• Dolar Alış / Satış: 9.199 / 9.216
  • Euro Alış / Satış: 10.679 / 10.698
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:21
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:21
  • Akşam: 17:47
  • Yatsı: 19:13

KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ EĞİTİMİ VERİLDİ

3 Nisan 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1384 defa okundu.
KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ EĞİTİMİ VERİLDİ

Solhan Toplum Sağlığı Merkezi tarafından Solhan Aile Sağlığı Merkezi ve Toplum Sağlığı Personelleri, Solhan Devlet Hastanesi Personelleri, Mahalle ve köylerde görev yapan muhtar ve din görevlilerine yönelik KKKA (Kırım Kongo Kanamalı Ateşi) eğitimi verildi.

Solhan Toplum Sağlığı Merkezi Personellerinden Sağlık Teknikeri/Tıbbi Sekreter Nafiz Çakar ile Eğitmen Nagihan Gökçe tarafından Solhan Halk Eğitimi Merkezi Konferans Salonu’nda KKKA (Kırım Kongo Kanamalı Ateşi) eğitimi verildi.  Verilen eğitime; Solhan Aile Sağlığı Merkezi ve Toplum Sağlığı Personelleri, Solhan Devlet Hastanesi Personelleri, Mahalle ve köylerde görev yapan muhtar ve din görevlileri katıldı.

Eğitimde şu bilgiler verildi:

KIRIM-KONGO KANAMALI ATEŞİ (KKKA) NEDİR?

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA), çoğunlukla keneler aracılığıyla hayvanlardan insanlara bulaştırılan mikrobik bir hastalıktır. Ancak, hastalık hayvanlarda belirtisiz seyrederken insanlarda öldürücü olabilmektedir. Daha çok vücudumuza kene tutunması ile bulaşmakla birlikte; Kenelerin çıplak elle çıkarılması ya da ezilmesi ile, Hasta insanların tükürük ve kan gibi vücut sıvılarına temas etmekle, Mikrobu taşıyan hayvanların kanları, vücut sıvıları ve dokularına korunmasız temasla da bulaşabilir. Keneler halk arasında yavsı, sakırga, kerni gibi isimlerle bilinmektedir.  Kenelerin yoğun olarak bulunduğu yerler özellikle hayvancılığın yapıldığı; orman kenarı parçalı arazi yapısına sahip çalı ve çırpılı alanlar ile otlakların bulunduğu yerlerdir. Ülkemiz kenelerin yaşamaları için coğrafi açıdan oldukça uygun bir yapıya sahiptir.

KİMLER RİSK ALTINDADIR?

Tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar,  kasaplar, çobanlar, mezbaha çalışanları, veterinerler,

 kamp ve piknik yapanlar,  korunmasız olarak yeşil alanlarda (bahçe, bağ, tarla, orman ve orman kenarı tarım arazisi vb.) bulunanlar risk altındadır.

KKKA’NIN KULUÇKA SÜRESİ NE KADARDIR?

Kuluçka süresi, mikrobun vücuda girmesinden sonra hastalık belirtilerinin başlamasına kadar geçen süredir. Bu süre KKKA hastalığında kene tutunmasından sonra genellikle 1-3 gündür; en fazla 9 gün olabilmektedir.

KKKA’NIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yüksek ateş, baş ağrısı, yoğun halsizlik, kollarda ve bacaklarda şiddetli ağrı,  bazen kusma, karın ağrısı veya ishal, yüzde kızarıklık, ilerleyen safhada vücudun değişik yerlerinde kanamalar, gövde, kol ve bacaklarda morluklar, burun kanaması, dışkıda ve idrarda kan görülebilir.

KKKK’DAN NASIL KORUNURUM?
Hayvan barınaklarına, kırsal alanlara, orman kenarı ve tarım arazileri ile bu gibi yerlere gidenler mümkün olduğunca vücutta açık kısım kalmamasına özen göstermeli kenelerin daha kolay fark edilmesi nedeniyle açık renkli elbiseleri giymeyi tercih etmelidirler. Kenelerin vücuda girebileceği yerlerin kapatılması (örneğin pantolon paçalarının çorap içine alınması, çizme giyilmesi) gerekmektedir.

KKKK’DAN NASIL KORUNURUM?

Kırsal alandan, orman kenarından ve tarladan dönüşte mutlaka vücut ve elbiseler kontrol edilmeli kene olup olmadığı araştırılmalıdır.

Vücudun her tarafı kontrol edilmelidir! (kollar, bacaklar, gövde, koltuk altları, saç dipleri, kulak arkası, ense, kasıklar)

VÜCUDA TUTUNMUŞ KENE GÖRÜLÜRSE

Kene asla çıplak elle çıkartılmamalıdır!!! Eldiven,  naylon poşet veya bez parçası ile tutularak ya da ince uçlu bir pens veya varsa kene çıkartma kartı ile ezilmeden çıkarılmalıdır.  Çıkartılamıyorsa en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Vücuda tutunan kene ne kadar erken çıkartılırsa hastalığa yakalanma riski de o kadar azalır.

YAPILMAMASI GEREKENLER

Vücuda tutunmuş olan keneyi patlatmayın, ezmeyin, üzerine herhangi bir kimyasal madde (alkol, gaz yağı, kolonya) kesinlikle dökmeyin ve üzerine sigara bastırmayın.

KKKK’DAN NASIL KORUNURUM?

Hastalık hayvanlarda belirti göstermeden seyrettiğinden hastalığın sık olarak görüldüğü bölgelerde bulunan hayvanlar sağlıklı görünse bile hastalığı bulaştırabilirler. Bu sebeple hayvanların kanlarına, vücut sıvılarına veya dokularına çıplak el ile temas edilmemelidir. Ayrıca, insanların kanlarına ve vücut sıvılarına da korunmasız (çıplak elle) temas edilmemelidir. Hayvanlarda kene mücadelesi yapılmalıdır. Hayvan sahipleri, hayvanlarını kene ve diğer dış parazitlere karşı uygun ilaçlarla doğru zaman, doz ve aralıklarla yılda en az dört kez ilaçlamalıdır.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşinin Aşısı Var mıdır?

Hayır. Ancak aşı geliştirme çalışmaları yoğun bir şekilde devam etmektedir.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşinin Tedavisi Var mıdır?
Hastalığın kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak tedavi, hastaya verilen destek tedavi ile sağlanmaktadır.

Eğitim seminerinden sonra Nisan ayında İlçemizde vaka görülebilecek; Bozkanat Köyü, Aslanbeyli Köyü, Gençtavus Köyü ve Topluca Mezrasında halk eğitimleri ve İlçemiz merkez ve köylerde eğitim öğretim gören öğrencilere de Solhan Toplum Sağlığı Merkezi Personelleri tarafından eğitim verileceği belirtildi.

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN