• Dolar Alış / Satış: 15.789 / 15.817
  • Euro Alış / Satış: 16.563 / 16.593
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:58
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:33
  • Yatsı: 21:17

KAYIP VAKALARINA KARŞI VATANDAŞLARA UYARI!

5 Temmuz 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
777 defa okundu.
KAYIP VAKALARINA KARŞI VATANDAŞLARA UYARI!

Son günlerde yaşanan kayıp vakalarına karşı uyarıda bulunan Boğatekin, Kayıp haberi alınır alınmaz mutlaka ilgili kurumlardan birinin aranması gerektiğine dikkat çekerken; “Verilen en erken haberin mutlaka bir zaman değeri vardır. Bu nedenle başta aile büyüklerimiz, ebeveynlerimiz olmak üzere toplumumuzun tüm kesimlerini kayıp ve kaçırılma olaylarına karşı daha duyarlı olmaya davet ediyoruz.” dedi.

Bingöl İl Afet ve Acil Durum Müdürü Boğatekin, son günlerde ülkenin değişik illerinde yaşanan kayıp çocukvakalarına karşı uyarıda bulundu.

Kayıp vakalarına karşı vatandaşları uyarıp dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Boğatekin, “Bizim için bir tek insanımızın kaybolması ya da kaçırılması hiçbir şekilde kabul edilemez bir vakadır. Kayıp vatandaş sayısının 1 olması 10 veya 100 olması hiç fark etmez. O ki insandır elimizden gelen her türlü arama kurtarma çalışmasını bugüne kadar yaptık, bu tür olaylar olduğu müddet çalışmalarımız devam edecektir. Ama gönül ister ki aileler çocuklarına, engelli hastalarına ve yaşlılar gibi korunmaya muhtaç bireylerine sahip çıksınlar. Yardıma muhtaç insanların başta ailelerimiz olmak üzere tüm toplum üzerinde doğal olarak hakları vardır. Onları korumak, beslemek, güzel bir ahlak ile yetiştirmek bizim en temel ailevi sorumluluğumuzdur.Buradan tüm ailelerimize sesleniyorum; lütfen çocuklarımıza sahip çıkalım, onlar kimin dost kimin düşman olduğunu bilmez, onlar herkesi kendi ailesi gibi şefkatli görürler. Çocuklarımıza şu hakikati öğretmek zorundayız, ne olursa olsun hiçbir yabancıya güvenmemeleri gerekir, 1000 yabancı kişi iyi olabilir ama güvendikleri 1 yabancı kötü niyetli kişi onların hayatına mal olabilir. Çocuklarımızı sokağa gelişi güzel bırakmayıp, park ve bahçede oynarlarken sıklıkla kontrol etmeliyiz. Kaçırılma olayları son dönemlerde artış gösterdiğinden ailevi ve toplumsal sorumluluğumuzun artık daha üst seviyede olması gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

“TOPLUMUN TÜM KESİMLERİNİ DUYARLILIĞA DAVET EDİYORUZ”

Engelli ve Alzheimer hastalarının yalnız bırakılmamaları gerektiğini belirten Boğatekin, açıklamasına şöyle devam etti; “Engelli ve Alzheimer hastası olan aile bireylerimiz de potansiyel kayıp vakalarıdır. Bu tür aile bireylerimizi yalnız bırakmamalıyız, üzerlerine ailemize ait bireylerin telefon numaralarının yazıldığı notlar bırakmalıyız. Çünkü bu tür rahatsızlığı olan vatandaşlarımız genel olarak kendilerini ifade etmekte büyük zorluk yaşadıkları gözlemlenmiştir.Diğer önemli bir şey de yolda, sokakta, ıssız yerlerde yalnız başına çocuk gördüğümüzde lütfen hemen ilgili mercileri telefonla arayalım. Bingöl AFAD için alo 122 hattımız 7-24 aktiftir, alo 155 polis imdat, 112 ambulans, 156 jandarma gibi acil durum, afet ve güvenlik konularına ani müdahale edebilecek kamu kurumlarımızı hemen aramalıyız. Bazı vatandaşlarımız kayıp olayından 24 saat sonra ilgili kamu kurumlarımızı aramaktadırlar, bu yanlış bir uygulamadır. Kayıp haberi alınır alınmaz mutlaka yukarıdaki kurumlarımızdan herhangi biri aranılmalıdır. Ne kadar kısa sürede kurumlarımız haberdar olursa kayıp vatandaşımızın bulunma ihtimali o kadar çabuklaşacaktır. Unutulmamalıdır ki verilen en erken haberin mutlaka bir zaman değeri vardır.Bu nedenle başta aile büyüklerimiz, ebeveynlerimiz olmak üzere toplumumuzun tüm kesimlerini kayıp ve kaçırılma olaylarına karşı daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Toplumsal ahlak kurallarına aykırı hareket eden kişilik bozukluğuna sahip şahıslara karşı toplumsal olarak mücadele etmek zorunda olduğumuz gibi, toplumumuzun korunmaya muhtaç bireylerine de hep birlikte sahip çıkmamız gerekir.”

Boğatekin, son olarak; “Ülkemizin muhtelif yerlerinde kaybolarak veya kaçırılarak hayatlarına son verilmiş melek yüzlü yavrularımıza, engellilerimize, yaşlılarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dilerim.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN