• Dolar Alış / Satış: 17.348 / 17.379
  • Euro Alış / Satış: 18.275 / 18.308
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:48
  • Öğle: 12:32
  • İkindi: 16:28
  • Akşam: 19:55
  • Yatsı: 21:49

KARAGÖZ, “BELDEDE YAŞAYANIN OYU YOK, YAŞAMAYANIN OYU VAR”

28 Ocak 2019
1 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3057 defa okundu.
KARAGÖZ, “BELDEDE YAŞAYANIN OYU YOK, YAŞAMAYANIN OYU VAR”

Arakonak’ta yaşamadığı halde adres beyanı ile beldede seçmen olanların yanında beldede yaşadığı halde oy kullanma hakkı dondurulan kişilerin olduğunu iddia eden Karagöz, vatandaşların oy haklarının iade edilmesi gerektiğini belirtip işin takipçisi olacaklarını aktardı.

31 Mart 2019 seçimleri için seçmen adresleri ile ilgili gündeme gelen sıkıntılarından biri de Arakonak Beldesi’nde yaşandı.

Arakonak Beldesi seçmelerinden ikametgahı il dışı olmasına rağmen adres değişikliği ile beldede seçmen olma hakkı elde edenin yanında ikametgah adresi beldede olmasına rağmen oyu dondurulan vatandaşların olduğu iddia edildi.

Solhan Merkez ve Arakonak’ta olmak üzere iki adresinin olduğunu ancak hiçbir adreste de seçim için oyunun çıkmadığını söyleyen Abdülmelik Karagöz, seçmenin tercih hakkının elinden almasının kabul edilir bir şey olmadığını söyledi.

Yıllardır ilçede ticaret yaptığını ve çocuklarının eğitim durumundan dolayı Solhan’da ikametgah ettiğini ancak Arakonak’ta da adresinin olduğunu söyleyen Karagöz, Arakonak ile bağının hiç kopmadığını ve iş dışındaki yaşamının Arakonak’ta olduğunu aktardı.

Arakonak’taki adresine göre oy kullanılması gerekirken şikâyetten dolayı oyunun dondurulduğunu söyleyen ve şahsi oyunun dışında da dondurulan oyların olduğunu iddia eden Karagöz, şunları aktardı:  “Şahsım dışında beldede ikamet ettiği halde oyu donduran seçmenler de vardır. İl dışında ikamet eden bir vatandaş beldede adres beyanında bulunmuş ve oyu çıkmış ancak beyan ettiği adreste kapı komşusu olup hiç adres değişikliği yapmayan bir vatandaşın oyu dondurulmuştur. Yine belde sakinlerinden olup Arakonak’ta yaşayan ve her seçimde Arakonak’ta oy kullanan bir vatandaşın ise yapılan şikayet üzerine oyu dondurulmuştur. Belde, hatta il dışında yaşayıp seçim dolayısıyla adres değişikliği ile beldede seçmen görünenlerin çokluğundan bunu ilgili mercilere ilettik. Tahkikat yapan görevliler ise evinde ikamet edenleri yok sayarken il dışında kamu görevinde olanları dahi beldede yaşıyor göstererek seçmenin tercihini etkilemiştir. Beldede yaşadığı halde oy kullanamayacakların sayısı neredeyse beldede yaşamayıp oy kullanacakların sayısı ile eşdeğerdir. Bu sıkıntıları belirtiyor ve özellikle belde sakini olup bugüne kadar belde dışında oy kullanmamış, adresi de beldede olanların seçme haklarının iade edilmesini istiyoruz. Solhan’da ilgili mercilere durumu ilettik ve işin takipçisi olacağımızı belirtiyoruz.”

Haber: Abdulhamit Bildik

YORUMLAR 1 Yorum Yapıldı.
  • Ne kadar da üzüldüm. Peki kendisine sormadınız mı karşı taraftan oyu dondurulan seçmenlerin durumu ne olacak.
    21 Şubat 2019 11:27

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN