• Dolar Alış / Satış: 8.526 / 8.542
  • Euro Alış / Satış: 10.098 / 10.116
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:14
  • Öğle: 12:35
  • İkindi: 16:26
  • Akşam: 19:34
  • Yatsı: 21:14

Kendimize Yapılmasını İstediğimizi Yapmalıyız

14 Ekim 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1334 defa okundu.

Kardeşlerin bir birlerine besledikleri kin ve nefret, bir birlerine karşı işledikleri katliamlar ve bireysel öldürmeler Hz. Adem’in çocukları Kabil ile Habil’den süre gelmiştir.

Haklı veya haksız yaşanan veya yaşatılan kan dökülmelerine hala şahit oluyor/yaşıyor ve böyle devam edeceğini de görüyoruz.

Dünya’nın bir çök ülkesinde savaşlar yaşanmış, yaşanıyor ve yaşanacak gibi görünüyor. Kim olursa olsun, hangi mezhep veya meşrepten olursa olsun bir insanın canının son bulmasına bir başka insanın sebep vermesi insanlık açısından üzücü bir durumdur.

Özellikle İslam Ülkelerinde, Ortadoğu’da yaşanan kardeş kavgası, savaşları, kan dökülmelerinin izahatı madde üzerine olduğu görülüyor.

Görünüşte bazı siyasi veya inanç ekseni görüntüler sergilense de bu olayların arkasındaki güçlerin çıkar hesapları maddeden öteye gitmediği tezini kuvvetlendiriyor.

Sermaye gurupları bir şekilde fitili ateşleyip birinin eline veriyor. O da kendi için bir amaç seçenleri harekete geçirip mazlum Müslüman veya mazlum insanları yok etmeye çaba gösteriyor.

Bugün Suriye ve Mısır gibi ülkelerdeki kıyımları unuttuk, daha yakınımız olan bölge ve halkları ile halkımızın din kardeşliğinin yanında bir de etnik köken olarak kardeşlerimiz olan Kobanê’de yaşananlarla yatıp kalkıyoruz.

Türkiye’deki Kürtlerin Kobanê ile dertlenmesinin iki nedeni vardır. Biri din kardeşleri olmaları ve bir diğeri ise etnik köken olarak kardeşleri olmasıdır.

Kobanê’de yaşananları hiçbir vicdan sahibi kabul etmezken bundan dolayı Türkiye’de özellikle de bölgede yaşananlarında kabul edilir bir yanı yoktur.

Olaya ister insani ve istersen İslami cihetten bakalım, iki bakışta da üzüntüden kurtulmak mümkün değildir.

Yaşanan olaylarda meydana gelen tahribatlarda zararların karşılanacağını hükümet kanadı ifade ediyor ve bir gün gelecek görsel olarak bu zararlar yok olacak ancak izleri hafızalarda bir yer edinmiştir. Yaşanan ölümler için ise; hiç kimse bir şey yapamaz, ahrete göçenlerin yaşamları için hiç kimse bir telafiye gidemez.

Allah’u Teala “Müslümanlar Ancak Kardeştir” diye buyururken takriben 1400 yıl önce Hz. Muhammed (sav), “Müslüman, Müslüman’ın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu yalnızlığa terk etmez. Kim din kardeşinin bir ihtiyacını giderirse, Allah da onun ihtiyacını giderir. Kim bir Müslüman’ın bir sıkıntısını giderirse, Allah da onun kıyamet sıkıntılarından birini giderir” diye buyurmuştur.

Kardeş; dünya üzerinde en çok sevdiğin ve en iyi anlaşabildiğin varlıktır.

Kardeş, ayrı bedenlerin aynı kalbi hassasiyetleri paylaşabilendir.

Kardeş, huzur ve mutluluğu paylaşan, hüzün, keder ve acıya ortak olandır.

Kardeş, mesafeler, sınırlar, engeller konulmadan gönüller arası dostluk kurabilendir.

Bizler de huzuru, mutluluğu paylaşabileceğimiz ve hüzün, dert, keder ve acıya mesafeli olabileceğimiz kişilerle bir olup inancımız ve değerlerimiz ölçüsünde birlik ve beraberlik içinde sırt sırta omuz omuza birbirimizi sahiplenmeli ve aramıza nifakın sokulmasına mani olmalıyız.

Hz. Muhammed (sav)’in “Sizden biriniz kendisi için istediğini mümin kardeşi için de istemedikçe gerçek manada iman etmiş olamaz.” sözüne kulak vererek kendimize yapılmasını istemediğimizi başkasına yapmamayı ancak kendimize yapılmasını istediğimizi bizler de kardeşimiz olarak bilip gördüğümüz kişilere yapmalıyız ki bir kıymeti, değeri olabilsin kardeşliğimizin.

Kardeşliği yaşamak zor olsa da, bunun için bedel ödemek gerekse de kardeşliği pekiştirmek için zoru yaşamak, bedeli ödemek gerekir. Kardeşçe yaşamak zor olsa da tarihte Muhacir ve Ensar kardeşliğinin yaşanması kardeşçe yaşamanın imkânsız olmadığını gözler önüne sermektedir.

Bazen, kardeşimizin yaptığını kabullenmeli, bazen sineye çekip katlanmalıyız bize zor gelse de ancak bunun yapılmasında genel olarak huzur ve refaha bir ışık olabilecek durumu varsa, yanlışlardan uzaksa…

Son günlerde yaşanan olaylarda yaşamını yitiren 30’u aşkın vatandaşımız için yüce Allah’tan rahmet, acılı ailelerine sabır temenni eder, yaralanıp tedavi görenlere de acil şifalar dilerim.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN