• Dolar Alış / Satış: 8.568 / 8.583
  • Euro Alış / Satış: 10.092 / 10.11
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:55
  • Öğle: 12:23
  • İkindi: 15:52
  • Akşam: 18:30
  • Yatsı: 19:57

İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ’NÜN 97’İNCİ YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

14 Mart 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
977 defa okundu.
İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ’NÜN 97’İNCİ YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

Solhan’da İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) tarafından Milli Marş olarak kabul edilişinin 97’inci yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü kapsamında bir program düzenlendi.

İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) tarafından Milli Marş olarak kabul edilişinin 97’inci yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü kapsamında bir program düzenlendi.

İstiklal Marşı ile başlayan programda günün anlam ve önemine binaen yapılan konuşmalar ile birlikte Mehmet Akif Ersoy belgeseli gösterimi yapıldı.

Düzenlenen programa, Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız ile bazı kurum amirleri ile Milli Eğitim Camiasında müdürler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Atatürk ortaokulu Türkçe Öğretmeni Ercan Dizdar, “İstiklal ve İstikbal mücadelemizin en çetin geçtiği dönemlerde yüreği Vatan millet sevgisi ile ve bağımsızlık aşkı ile yanan Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı İstiklal Marşı, milletimizin hissiyatına tercüman olmuştur. Milletimizin milli ve manevi değerlerini, acılarını ve duygularını yüreğinde hisseden Mehmet Akif, bilgisini, heyecanını, umudunu milleti ile paylaşmış. Diriliş harekâtının başlamasına, Milli Mücadele ruhunun alevlenmesine de öncülük etmiştir. Mehmet Akif, İstiklal Harbini zafere götüren süreçte kürsüler de ki konuşmalarıyla, at sırtında Anadolu’da yaptığı seyahatlerde, derinlikli yazılarıyla bin bir zahmetle çıkardığı dergi nüshaları ile milletimizi aydınlatmış, umut ışığı olmuştur. Milli birlik ve beraberliğimizi, milletimizin bağımsızlığa olan tutkusunu en veciz biçimde ortaya koyan İstiklal Marşı, İstiklal mücadelesini geleceğe taşıyan ve bugün en çok ihtiyaç duyduğumuz milli mutabakat metnidir. Milli şairimiz, ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ derken de İstiklal mücadelesinde ödenen bedellerin büyüklüğünü dile getirmiş, milletimizin o zor şartlar altında gösterdiği kahramanlık tarihe altın harflerle yazılmıştır. İstiklal Marş’ımızın kabulünün 97’nci yıldönümünde Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere İstiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyoruz.” ifadeleri kullandı.

“ZORLU ZAMANLARDA KAHRAMANLAR, BÜYÜK ADAMLAR ÇIKIYOR”

Programda konuşan Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, “İstiklal Marşımızın kabulünün 97. Yıl dönümü kutlu olsun. İstiklal Marşımızın büyük şairi milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u hayırla, minnetle yâd ediyorum. Yine kurtuluş savaşında liderlik eden Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını yine saygıyla, minnetle, şükranla yâd ediyorum. Bütün ülkelerin milli marşları vardır. Bugün Güney Afrika’sından Fransa’sına, Amerika’dan Kazakistan’a bütün ülkelerin milli marşı vardır. Bizim milli marşımızın diğer milli marşlardan farkı şudur; şairimiz, mutlak surette her halükarda dağılmakta olan Osmanlının İttihat terakki, Teşkilatı mahsusa ya üyedir. Yani iktidara rağmen gizli teşkilatlanmadır. Bu gizli teşkilatlanmanın bir yemin metni vardır. Her halükarda bu İttihat terakki cemiyetinin üyeliğine dâhil oluyorum ve her hal ve şart dâhilinde diye yemin metni vardır. Mehmet Akif bu cemiyete girerken yemin metnini değiştiren adamdır. Yani Gazi Mustafa Kemal Atatürk olsun, İsmet İnönü olsun bir yere kadar bunlar hepsi İttihat terakki, üyesidirler. Bir yerde başlayıp bir yerde bitirmişler. İttihat terakki, Osmanlı devletinden Cumhuriyeti ortaya çıkartan cemiyetin adıdır. Milli şairimizin farkı, üyesi olduğu cemiyetin yemin metnini değiştiren adamdır. Arkadaşıyla ahitleştikten sonra arkadaşının yetimlerine babalık yapan adamdır. Bizim milli şairimizin farkı biliyorsunuz İstiklal Marşımız sebilürreşad da yayımlandı. 500 lira ödül verildi. Bu ödülü Türk ordusuna bağışladı. Bütün ülkelerin milli marşları meclisleri tarafından kabul edilmiştir. Bu zatlar önemli mevkilere getirilmiştir, büyük ödüller almıştır. Bizim milli şairimizin milli şiiri bunu bedelsiz yapmıştır, imkânsızlıklar içerisinde sebilu reşat da yayınlamıştır. Daha önce Tacettin Dergahı’nda duvara yazmış. Yeni gençliğin bilmesi gereken şudur; bizim milli şairimiz bizim ürünümüzdür, bedelsiz yazmıştır, herhangi bir beklenti içerisinde olmamıştır. Mehmet Akif Mısır gezisine gittiğinde Türkiye’deki bazı meselelerden dolayı Mısır’da Türkiye aleyhine bir tek kelime etmemiştir. İngilizler Mehmet Akif’i kullanmak istemişler yine de Türkiye aleyhine tek bir söz etmemiştir. O zamanın durumu itibariyle Mısır’a gitmiştir. 1936’ya kadar yaşadığı Kahire’de 10 yıl Türk Dili Edebiyatı öğretmenliği yaptı. Siroz hastalığına yakalandı. Beyrut Hatay üzerinden İstanbul’a geçti. Genelde zor zamanlarda kahramanlar çıkar. Savaş, yokluk, işgal mesela 15 Temmuz nasıl Ömer Halisdemir’i Recep Tayyip Erdoğan’ı çıkardı aynı şekilde kurtuluş savaşı Gazi Mustafa Kemalleri, Arkadaşlarını, Mehmet Akif Ersoyları çıkardı. Demek ki zorlu zamanlarda kahramanlar, büyük adamlar çıkıyor.” şeklinde konuştu.

Haber: Abdulhamit Bildik

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN