• Dolar Alış / Satış: 8.414 / 8.429
  • Euro Alış / Satış: 10.008 / 10.026
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:12
  • Öğle: 12:35
  • İkindi: 16:27
  • Akşam: 19:37
  • Yatsı: 21:19

Kent Konseyi Şart?

21 Ağustos 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1172 defa okundu.
Kent Konseyi Şart?

1936 yılında ilçe olan Solhan’ın sahip olduğu avantajları kullanamadığını dile getiren vatandalar, Kaymakam ve Belediye Başkanına memleketin geleceğine ilişkin girişimlerde bulunmaları talebinde bulundular. İnsan merkezli yönetim anlayışının katılımcı yönetimleri zorunlu kıldığını dile getiren Solhanlılar, yasal zorunluluk olan Kent Konseyinin hayata geçirilmesi çağrısında bulundular.

 1936 yılında ilçe olan Solhan’ın sahip olduğu avantajları kullanamadığını dile getiren vatandalar, Kaymakam ve Belediye Başkanına memleketin geleceğine ilişkin girişimlerde bulunmaları talebinde bulundular. Memleketin, “Ben yaptım, oldu” anlayışıyla yönetilmenin artık kabul görmediğine dikkat çeken vatandaşlar, yetkililere “Yönettiğiniz insanların düşüncelerini dile getirecekleri ortamlar oluşturun” çağrısında bulundular.

Vatandaşın Düşünceleri Dikkate Alınmalı

Merkezi hükümet tarafından, taşranın sorunlarının görülüp çözülmesinin mümkün olmadığını dile getiren vatandaşlar, sorunların tartışıldığı ortamların hazırlanarak kamuoyu oluşturulması gerektiğini dile getirdiler. Yerel yöneticilerin, vatandaşın düşüncelerini dikkate alarak katılımcı bir yönetim anlayışı sergilemeleri gerektiğini dile getiren vatandaşlar konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandılar: “Solhan, 78 yıllık bir ilçe olmasına rağmen birçok konuda istenilen düzeyde gelişmiş değil. Bunun sebepleri bilinmeden çözüm bulmak mümkün değildir. Üzülerek görüyoruz ki sorunların çözümüne ilişkin ciddi bir yönetici kararlılığı görülmemektedir. Sorunların temelinde, yöneticilerimizin geçici tedbirlerle zaman kaybederek asıl sorunun çözünme ilişkin cesur adımlar atmamaları yatmaktadır.”

Kent Konseyi Şart…

Bugün gelinen noktada, mülki amirler, belediyeler ve diğer kamu kurumlarının katılımcı bir anlayışla görevlerini ifa etmeleri gerektiğine değinen vatandaşlar, bunun ilk adımının da kent konseyinin oluşturulmasıyla atılabileceğini dile getirdiler. Solhan’ın birikiminin yönetime yansıması durumunda ortaya çok güzel projeler çıkacağına değinen vatandaşlar konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandılar: “Bizler, memleketimizi seven ve onunla ilgili güzel gelecek hayalleri olan insanlarız. Bizi yönetenlere çağdaş yönetim anlayışının katılımcı yönetim olduğunu söylemek istiyoruz. Sesimize kulak verilmesi durumunda memleketin gelişimine katkı sağlayacak çok parlak fikirler ortaya çıkacak. Kaymakamımız ve belediye başkanımızdan talebimiz, bir an önce kent konseyinin hayata geçirilmesini sağlamalarıdır. Yöneticilerimiz şunu unutmamalıdırlar ki bu şehirde yaşayanlar istemedikleri sürece güzel bir şeyin ortaya çıkması veya yaşaması mümkün değildir. Öyleyse onları yönetime katarak bunu başarmak mümkün olabilir.”

Vatandaş Çözümün Parçası Olmak İstiyor!

Solhan’da gerek merkezi idarenin taşra teşkilatı gerekse belediyelerin bir gelecek öngörüsüne sahip olmadığını iddia eden vatandaşlar, yaşanan sorunlarla mücadele etmenin ve bu sorunları çözmenin yolunun planlı çalışmak ve işbirliğinden geçtiğini dile getirdiler. Bilinçli vatandaşların yaşadıkları bir şehirde birçok sorunun otomatikman çözüleceğini dile getiren vatandaşlar kendi kabuğuna çekilmiş, halktan kopuk yöneticilerin bilinçli bir toplum oluşturulmasına katkı sağlamasının mümkün olmadığını belirttiler. Vatandaşın, şehir sorunları ile ilgili farkındalık arttırmanın yolunun bu sorunların tartışıldığı ortamlar oluşturulmasından geçtiğini belirten vatandaşlar, “Hemşerilerimiz bu şehri beraber yönetelim diyorlar. Sorunların çözümüne ilişkin bizim de önerilerimiz var. Biz de çözümün bir parçası olmak istiyoruz. Bunun yasal zemini de var. Solhan’da kent konseyinin oluşturulması daha fazla ertelenmeden hayata geçirilmelidir.” İfadelerini kullandılar.

Bir kez de olsa ilçede bir organizasyonun yapıldığını ve katılımın yüksek olması ve giriş olduğu için temenni ağırlıklı olmasına rağmen büyük ses getiren bir organizasyona imza atıldığını hatırlatan vatandaşlar, çok katılımlı ve fikir meclislerinin oluşturulmasına ihtiyaç olduğunu aktardılar.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN