• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • BINGOL:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

KAVŞAK BİLMECESİ

21 Haziran 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2657 defa okundu.
KAVŞAK BİLMECESİ

Abdullah Bildik yazdı…

Kimine göre, ‘Yol medeniyettir’,

Kimine göre, ‘Yol hayattır’…

Medeniyet de hayat da insan içindir.

İnsanın yaşam alanındaki kolaylıklar, sunulan imkanlar ile sınırlıdır. İnsanların ihtiyaçlarına binaen taleplerinin karşılanması, onlara hayat sunmak olur. Hayatın kolaylıkları için de imkanların seferber edilmesi gerekir.

Bingöl’ün şirin ilçesinde ve şirin ilçenin ise eski mahallesinde vatandaşların mağduriyeti söz konusudur. Mağduriyetin giderilmesi için talepler var, girişimler var ancak çözüm ile ilgili vatandaşlara hayat kolaylığı sunacak bir icraat yoktur.

Bir mahalle düşünün ki bir dereden dolayı ikiye ayrılmış ancak taşıt ulaşımı için bir bağlantı yoktur. Aslında var olan yok!
Mahalleyi bir birine bağlayan ve ilçe ile bağını kuran bir köprü var. Köprüden ise iki yönlü çift şerit yol olmasına rağmen mahalleli mağdur.
Nasıl mı?

Solhan ilçesinin eski ismini de alan Boğlan Mahallesi’nin ortasından bir dere geçiyor. Mahallenin doğusu ile batısını dere ayırıyor, kuzeyi ile güneyini de D-300 karayolu ayırıyor. Mahallenin içinden D-300 kara yolu geçmesi, ulaşım için avantaj olması gerekirken dezavantaj olmuş durumdadır.

Mahallenin doğusu ile batısı arasında dere geçtiği için ulaşım yok, D-300 karayolundan dolayı ise kavşak yapılmamış.

Mahallede kavşak olmamasından dolayı mahalle sakinleri çarşı merkezindeki kavşağın 100 metre içerdeki işi yeri veya evine araçla gitmek için yaklaşık 4 kilometre yol yapmak zorunda kalıyor.

Evet, ters şeritten 100 metre ilerideki bir yere gitmeyen biri normal yoldan 4 km yol alacak. Bunu da her sefer için tekrar edecek.

Çarşıda bulunan kavşağı geçen biri, geri aynı noktaya gelmek için ilçe dışına çıkıp geri gelmesi gerekiyor. Bu mesafe (gidiş bin 900 metre ve dönüş bin 900 metre olmak üzere toplam) 3 bin 800 metredir. -Araçla geçerken kilometre tuttum, bu veriyi gördüm.- Yaklaşık 4 km bir mesafe var ve söz konusu bölgede yaşayan biri en az günde iki kere bu mesafede yol yapıyor. Şehir içinde 4 km mesafe içinde kavşak olmayan başka yer var mı bilmiyorum. Olsa dahi illaki yan yolları vardır, alt veya üst geçitler vardır. Mağduriyetler bu kadar yoktur diye düşünüyorum.

Hasta olduğunda ambulans 100 metre içerdeki bir yer için 4 km yol alıyor, yangın olduğunda itfaiye aynı yolu kat ediyor, vatandaş ticari taksi istediğinde yine mesafe böyle, özel araçlar için de yine durum aynı…

Bu 4 km olan mesafede vatandaşların kayıp zamanları, hastaların sağlık birimine ulaşma(ma) imkanı, yangının kontrolü için önemli olan süre, araçların yakıtları ile gelen masraflar…

Bu kadar mağduriyet varken nedense yetkililerin gündeminde ‘KAVŞAK’ yok!

Yerelde olsa da, genelde böyle bir gündem ve çözüm görünmüyor.

Kanunlar vatandaşlar için varken buradaki vatandaşların hakkını koruyacak kanun yok mu?

Yetkililerin; mahallenin iki yakasını birleştirecek, vatandaşların hakkını koruyacak ve mağduriyetlerini giderecek çözüm getirmesi herkesin arzusudur.

Mahalle sakinleri ve muhtar talep ediyor, yerel yöneticiler girişimde bulunup çözüm istiyor. Bu mücadeleye kulak verip sorunu çözecek bir irade gerekiyor. Mahalleli kavşağı yapacak sağlam irade ve soruna çözüm getirecek duyarlı yetkililerden müjde bekliyor.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN