• Dolar Alış / Satış: 8.859 / 8.875
  • Euro Alış / Satış: 10.349 / 10.367
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:03
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:42
  • Akşam: 18:16
  • Yatsı: 19:41

“KARARLAR CESURCA VERİLDİ”

21 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
24168 defa okundu.
“KARARLAR CESURCA VERİLDİ”

Mavi Marmara katliamının sorumlularıyla ilgili İspanya’da çıkarılan yakalama kararına benzer bir karar Güney Afrika’dan geldi. Gemiye baskın emri verip 10 kişinin ölümüne neden olan İsrailli 4 komutan, görüldükleri yerde yakalanıp Türkiye’ye teslim edilecek. Konu hakkında değerlendirmelerde Gili, kararların cesurca verildiğini söyledi.

 Mavi Marmara davalarından dolayı İsrailli sanıklar için çember daralıyor ve hukuk ablukası devam ediyor. İsrail Başbakanı Netenyahu, Ehud Barak, Avigdor Liberman ve diğer 4 İsrailli bakana İspanya Mahkemesinden tutuklama kararı verildi. Ayrıca; Türkiye’deki davada yargılanan ve haklarında tutuklama ve Kırmızı Bülten ile Interpol vasıtasıyla yakalama kararı olan 4 İsrailli komutan hakkında Güney Afrika’da da tutuklama kararı verildi.

31 Mayıs 2010 tarihinde İsrail tarafından Gazze Özgürlük filosuna yapılan saldırıda Mavi Marmara’da bulunan İspanya vatandaşlarının açmış olduğu davada İsrailli sorumlulara tutuklama kararı çıktı. Mavi Marmara’daki İspanya vatandaşları İspanya’daki Mavi Marmara avukatları eliyle suç duyurusunda bulunmuş soruşturma başlatılmıştı. Süreç İsrail’in de baskısı ile zorluklarla yürütülmüş ve dosya en son İspanya Yüksek Mahkemesine götürülmüştü. Burada görülen davanın sonucunda Mahkeme, İsrail Başbakanı Netenyahu, Dönemin Savunma Bakanı Ehud Barak, dönemin dışişleri bakanı Avigdor Lieberman, Dönemin Başbakan Yardımcısı Moshe Ya’alon, dönemin deniz kuvvetleri komutanı Eliezer Marom, dönemin devlet bakanı Benny Begin ve başbakan yardımcısı Eli Yishai olmak üzere toplam 7 kişi hakkında tutuklama kararı verdi.

NETENYAHU VE 6 İSRAİLLİ BAKANA İSPANYA`DA TUTUKLAMA KARARI ÇIKTI

İspanya Yüksek Mahkemesi sanık Netenyahu ve diğer sanıklar hakkında verilen tutuklama kararının üzerine bu sanıkların kendilerinin Mahkemeye gelmeleri ve Mahkeme önünde ve işledikleri suçlardan dolayı ifade vermelerini talep etti.

Sanıklar İnsanlığa Karşı İşlenmiş suçlardan dolayı yargılanıyor. İspanya Yüksek Mahkemesinin Hâkimi De La Mata, Mavi Marmara’nın davasını açıp sanıkların bilgilerini İspanya Polisine gönderme kararı aldı.

Sanıkların listesi İspanya Ulusal Emniyetine gönderilerek yakalanma süreçleri de başlatılmış oldu.

Bilindiği üzere İsrail bu davayı engellemek için çok çeşitli çabalar sarf etmişti. İspanya’da Siyasi baskılarla Evrensel yargı yetkisi ile ilgili mevzuat değişikliği yapılmıştı. Hatta Hazıran 2015’te, Hâkim Ruz evrensel yargı etkisini İspanya’da iptal olduğu için ve siyasi durumlardan dolayı olumsuz bir karar almıştı.Ancak bu karar rağmen Mavi Marmara mağdurları ve avukatları adalet arayışlarını sürdürmüştü ve bu karara rağmen, İspanya Yüksek Mahkemesi Hakimi De La Mata Mavi Marmara dosyasını tekrar açtı ve çok cesur bir karar aldı.

GÜNEY AFRİKA`DA TUTUKLAMA KARARI ÇIKTI

Mavi Marmara Gemisinde bulunan gazeteci Gadija Davids için yürütülen soruşturmada çok önemli bir gelişme yaşandı. Türkiye’deki davada yargılanan ve haklarında tutuklama ve Kırmızı Bülten ile Interpol vasıtasıyla yakalama kararı olan 4 İsrailli komutan hakkında Güney Afrika’da tutuklama kararı verildi.

Savcılık, Güney Afrika aşağıda isimleri bulunan 4 sanığın bilgilerini sınır polis birimlerine bildirdi.

 • Ran Aluf Gabriel Ashkenazi, Genel Kurmay Başkanı

 • Eliezer Alfred Marom, Deniz kuvvetleri komutanı

 • Avishay Levi, hava istihbarat komutanı

 • Amos Yadlin, İsrail savunma kuvvetleri ordu istihbarat genel komutanı

Güney Afrika Polisi deniz, kara veya hava yoluyla girebilecekleri tüm sınırlara bildirdikleri komutanların tutuklanmasını ve savcılığa götürülmesini emretti. Komutanlar yakalandıklarında Türkiye’ye teslim edilebilecekler.

Gadija Davids’in avukatlarından Güney Afrikalı Avukat Ziyaad Patel “Bu karar Roma statüsünün Güney Afrika’nın onayından faydalanması açısından önemli bir emsal oluşturuyor. Bu dava, Roma Statüsünün bir sonucu olarak Türkiye’de açılan dava ile işbirliği halinde yürütülmesi, Güney Afrika yetkililerinin evrensel yargının yazılı ilkelerden kaynaklanan yaptırımsal davaları yüklendiği ülkemizde ilklerden biri olması bakımından çok büyük öneme sahiptir.” şeklinde konuştu.

Ayrıca Güney Afrika bu kararı Interpol-kırmızı bülten kararını Interpole göndermesi için Türkiye’ye de gönderdi.

4 İsrailli komutan Güney Afrika’da savaş suçundan ve Gadija Davids’e yönelik diğer suçlardan dolayı yargılanmaktadır.

ABD, İspanya, ICC ve birçok dava ve soruşturma kararları ile iyice yargı ablukasına giren İsrailli siyasi ve askeri figürler Mavi Marmara davalarından kurtulmak için kararı veren mahkemelerin devletlerine baskı yapacağını açıkladı. Ancak görünen o ki cesur hukukçular eliyle Mavi Marmara’ya ve Filistin halkına yönelik işlenen suçların hesabı tek tek yargı önünde görülecek.

TÜRKİYE`YE TESLİM EDİLECEKLER

Mavi Marmara baskını sorumlusu eski komutanlar Güney Afrika`ya adım attıkları an gözaltına alınacak. Görüldükleri yerde gözaltına alınacak isimler arasında İsrail Genelkurmay eski Başkanı Gabi Ashkenazi, Deniz Kuvvetleri Komutanı Eli Marom, Ordu İstihbarat Komutanı Amos Yadlin ve Hava İstihbarat Komutanı Avishay Levi bulunuyor. 4 İsrailli komutan, Güney Afrika`da tutuklanmaları halinde Türkiye`ye teslim edilecek. Bu isimler, 2010 yılının mayıs ayında Gazze`deki ablukayı kırmak için Akdeniz`de uluslararası sularda seyir halindeyken Mavi Marmara`ya baskın düzenleten kişiler olarak biliniyor. Kanlı baskında 10 Türk vatandaşı hayatını kaybetmişti.

FİLİSTİN İNSANLARI BU ZULÜMDEN KURTULDUĞU ZAMAN, ACILARIMIZ KOMPLE KALKACAKTIR

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Mavi Marmara Gazisi ve Bingöl İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği (Bingöl İHH)Başkanı Muhittin Gili, kararların cesurca verildiğini ifade ederek, “Katil İsrail Devleti’nin İspanya ve Güney Afrika’da verilen kararla tutuklanma talepleri davanın seyri açısından da oldukça önemlidir. Şuan mahkemelerin kararları bir nebzede olsa acılarımızı hafifletiyor. Gazze ablukası komple kalktığı zaman, Filistin insanları bu zulümden kurtulduğu zaman, acılarımız komple kalkacaktır. Saldırıda işlenen suçların her bir faili, ulusal ve uluslararası yargı mercileri önüne çıkarılıp cezalandırılıncaya kadar, hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN