• Dolar Alış / Satış: 9.267 / 9.283
  • Euro Alış / Satış: 10.738 / 10.757
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:23
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:19
  • Akşam: 17:44
  • Yatsı: 19:10

Kalehan Şantiyesi Kapanıyor Mu?

24 Temmuz 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3454 defa okundu.
Kalehan Şantiyesi Kapanıyor Mu?

Yukarı Kaleköy Baraj Şantiyesi’nde meydana gelen olaydan sonra Kalehan AŞ. Yetkilisinin şantiyeyi bir süreliğine kapatacaklarını söylediği öğrenildi.

 Demiryolu Şantiyesinin geçtiğimiz aylarda kapanmasının ardında şimdi de Yukarı Kaleköy Baraj Şantiyesi’nin kapanacağı dile getiriliyor.

Edinilen bilgiye göre; Bayram mesaisi çizelgesi asıldığında çalışanlardan birinin annesinin rahatsızlığından dolayı nöbetinde değişiklik talep etmesi üzerine bir yetkilinin nöbetinin kesinlikle değişmeyeceğini söyledi. İşçinin itirazı üzerinde işten çıkışı verildiği ve şantiyede bunun üzerine gergin anların yaşandığı dile getirildi. Şantiye şefi ile görüşmek isteyen işçiler engellendiği gibi şantiyede güvenlik amiri olduğu belirtilen birinin silahını 3-4 kez ateşlemesi üzerine gerginliğin arttığı ifade edildi.

19 Temmuz 2014 günü meydana gelen olayın büyümesi üzerine ilçe Jandarma Komutanı beraberinde askerler ile Kalehan Baraj Şantiyesine gitti. Ayrıca Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız ile Ak Parti Solhan İlçe Başkanı Nihat Doğu’nun da baraj şantiyesine gittiği öğrenildi.

Kalehan Şantiyesi’nde yetkililerinin işçilerin taşkınlık yapıp taşlı sopalı saldırısından sonra silahın ateşlendiği dile getirildiği belirtilirken görüntü kayıtlarının izletilmesi istenilince görüntülerin izletilmesinden kaçınıldığı belirtilirdi.

Kalehan A.Ş. yetkilisi Kazım Cengiz’in Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız ile yaptığı görüşmede şantiyeyi bir süreliğine kapatacaklarını söylediği öğrenildi.

Vatandaşlar Tepkili

Yıllardır ilçede baraj yapılmasının siyaset malzemesi yapıldığını baraj ve demiryolu şantiyelerinin çalışmalara başlanması ile sorunların da başladığını dile getiren ilçe halkı, şantiye kurulduğunda Solhan ve Köylerinden eleman alımı yapacakları dile getirildi ve nitekim Solhan’dan işçi alımı yapıldı. Zamanla işçi çıkışı verilip yerine dışarıdan işçi getirilmeye başlandı. İşçilerin çıkışları da küçük sebeplerle gerçekleşiyor. Demiryolu şantiyesi kapandı hiç kimsenin sesi çıkmadı. Ne şirket yetkilileri ne de ilgili kurumlar veya siyasetçiler açıklama yapmadılar. Herkes kör/sağır olup zamana bırakıldı. Aradan birkaç ay geçmezken şimdi de Yukarı Kaleköy barajının kapatılacağı ifade ediliyor. Yetkililerimiz neden müdahil olmuyorlar. Özel de olsa kendi vatandaşlarının haklarını korumak hükümetin veya siyasetin görev ve sorumluluğundan değil midir? diye soru yönelterek tepkilerini dile getirdiler.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN