• Dolar Alış / Satış: 8.385 / 8.4
  • Euro Alış / Satış: 9.968 / 9.986
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:12
  • Öğle: 12:35
  • İkindi: 16:27
  • Akşam: 19:37
  • Yatsı: 21:19

KADINLAR, KADINA YÖNELİK YAPILAN ŞİDDETİ KINADI

23 Şubat 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1338 defa okundu.
KADINLAR, KADINA YÖNELİK YAPILAN ŞİDDETİ KINADI

Yapılan basın açıklamasında; “Mersin’in Tarsus ilçesinde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın vahşice bir cinayete kurban gitmesi milletimizi derinden sarstığı gibi ülkemiz ve milletimizin yarınlarıyla ilgili çaba kaygıları bulunan herkesi derinden sarsmış ve yaralamıştır” denildi.

 Solhan’da bir gurup kadın, Özgecan Aslan cinayeti ile ilgili basın açıklamasında bulundular.

20 Ocak 2015 Cuma günü Erbakan Caddesi’nde bir araya gelen bir grup kadın adına basın açıklamasını Ayfer Polat ve Ayşegül Ala okudular.

Polat, okuduğu basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Bu hadise, dünyayı adalet güneşiyle aydınlatmış, barış ve güvenin timsali olmuş büyük bir medeniyetin mirasçılarının nasıl özünden koparıldığını, pozitivist eğitimle nasıl birer caniye dönüştürülebildiğini göstermesi bakımından da ayrıca büyük bir üzüntü kaynağı olmuştur. Halkının kahir ekseriyetinin adı ‘barış’ anlamında olan, her türlü emniyeti teminat altına almış bulunan İslam dinine mensup olduğu bir ülkede mal, can, ırz/namus emniyetini vahşiyane bir biçimde ihlal edebilenlerin bulunduğunu gösteren bu müessif olay, bu insanların hangi toplumsal vasatta, hangi eğitim sisteminde yetiştirildiğine dair soruları da beraberinde getirmektedir. Bugün medeniyet değerlerini ihya etmeye dönük çalışmalar türlü güçlüklerle ilerlerken televizyon dizileri, sinema filmleri, tiyatro oyunları gibi imkânlar toplumu dejenere etme ve medeniyet birikimini tahrip etme yönünde kullanılmaktadır. Her türlü sapık ilişkiler televizyon ekranlarında sıradan davranışlar olarak yansımakta, televizyon ekranlarının yetiştirdiği bozuk zihniyetli bireyler infial uyandıracak boyutta şenaatler işlemekten imtina etmemektedirler.

Çevrenin ve eğitim sisteminin ciddi bir ıslaha ihtiyacı vardır. Müfredat programına kadına şiddetin önlenmesine ilişkin konuların yerleştirilmesi şeklindeki yetersiz tedbirlerle kadınları korumak ve yüceltmek mümkün değildir. Kadına gerçek değerini veren zihniyetin gönüllere yerleştirilmesini sağlayacak köklü değişikliklerin yapılması elzemdir. İdeolojik biçimlendirme aygıtı işlevi yüklenmiş eğitim sistemi kökten değiştirilmeden bu sistemden arızalı çıktıların elde edilmesinin önüne geçme imkânı yoktur. Sistem baştan ayağa değiştirilmeli, maddi ve manevi alanı birlikte geliştiren çift kanatlı bir yapıya büründürülmelidir. Özgecanlar ölmesin, yeni kadınlar şiddet görmesin, yeni kadınlar saçlarından sürüklenmesin…”

“KADIN; DÜNYANIN NERESİNDE OLURSA VEFAKÂRDIR”

Polat’tan sonra basın açıklaması okuyan Ayşegül Ala, ise şu ifadeleri kullandı: “Biz biliyoruz ki batılılaşma süreciyle birlikte toplumumuzun temel yapısı bozulmuştur. Önce toplum İslam’dan uzaklaştırılmış, sonra da dinsizleştirilmiştir. Bugün medeniyet adı altında ahlaksızlık çocuklarımıza aşılanmaktadır. Medya ve internetler bunların yayılmasını hızlandırmıştır. Biz bu eyleme dikkat çekerken birisi çocuk iki bayan arkadaşımız daha aynı vahşi davranışa maruz kalmıştır. Annelerimizden ve babalardan ricamız çocuklarımızı bu tehlikelere karşı ruhen sağlam yetiştirmektir. Biliyoruz ki inanç olmadan bunun mümkünatı yoktur. Bir kadın 20 yıl büyüttüğü beslediği erkek evladını evlendirip tekrar bir kadına emanet etmektedir. Kadın değerlidir, kadın anadır. Kadın; dünyanın neresinde olursa vefakârdır. Kadınlar ve bacılara değer veren erkek kardeşlerimize sonsuz teşekkür ediyoruz. Şiddet ve katliam yapanları  önce ilahi adalete havale ediyoruz sonrasında bu tür vahşetleri icra edenler en ağır cezalarla kısasa kısas yapılsın istiyoruz.”

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN