• Dolar Alış / Satış: 13.774 / 13.799
  • Euro Alış / Satış: 15.55 / 15.578
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:14
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 14:48
  • Akşam: 17:04
  • Yatsı: 18:36

Kaleköy Barajı ve Solhan?

16 Ağustos 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3165 defa okundu.
Kaleköy Barajı ve Solhan?

2012 yılında yapımına başlanan ve geçici olarak geçtiğimiz ay çalışmalara ara verilen Kaleköy Barajı ile ilgili ilçede sıkça dile getirilen görüşler olurken barajın ilçeye kazandırdıkları ve akıbeti hakkında görüş belirtenler oldu.

 İlçede yapımına başlandığı günden buyana belli aralıklarla da olsa sıkıntılar dile getirilirken Kaleköy Baraj çalışmalarının bekletilmesi ile sorgulamalar da başlandı.

Solhanın Sesi Gazetesi olarak şantiyenin kapanması ve köylülerin eylemleri ile tepki ve taleplerini kamuoyu ile paylaşmıştık. Bu sayımızda da Kele Köyü Derneği’nin taleplerine yönelik açıklamayı kamuoyu ile paylaşırken ilçe genelinde dile getirilen görüş, talep ve beklentiler ile tepkileri aktarıyoruz.

Kaleköy barajı çalışmalarına Haziran 2012’de başlayan yüklenici firma bir yetkilisi tarafından, Barajın 2016 yılında tamamlanmasının planlandığını dile getirmişti.

En büyük tepkinin siyasilere olduğu baraj şantiyesi ile ilgili vatandaşlardan aktarılanlar;

Kaleköy Barajı şantiyesinin kurulmasından 5 yıl hatta 10 yıl önce barajın yapılacağı ve baraj yapımı ile civar köylerin haklarının verileceği gibi işçilerin bu köylerden çalıştırılacağı ve ilçe ekonomisini de büyük katkı sunulacağı aktarılırken hatta şantiyede binlerce kişinin çalıştırılacağı belirtiliyordu. Nihayetinde 2012 yılında yapımına başlanan baraj şantiyesinin kurulması ile bu söylemler devam ederken bunların yüklenici firma tarafından hiç belirtilmemesi firmanın yerine firmadan habersiz vatandaşlara vaat verildiği görüşünü güçlendiriyor.

Şantiye kurulana kadar halka bilgi veren siyasilerin bugün gerek firma ve gerekse vatandaşlardan kaynaklanan sıkıntılarda çözüme müdahil olması bekleniyor.

Dilektepe Köyü’nden başlanarak İnandık Köyü’ne kadar yol güzergahında olan tüm köyler yoldan dolayı az da olsa araçlardan dolayı sıkıntı yaşadığı gibi Yenibaşak Grup Köy yolu araç tonajlarından dolayı etkilenmektedir. Ayrıca baraj suyunun alınması ile tüm ilçenin iklimine etki olacaktır. Baraj çalışmalarında olan rahatsızlıktan dolayı neredeyse tüm ilçe etkilenirken burada çalışma hakkı ilçe geneline ait olduğu gibi yüklenici firmanın ilçenin her kesiminden ticaret yapması gerekmektedir.

Şantiyenin kurulmasından sonra gerek Solhanlı olup farklı illerde ikamet edenlerin Solhan’a gelip şantiyede çalışması ve gerekse ilçede ve köylerde ikamet edenlerin şantiyede çalışmasından dolayı rahat davranarak bazı taksit ve kredi borçlarına girdiği aşikardır. Baraj şantiyesinin ara verilmesi ile çalışanlar bu sıkıntılardan dolayı mağdur olmaktadır. Ayrıca burada çalışanların ilçeye ekonomik katkısı ve yüklenici firma veya taşeron firma çalışanlarının ilçede ikamet etmesi veya firmaların ilçe esnafı ile yaptığı ticaret ile esnafta da bir canlanma olmaktadır. Gerek yüklenici firma, gerek ilgili merciler veya siyasiler ve gerekse civar köylülerin bunları iyi düşünüp ortak akıl ile hareket etmesi toplum genelinin menfaatinedir.

Gerek demiryolu ve gerekse baraj şantiyelerinde işe girmek için referans arayışında bulunan işçilerin işe girişlerinde hakları ile ilgili yüklenici firma ile konuşup konuşmadığı bilinmiyor ancak sözleşme imzaladığı belirtiliyor. Sözleşme imzalanmasına rağmen kısa süre sonra firma ile sıkıntıların olması düşündürücüdür. İmzalanan bir sözleşme var ise ve buna rağmen işçi haklı ise hukuki yollarla haklarını talep edip gerekirse tazminata kadar haklar var iken firmanın da buna karşılığında haklı olmasından dolayı hakları vardır. Bunları gerek firma tarafından ve gerekse çalışanlar tarafından gözetilmesi gerekmektedir.

Geçtiğimiz aylarda Demiryolu Şantiyesi kapandı ve 15-20 gün önce de baraj şantiyesi işe ara verdi. Firma yetkililerinden kamuoyuna bir bilgi verilmediği gibi yıllardır çalışmaların yapılacağını ve barajın ilçeye kazandırılacağını dile getiren siyasilerden de konuya müdahil olup çözüm getirmeye çalışıldığı kamuoyuna yansıtılmamıştır. Baraj şantiyesinin kapanması ile gerek kamulaştırma için baraja bel bağlayan vatandaşlar olsun, gerek ilçe esnafı olsun ve gerekse çalışanlar olsun mağduriyet yaşanmaktadır. Çok sayıda vatandaş baraj ve demiryolu şantiyelerine bel bağlayarak borçlanmaya gitmişlerdir.

Tüm kesimlerin haklarının ülke standartları ve hukuki işleyişe göre gözetilerek Kalkınma Bakanı Dr. Cevdet Yılmaz olmak üzere Siyasi, Bürokrasi, Sivil Toplum Örgütü temsilcileri ve çalışanlar ile mağdur olduğunu dile getiren köylülerden oluşacak bir heyet ile görüşmelerin yapılıp firma yetkilileri ile sorunun çözülmesi için girişimlerde bulunulması gerekmektedir.

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN