• Dolar Alış / Satış: 9.481 / 9.498
  • Euro Alış / Satış: 10.998 / 11.018
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:32
  • Öğle: 12:13
  • İkindi: 15:10
  • Akşam: 17:32
  • Yatsı: 18:59

KESKİN, ’74’ÜNCÜ SIRADAYIZ’

31 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1387 defa okundu.
KESKİN, ’74’ÜNCÜ SIRADAYIZ’

TBB Risk Merkezi Temmuz ayı karşılıksız çek verilerinde Bingöl’ün yüzde 12 payla birinci sırada yer edilmesinin ardından açıklamada bulunan Keskin, Bingöl esnafının ticari teamüllere riayet etmedikleri yönünde bir algı oluşturulduğuna dikkat çekerek, TBB’nin Temmuz ayında protesto edilmiş senet sayısında Bingöl’ün 74.sırada olduğunu söyledi.

 Bağımsız Denetçi Bayram Keskin, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi Temmuz ayı verilerini değerlendirdi.

Daha önce basına yansıyan ‘Bingöl’de Temmuz ayında 7,9 milyon değerindeki 256 çek karşılıksız çıktı. Doğu Anadolu Bölgesinde tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu il yüzde 12 oranla Bingöl oldu’ haberlerine açıklık getiren Keskin, “256 Çek en fazla 10 kişiye ait olabilir. Bunu tüm Bingöl esnafına mal etmek, esnaf ödemelere sadık değil şeklinde algı oluşturmak, doğru olmadığı gibi Bingöl esnafına olumsuz yansıyan durumdur” dedi.

NÜFUS ORANINA DİKKAT ÇEKTİ

Son zamanlarda İller bazında en çok çekin Bingöl’de karşılıksız çıktığı haberlerinin aslında nüfus bazında irdelendiğinde gerçek durumu yansıtmadığını vurgulayan Keskin, “Türkiye Bankalar Birliğinin Temmuz 2015 döneminde ülke genelinde tutar olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranı Bingöl için yüzde 12’dir. Yoksa yazılan çeklerin toplam çeklere oranı değildir” diye konuştu.

Bir taraftan karşılıksız çek, diğer taraftan ibraz edilen çeklere oranı diye karşılıklı bir istatistik yapıldığını belirten Keskin, “Haberlere yansıyan Bingöl esnafının çekleri ödemede aciz kaldıkları ve ticari teamüllere riayet etmedikleri yönünde bir algı oluşturulmuştur. Çeklerin yazılması basit bir ifade olabilir ancak, tedarikçi, sanayici ve Bingöl piyasasına mal ve hizmet satanların bu haberler karşısında daha temkinli ve daha da seçici olmaları karşısında zarar eden yine bizim esnafımız ve bizim tüccarımız olacaktır” dedi.

74’ÜNCÜ SIRADAYIZ

Türkiye Bankalar Birliği’nin Temmuz ayında protesto edilmiş senet sayısında 98 adet ile 81 il arasında Bingöl’ün 74.sırada olduğunu ifade eden Keskin, kentin Türkiye genelinde Kamu ve Özel bankalardan nakit kredi kullanan 81 il arasında da yine 74.sırada olduğunu kaydetti.

BAĞIMSIZ DENETİM YAYGINLAŞIYOR

Şirketlerde Bağımsız Denetimin yaygınlaştırılması gerektiğine vurgu yapan Keskin, şunları söyledi: “Daha az çek yazılabileceği gibi, Finans kurumlarına ibraz edilen mali tabloların gerçekliği sayesinde piyasa mekanizması daha sağlıklı işlemeye başlayacaktır. Şirketlerin bağımsız denetime tabi tutulması ile hem bankalar açısından hem de şirketler açısından önemli kolaylıkların sağlanacağını bekliyoruz. Halen Kamu Gözetimi ve Muhasebe Standartları Kurumu tarafından bağımsız denetime tabi olmanın şartları en son 01 Ocak 2015 tarihinden geçerli olmak üzere; Aktif Toplamı: 50 Milyon, Yıllık Net Satış Hasılatı: 100 Milyon ve çalışan sayısı 200 olan şirketler için, bu üç ölçütten en az ikisinin sınırlarını art arda iki hesap döneminde aşmaları durumunda bağımsız denetime tabi olurlar. Bingöl merkezli şirketlerden halen bu ölçütlere uyan şirketlerin varlığı hakkında net bir bilgi olmamakla birlikte Kamu Gözetimi Kurumu tarafından bu oranlar her yıl için daha da düşürülerek bağımsız denetimin tabana yayılması da hedeflenmektedir. Ülkemizde 2015 yılında yaklaşık 5 Bin şirket denetime tabi olmuş ve bu denetimi de 180 bağımsız denetim firması yapmaktadır. Bu firmaların da yine yaklaşık yarısı yurt dışı kökenlidir. Bingöl’de ise Kuruma kayıtlı bağımsız denetçi sayısı 11’dir.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN