• Dolar Alış / Satış: 9.481 / 9.498
  • Euro Alış / Satış: 10.998 / 11.018
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:32
  • Öğle: 12:13
  • İkindi: 15:10
  • Akşam: 17:32
  • Yatsı: 18:59

Karbonmonoksit Zehirlenmeleri Bilgilendirme ve Eğ

28 Ekim 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1387 defa okundu.
Karbonmonoksit Zehirlenmeleri  Bilgilendirme ve Eğ

Solhan Toplum Sağlığı Merkezi Personeli Gökçe, düzenlenen seminerde Karbonmonoksit zehirlenmelerini anlatıp, tehlikesi hakkında katılımcıları bilgilendirirken soba kurulumu ve kullanımı hakkında da katılımcılara önemli bilgiler aktardı.

 Solhan Halk Eğitimi Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen seminerde Solhan Toplum Sağlığı Merkezi Personelleri, ‘Karbonmonoksit’in; yanıcı, zehirli, renksiz, kokusuz ve tatsız bir gaz olduğunu aktarırken Karbonmonoksit zehirlenmelerinin kapalı ortamda kömür /gaz sobası /mangal /ocak /egzos gazının iyi yanmaması sonucu açığa çıktığını aktarıp solunum yapılırken fark edilmediğine dikkat çektiler.

Düzenlenen seminerde Eğitim Birimi Personellerinden Nagihan Gökçe, Karbonmonoksit zehirlenmelerini anlatıp, tehlikesi hakkında katılımcıları bilgilendirirken soba kurulumu ve kullanımı hakkında da katılımcılara önemli bilgiler aktardılar.

Kısa Sürede Tıbbi Müdahale Yapılmazsa Ölümle Sonlanabilir

İyi yanmamış bir kömürün yanma sırasında oda içindeki oksijeni yakıcı olarak kullandığı belirten Gökçe, “Eğer odada yeterli havalandırma yoksa yanma sonucu oluşan gazlar oda içine birikir. Karbonmonoksit oda içinde belli yoğunluğa ulaştığında ölüme neden olur.

Uyku esnasında vücut karbonmonoksit zehirleme etkisini algılayamaz.  Ölüm olayları genelde gece saatlerinde olur. Gündüz zehirlenme belirtileri fark edilebilir.” bilgileri verdi.

Karbonmonoksit Zehirlenmesi Belirtileri

Gökçe; karbonmonoksit Zehirlenmesi belirtileri ile ilgili şunları aktardı: “Oksijen yetersizliği nedeniyle deride kırmızılaşma, kısa soluk alma, göğüste sıkışma, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma, rehavet çökmesi, göğüs ağrısı, kaslarda halsizlik ve genel halsizlik ile bilinç kaybı belirtileri görülür”

Soba ve Kömürle İlgili Önlemler

İthal kömür daha zor tutuştuğu belirtilip ithal kömürün ısı değerinin yüksek olduğu ve ateş tuğlalı dökme sobalarda yakılması önerisinde bulunan sağlık eğitimcileri, soba satın alırken TSE belgeli olmasına dikkat edilmesi gerektiğini ve yanma verimi yüksek olanların tercih edilmesi gerektiğini belirttiler.

Baca ve Sobanın Hazırlanması

Rüzgârın yönünü ayarlamak için bacaya şapka takılması gerektiğini ve bütün bacaların çatıdan en az 1 metre yüksekte olması gerektiği belirtilen seminerde, bacaların en yakın binadan da en az 6 metre uzakta olması gerektiği aktarıldı.

Sobanın mobilyalara uygun uzaklıkta kurulması ve sobanın altına mermer gibi yanıcı olmayan altlık konmasının önemine vurgu yapılarak sobanın oda içinde en uygun yere yerleştirilmesi gerektiği konusuna dikkat çekildi.

Gökçe, Soba kurulumu için ayrıca şunlar aktarıp katılımcıları bilgilendirdi: “Soba duvardan en az 50, en çok 150 cm uzağa kurulmalı, fazla dirsek ve borudan kaçınmalı, en fazla iki dirsek kullanılmalıdır. Bu uygulamalar ile boru ve bacada kurum / katran oluşumu, tıkanma ve gaz sızma olasılığı azalır. Soba borusu bacaya fazla sokulmamalı, boru bacayı daraltmamalıdır. Soba / dirsek / boru eklem yerleri duman sızdırmamalı, eklem yerleri birbirine uygun geçirilmeli ve baca ile soba borusu bağlantısı uygun biçimde yapılmalıdır.”

Soba İçinin Temizlenmesi

Soba içinin kullanılmadan önce mutlaka temizlenmesi gerektiğini ve bunun en pratik yolunun elektrik süpürgesi kullanımı olduğu belirtildi.

“Sobanın en fazla üçte ikisini kömür ile doldurmalı ve sobanın deliklerini kademeli olarak kapatmalı” diye sobanın yakılması ile ilgili bilgi de veren Gökçe seminerde şunları aktardı:

“Kesinlikle yeni kömür ilave etmeyin. Yanan kömür üzerine su dökerek söndürmeyin.

Sobada lastik, plastik, boya, araba lastiği, asfalt, tıbbi atıklar ve çöplerin yakılmaması gerekiyor. Aşırı nemli kömür ve odun kullanmadan önce kurutulmalıdır. Sobalarınızı her gün bacalarınızı yılda en az bir defa mutlaka temizleyiniz.”

Soba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

‘Lodoslu / fırtınalı havada soba yakmayın’ uyarısında bulunan Gökçe, “Yatmadan önce sobayı söndürün, soba yanarken uyumayın, soba söndükten sonra içini iyice temizleyin, sobayı üstten yakın, soba borusuna çamaşır kurutmaya yönelik aksesuarlar takmayın. Sık sık baca tepmesi oluyorsa baca deliği uygun olmayabilir, rüzgar yönüne göre yön değiştiren baca kapakları taktırın ve bacaları ayda bir kez temizleyin” uyarılarında bulundu.  

Ayrıca, “sobalı bir odada otururken; yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, baş ağrısı, uyku hali, bulantı / kusma, görme bulanıklığı, huzursuzluk olduğunda pencere ve kapıyı açın odaya taze hava girmesini sağlayın” uyarıları yapıldı.

Sonuç olarak; Yukarıdaki uyarılara uyulduğunda; iyi ısınma sağlanır. Yüzde 20 yakıt tasarrufu yapılabilir ve sobadan zehirlenme riski en aza indirilir.

Şofben Kazaları

Şofben kazaları yaşandığında alınması gereken önlemler ve yapılması gerekenler hakkında da bilgi verilen seminerde Gökçe, şunları aktardı: “Şofbeni iyi çeken bir bacaya bağlayın. 6 m3 den küçük mekânlarda kullanmayın. Şofben / tüp arası hortum 125 cm den az olmalı ve banyoya hava girişi olmalıdır. Banyoyu içerden kilitlemeyin. Koku hissettiğinizde şofbeni kullanmayın. Banyodan uzun süre çıkmayan kişiyi kontrol edin. Korsan tüp kullanmayın ve gaz kaçağını kibrit ve çakmakla kontrol etmeyin. Paniğe kapılmayın. Gaz kaçağı olan mekânlarda 1 dakikadan uzun süre durmayın. Pencereleri / kapıları açın, elektrik düğmesine dokunmayın ve ateş yakmayın.  Şofben zehirlenmesi olduğunda; hasta bulunduğu yerden temiz havalı yere taşınmalı, hemen suni solunum yapılmalı ve vakit kaybetmeden oksijen verilmelidir.”

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN