜNMEYEN İNSANDIR’

28 Mart 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1392 defa okundu.
‘KİTAP OKUMAYAN İNSAN DÜŞÜNMEYEN İNSANDIR’

Kütüphane Haftası dolayısıyla Solhan İlçe Halk Kütüphanesi’ni ziyaret ederek öğrencilerle bir araya gelip öğrencilere kalem ve ayraç hediye eden Kaymakam Okumuş, “Kitapla, kütüphaneyle dost insan hem cemiyete, hem kendisine hem de bütün millete yararlı bir insandır. Kitap okumayan insan düşünmeyen insandır.” ifadelerini kullanarak öğrenciler ile kitap ve okuma üzerine sohbet etti.

Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, Kütüphane Haftası dolayısıyla Solhan İlçe Halk Kütüphanesi’ni ziyaret ederek öğrencilerle bir araya gelip kalem ve ayraç hediye ederken öğrenciler ile kitap ve okuma üzerine sohbet etti.

Solhan İlçe Halk Kütüphanesi’ni ziyaret eden Kaymakam Okumuş, kütüphane ziyaretinde şunları aktardı: “Kütüphaneler haftanızı kutluyorum. Kütüphane haftası; özellikle kitapların varlığına, kütüphanelerin varlığına kullanılmasına ilişkin usul ve esaslara dikkat çekmek üzere 1964 yılından beri Türkiye’mizde kutlanan bir haftadır. Kütüphaneler ve kitaplar kullanılsın, okunsun. Vatandaşlarımız, insanlarımız, bireyler aydınlansın diye üretiliyorlar, yapılıyorlar, dizayn ediliyorlar. Bir şekilde insanlığın istifadesi için sunulmaktadır. Solhan’ımız küçük bir ilçe olmasına rağmen çok modern bir kütüphaneye, 5-6 bin civarında kitaba sahip bir ilçedir. Bunun ötesinde liselerin ve ilkokulların kendi bünyesinde kütüphaneleri de var. Yani kitap okumak gerekiyor. Anlayabilmek, algılayabilmek, kanaat getirebilmek, yorumlayabilmek, analiz edebilmemiz için, tahlil edebilmemiz için kitap okumamız gerekiyor. Kitapla, kütüphaneyle dost insan hem cemiyete, hem kendisine hem de bütün millete yararlı bir insandır. Kitap okumayan insan düşünmeyen insandır. İnsiyaklarına ve hissiyatlarına göre hareket eden insandır. Sınırlandırılmamış, kontrol edilmemiş, bir şekilde müspete kanalize edilmemiş İnsiyaklarla ve hissiyatlarla hareket edilmesi bireye ve cemiyete mutlak surette kısada olsa uzunda olsa her türlü vadede zararlı olacaktır. Dolayısıyla kitap bir yandan bireyin karaktersel gelişimine müspette paydası olduğu gibi diğer yandan da medeniyetinde gelişmesine, milletin de gelişmesine, ekonominin ve saire gelişmesine faydası oluyor. Biz bir kitap okuyarak Hintlinin nasıl düşündüğünü, Brezilyalının nasıl yaşadığını, Jupiterin ne kadar büyüklükte olduğunu vesaire küresel sosyal ve doğa bilimsel mevzularda da kanaat edinebiliyoruz. Dolayısıyla kitabın, kütüphanenin sayılamayacak derecede faydası var. Cidden her yaşta her cinste, her millette, her yerde nerde olursa olsun, ne durumda olursa olsun bir şekilde kitaba, kütüphaneye mutlak surette insanımızın, vatandaşımızın insanların mutlak surette ihtiyacı olduğunu kesin olarak düşünüyorum.”

“İMKÂNLAR ARTTI LÜTFEN BUNDAN YARARLANALIM”

Kitap dostu biri olarak kitap okumayı sevdiğini anımsatan Kaymakam Okumuş, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Bazen haftada 4-5 kitap okuduğum oluyor, bazen ben de fetret devri yaşıyorum ayda bir tane okuyorum ama mutlaka kitap okuyorum. Kitap okumak için elimden gelen gayreti sarf ediyorum. Kitap okumayı aslında bireysel ve sosyal faydalarını düşünerek okumuyorum. Bu bir şekilde sevgi, aşk olmuş kitapların sayfalarını çevirmek, yazılanları okumak, içine girmek, dışına çıkmak… Benim bir şekilde sevdiğim, adet edindiğim karakterim oldu bir şekilde kitap okumak. Ben kitap okumanın hadsiz faydalarını bildiğim ve gördüğümün ötesinde kitap okumanın bir zararı olduğunu da düşünmüyorum. Her düşüncenin her görüşün mutlak surette okunması, bilinmesi gerektiği kanaatindeyim. Bilmezsen çare üretemezsin, bilmezsen anti tezini üretemezsin. Dolayısıyla bilmediğin, dahil olmadığın mevzularda oluşturulacak olan sentezlerde vatandaş olarak, insan olarak bir nesne olursun. Kitabın zararları olduğunu düşünmüyorum, aksine faydasının çok fazla olduğunu düşünüyorum. Kütüphanelerimizin de güzel bir şekilde eskisi gibi değil dizayn edildiğini bütün vatandaşlarımıza duyurmak istiyorum. Eskiden kütüphanelere gittiğimizde kışın sobalı bir kütüphaneydi, bir memur olurdu orada ne istiyorsun yeğenim diye sorardı. Bizim kitap raflarını gezmemize izin vermezdi. Karıştırır bozarsınız diye veya işim var derdi. Geleni gideni azarlar kovardı. Şimdi kütüphanelerimiz öyle değil. Yüksek tavan, aydınlık ve okur sever personellerimiz çalışanlarımız var. Dolayısıyla öğrenci ya da vatandaş hangi maksatla olursa olsun kütüphaneye gittiğinde A’dan Z’ye bütün rafları karıştırabilir. Usulüne göre okuyup usulüne göre oradan ödünç alabilir. Hiçbir şey eskisi gibi değil, her şey çok güzel oldu. İmkânlar arttı lütfen bundan yararlanalım.”

Haber: Abdulhamit Bildik

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN