• Dolar Alış / Satış: 8.624 / 8.64
  • Euro Alış / Satış: 10.307 / 10.326
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:45
  • Öğle: 12:30
  • İkindi: 16:26
  • Akşam: 19:54
  • Yatsı: 21:47

İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ’NÜN 95’İNCİ YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

14 Mart 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
928 defa okundu.
İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ’NÜN 95’İNCİ YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) tarafından Milli Marş olarak kabul edilişinin 95’inci yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü kapsamında bir program düzenlendi.

İstiklal Marşı’nın kabulünün 95’inci yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programı gerçekleşti. Solhan İlçe Halk Eğitim Merkezi Gazi Hâkim Behçet Tufan Turan Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Solhan Kaymakamı, Solhan Belediye Başkanı, İlçe Jandarma Komutanı, Cumhuriyet Başsavcısı ve kurum amirleri ile davetliler katıldı.

İstiklal Marşı’nın kabulü ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un anıldığı tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Sosyal Bilgiler Öğretmeni Ebru Gülaç, günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı.

İstiklal Marşı’nın 11-12 Mart 1921 yılında yazıldığını belirten Gülaç, “Bu yazılma işini 1,5 günle sınırlamak gerçeklerin, yaşananların üzerini örtmek olacaktır. Söylendiğinde insanın iliklerine kadar işleyen bu marşın yazılabilmesi için Hürriyete aşık ve sıkıntı çeken bir millet, tüm yurt çapında yapılan bir araştırma ve Mehmet Akif Ersoy gibi imanı güçlü, dilinin inceliklerini çok iyi bilen, yüreği halk içinde olan bir şair gerekiyordu. O dönemleri bir hatırlayalım, Osmanlı İmparatorluğu müttefikleriyle birlikte Birinci Dünya Savaşı’nı kaybetmiş Sevr Antlaşmasını imzalamak zorunda kalmıştı. Rakip devletler sırtlan sürüsü gibi halsiz kalmış Osmanlı Devleti’ne bir takım ufak tefek meseleleri bahane edip ülkenin topraklarına giriyorlar hatta Anadolu topraklarını paylaşamadıklarından kendi aralarında çetin bir diplomatik mücadele veriyorlardı. Tabi böyle bir durumu kağıt üzerinde Sevr Antlaşması yoluyla Osmanlı yönetimine zorla kabul ettirse bile bu Anadolu halkına kabul ettirmeleri mümkün değildi. Bu milletin öyle bir karakteri var ki açlığa dayanır, yoksulluğa sabreder fakat iş hürriyetine geldiğinde başına diker ve Atatürk’ün veciz olarak söylediği gibi “Ya istiklal ya ölüm!”  diyerek savaşını başlatır. Böyle bir ortamda Atatürk ve Anadolu’nun vatanperver evlatları Ankara’da bir araya gelip bağımsızlık için yeni bir meclis kurarak milli mücadeleyi başlattılar. Vatanın kurtuluşunda savaş kahramanlarına Meclis kurma payesi düşerken; gönüllerin adamı söz sanatkârı Mehmet Akif Ersoy’a da millet için milleti hücuma kaldıracak marşı yazmak düştü. Evet, bu marş, dinlediklerinde meclis deki milletvekillerini ayağa kaldırıp kendisini dört kere dinlettirdiği gibi, milletine de kendisini dinlettirmiş olanların yüreğine yürek katıp İstiklal Savaşı’nı ateşlemiştir. Bir süre sonra da vatanın evlatları Dünya’nın o dönemdeki dev ülkelerini Anadolu topraklarından sıyırıp atmıştır.” İfadelerini kullanarak İstiklal Marşı’nın yazıma durumunu ve milli şairi anlatırken Anadolu insanının özelliklerinden de bahsetti.

Sosyal Bilgiler Öğretmeni Ebru Gülaç, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasından sonra “Mehmet Akif Ersoy” ile İlgili Slayt Gösterisi, “İstiklal Marşının Kabulü” Şiirinin Okunması, Öğrencinin “Kırmızı Gül Demet Demet” Ağıdının Seslendirmesi, “İstiklal Marşı’nın Kabulü” Adlı Oyunun Sahnelenmesi, “Zulmü Alkışlayamam”  Eserinin Seslendirilmesi ve “İstiklal Marşı Oratoryosu”nun Sahnelenmesi ile devam eden program bir öğrenci tarafından İstiklal Marşı’nın okunarak program sona erdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN