• Dolar Alış / Satış: 8.568 / 8.583
  • Euro Alış / Satış: 10.092 / 10.11
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:55
  • Öğle: 12:23
  • İkindi: 15:52
  • Akşam: 18:30
  • Yatsı: 19:57

KANALA ÇÖZÜM TALEBİ

16 Temmuz 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
813 defa okundu.
KANALA ÇÖZÜM TALEBİ

Halimepınar Mahallesi ile Boğlan Mahallesi sınırı olarak da bilinen taşkın su kanalı, havaların sıcak olmasından dolayı çevreyi rahatsız edecek boyutta kokulara neden olduğu belirtilirken kanal duvarlarının tahrip olduğu ifade edilip bir çözüm getirilmesi talebi yinelendi.

Solhan’ın kuzeyindeki sel taşkınının ilçe merkezinde hasara yol açmaması için yıllar önce yapılmış olan taşkın su kanalının tahrip olduğu ve etrafa rahatsız edici kokuya neden olduğunu belirten Boğlan Mahallesi sakinlerinden Fırat Arı, sorunun yıllardır dile getirildiğini ancak ilgili kurumun kayıtsız kaldığını söyledi.

Kanalın ilçenin kuzeyinde oluşabilecek taşkın suların ilçe merkezinde mağduriyetler yaşatmasına engel mahiyetinde yapıldığını ancak o önlemin bugün başka mağduriyete sebep olduğunu iddia eden Arı, “Yıllar önce yapılan kanal, özellikle yaz aylarında rahatsız edici kokulara neden olurken çevre sakinlerinin sağlığı konusunda da tehdit olduğu sağlık kuruluşları yöneticileri tarafından konunun açıldığı toplantılarda dile getirilmişti. Solhan Belediyesi tarafından geçmiş yıllarda kanalın temizliği yapıldığı gibi geçtiğimiz yıl da kanal temizliği yapıldı. Ayrıca bir menfez yapılıp onarımın yapıldığı da malumumuzdur. Kanalın duvarları tahrip olduğu gibi zemini de tahrip olduğundan temizlenmesi bile kokuların yok olmasına sebep olmamaktadır. Kanalizasyon bağlantıları geçmiş dönemlerde yapılan altyapı çalışmaları neticesinde kanaldan arındırılmış ancak kanalın zemini bozuk olduğu için hala kokular tesirini göstermektedir. DSİ tarafından yapılan kanal yan duvarlarının yeniden yapılıp zemini yapılması ile eski kokular kaybolacağı gibi düzgün olan zeminin temizlenmesi de kolay olacak ve çevre sakinlerini rahatsız edecek kokular da yok olacaktır. Aynı zamanda sağlık konusunda da bir önlem alınması için önemli bir adım atılmış olacaktır. Mahalle sakinleri olarak bu sorunun çözümünü talep ediyoruz. Yıllardır devam eden sorunun bu yıl son bulmasını bekliyoruz.” şeklinde konutlu.

Haber: Abdulhamit Bildik

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN