• Dolar Alış / Satış: 8.44 / 8.455
  • Euro Alış / Satış: 9.938 / 9.956
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:53
  • Öğle: 12:24
  • İkindi: 15:54
  • Akşam: 18:33
  • Yatsı: 20:00

KALIN BAĞIRSAK KANSERİ TARAMASI YAPILDI

10 Temmuz 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
994 defa okundu.
KALIN BAĞIRSAK KANSERİ TARAMASI YAPILDI

Kalın bağırsak ile ilgili ilçe merkezinde ve bir köyde tarama yaptıklarını belirten Ayman, Kalın bağırsak kanseri gelişimi için risk faktörlerinin neler olduğunu, yaşam şekli ile ilişkili risk faktörlerini ve kalın bağırsak kanser gelişim riskini azaltan durumları açıklarken kalın bağırsak kanserin belirtileri hakkında da bilgi verdi.

Solhan Toplum Sağlığı Merkezi Müdürlüğü tarafından Solhan Merkez ve ilçeye bağlı Hazarşah Köyü’nde Kalın Bağırsak Kanseri ile ilgili testler yapılıp vatandaşlar bilgilendirildi.

Kalın bağırsak kanseri taramasında yaklaşık 55 vatandaşa tarama yapıldığı belirtildi.

Solhan Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Dr. Sezer Ayman ve Toplum Sağlığı Merkezi Hekimi Dr. Zelal Yılmaz tarafından yapılan çalışmalar sonrası şu açıklamada bulunuldu.

KALIN BAĞIRSAK KANSERİ GELİŞİMİ İÇİN RİSK FAKTÖRLERİ NEDİR?

Yapılan taramadan sonra açıklamada bulunan Solhan Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Dr. Sezer Ayman, şu ifadeleri kullandı: “Bugün kalın bağırsak kanserlerin nasıl geliştiği ile ilgili çok net verilerimiz olmasa da, bazı risk faktörlerinin bu kanser tipinin gelişimini hızlandırdığı ya da gelişme riski arttırdığını bilmekteyiz.  Ancak hiçbir risk faktörü tek başına kanser gelişimine yol açmamaktadır. Bugünkü bilgilerimiz ve tüm kanserler için de geçerli olan, kanserin multifaktöriyel (çoklu faktörler) sebepler sonucunda geliştiğidir, yani tek bir nedenden ötürü kanser gelişmez.%80 hastada sporadik denilen rastlantısal şekilde gelişmekte ve grupta aile öyküsü bulunmazken, %20 hastada heredite (kalıtsal) yani aile geçişli nedenlerle hastalık gelişmektedir.  Hastalığın gelişiminde başlıca rol alan risk faktörleri şunlardır:

YAŞAM ŞEKLİ İLE İLİŞKİLİ RİSK FAKTÖRLERİ:

Diyet: Diyet, kalınbağırsak kanser gelişiminde en önemli risk faktörüdür.  Özellikle kırmızı et, işlenmiş et ürünleri (sosis…vb) gibi yüksek yağ içerikli ürünler, lifli gıdalardan (sebze, meyve, kepek gibi) fakir beslenme ve yoğun alkol tüketimi bu hastalığın gelişme riskini arttıracaktır.

Obezite (şişmanlık) risk faktörüdür.

Sedanter yaşam: Hareketten ve spordan uzak, az hareketle karakterize bu yaşam tarzı riski arttırır.

TİP II ŞEKER HASTALIĞI: RİSKİ ARTTIRIR.

Sigara: Hemen tüm kanserlerde etken olarak gördüğümüz sigara kolorektal kanserin öncü lezyonu poliplerin gelişime yol açarak riski arttırır.

Yaş: Yaş ilerledikçe kolorektal kanser görülme sıklığı da artar.

Daha önceden geçirilmiş kolorektal polip öyküsü olması.

Daha önce kolorektal kanser öyküsü olması.

Daha Önce Geçirilmiş Bazı Kanser Türleri Öyküsü Olması: Lenfoma, testis kanseri ve endometrium (rahim kanseri) geçirenlerde bu hastalığın gelişme olasılığı daha yüksektir.

İnflamatuar Bağırsak Hastalığı Öyküsü: Ülseratif kolit ve Crohn Hastalığı olanlarda risk yüksektir.

Ailede kalınbağırsak kanser öyküsü olması.

KALIN BAĞIRSAK KANSER GELİŞİM RİSKİNİ AZALTAN DURUMLAR:

Sebze, meyve ve tam tahıllı ürünlerin kullanılması, fiziksel aktivite, şayet kullanım için sakınca yoksa kullanılan aspirin kanser öncülü olan polip gelişimini azaltarak koruyucu etki gösterir.”

KALIN BAĞIRSAK KANSERİN BELİRTİLERİ

Yaptığı açıklamada kalın bağırsak kanserin belirtilerine de değinen Ayman, “Erken evrede klinik belirtiler çok özgül olmayabilir, bu nedenle tarama programı önemlidir.En sık ilk semptom bağırsak alışkanlıklarında değişikliklerdir.Dışkıda mikroskobik veya gözle görülür kanama olması en sık doktora başvurma sebebidir.Karında genel huzursuzluk hali, gizli ya da aşikar kanama nedeniyle sürekli yorgunluk, ileri evrelerde izah edilemeyen kilo kaybı, özellikle bayan hastalarda aynı anda ikinci bir kanser olarak meme, yumurtalık ve endometrium (rahim) kanseri ile karşılaşılabilir. Bunun sebebi bu kanserlerin de sebeplerinin ortak olmasıdır.” ifadelerini kullandı.

KALIN BAĞIRSAK KANSERLERİNDE TARAMA

Kalın bağırsak taraması ile ilgili de bilgi veren Ayman, şunları aktardı: “Kolorektal tümörler prostat, meme ve serviks (rahim ağzı) kanserinde olduğu gibi tarama ile hastalık ilerlemeden erken evrede tespit edilen bir tümör tipidir.  En sık 50 yaşından sonra görülürler, bu nedenle tarama 50 yaşında başlar ve 1-2 yıllık aralıklarla ortalama 74-75 yaşa kadar sürdürülmelidir.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN