• Dolar Alış / Satış: 8.568 / 8.583
  • Euro Alış / Satış: 10.092 / 10.11
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:53
  • Öğle: 12:24
  • İkindi: 15:54
  • Akşam: 18:33
  • Yatsı: 20:00

‘İŞSİZLİĞİN ÇÖZÜMÜ İÇİN GİRİŞİMLERDE BULUNUYORUZ’

19 Ocak 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
858 defa okundu.
‘İŞSİZLİĞİN ÇÖZÜMÜ İÇİN GİRİŞİMLERDE BULUNUYORUZ’

Solhan’daki izsizliğe dikkat çeken ve küçük işletmeler için yerel desteklerin olduğunu belirten Kaymakam Okumuş, Solhan’da yatırım yapmak isteyen Maraşlı bir iş adamına istedikleri taahhütleri verdiklerini belirtip işsizliğin çözümü için girişimlerde bulunduklarını söyledi.

Solhan Belediyesi tarafından Kentmar Kafe’de verilen yemeğe Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, Cumhuriyet Savcısı İzzettin Bozkuş, İlçe Jandarma Komutanı Gökhan Erer, Arakonak Belediye Başkanı Mustafa Döner, Kurum Amirleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Kanaat Önderleri ve İlçe Müftüsü ile Personelleri katıldı.

Programda kısa bir selamlaşma konuşması yapan Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, şu ifadeleri kullandı: “Aslında bugün ki programımızda Diyanet İşleri vekilinin de olması gerekiyordu ama kötü hava şartları nedeniyle programı ertelendi inşallah nasip olursa bir gün daha böyle bir ziyaret düşünülebilir, yine birlikte beraber oluruz. Biz de dedik programımızı aynen devam ettirelim. HHem de programımızın ismini istişare toplantısı olarak değiştirelim. Olur ki bu kadar seydamız bir aradayken bizlere değerli bilgileriyle katkıları olacaktır. Sizlerden faydalanmak adına buradayız. Katılımınızdan dolayı tekrardan hepinize teşekkür ediyorum.”

‘İŞSİZLİĞİN ÇÖZÜMÜ İÇİN GİRİŞİMLERDE BULUNUYORUZ’

Düzenlenen programda konuşan Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, “Biz bir vesile ile bir araya geldik. İlk önce diyanet işleri başkanımız gelecekti, daha sonra başkan yardımcısı düzeyinde genel müdürler ve daire başkanları ilçemize geleceklerdi. Biz bu programı yapmışken belediye başkanımızın da tavsiyesiyle istişare ve değerlendirme toplantısına çevirelim bir vesile ile arkadaşlarımızla, kanaat önderlerimizle takdir anlamında değil değerlendirme, gerekirse eleştirme, eksik varsa, değerlendirmeleriniz olursa bunları paylaşalım. Biz kaymakamlık olarak hükümetin ilçemizdeki temsilcileri, iş yapanları olarak güvenlikten sosyal yardımlaşmaya, eğitimden sağlığa birçok konuda sorumluluğumuz var. Belediyemizin özellikle kentsel belediye sınırları içerisinde alt yapı üst yapı çeşitli sorumlulukları vardır. Burada bir araya gelmemiz vesilesiyle özellikle ifade etmemiz gerekir ki 20 bin civarında merkez nüfusu, 33 bin dolayında toplam nüfusuyla üst yapı yatırımlarını bitirmiş alt yapı yatırımlarını belki yüzde 99 civarında tamamlanmış bir ilçe görüyorum burada. Samimi görüşümü de ifade ediyorum; ben buraya gelen bir misafir olsaydım bunu yine söylerdim. Solhan’ımızda eğitim olsun, sağlık olsun, kentsel planlama olsun, yollar olsun, kanalizasyon olsun, içme suyu olsun (tamam yazın biraz sıkıntı çektik ama bir kaç yere sontaj vuruldu inşallah bereketli geçer inşallah bahar aylarında özellikle yağışlı geçerse daha bereketli olur) Ben şimdiye kadar bu su sıkıntısı dışında bir sıkıntı görmedim. Solhan’ımızda özellikle iki hususta daha dikkatli olmamız gerekiyor. Birincisi işsizlik! İşsizliği bitirmek, işsizliği en aza indirmek tabi devletin yan ama en önemli görevlerinden bir tanesidir. İşsizlik noktasında azaltmak için ne yapılmalı? Bizim Solhan’da özellikle tarımın çeşitli destekleri var; genç çiftçi desteği, arıcılık desteği, köy kapsamında ormanın desteği var, ahır yapım desteği, KOSGEB’in destekleri var. Onun dışında vâkıfın imkânları var. Küçük işletme; berber, ayakkabı, küçük dönerci dükkânı açmak isteyenlere kaymakamlık olarak SYDV’nin destekleri var. Geçen yıl Kalkınma Bakan Yardımcımız Yusuf Coşkun Bey kanalıyla Solhan Bingöl’de yatırım yapmak isteyen Maraşlı bir iş adamı ile tanıştık. Bingöl’de 1100 kapasiteli bir tesis yapmak istediğini söyledi. Bu tesisi Solhan’a kazandıralım diye kalkınma bakan yardımcımızın bizi bilgilendirmeleri, belediye başkanımızla beraber is adamı Alişan beyle irtibat kurduk. Yaz aylarında da önceki bakanlarımızdan Cevdet Yılmaz beyi de bu kişiyle irtibatlaştırdık. Kendileri de bize güvenlik, alt yapı, elektrik gibi 4-5 ana kalemde taahhütler istediler. Biz de aşağı yukarı tüm taahhütlerimizi verdik. “33 bin nüfuslu yerde 1100 işçi bulabilir miyim, işçi bize patron olur mu?” dedi.  Ben kendisine 3000 kişiyi rahatlıkla bulabileceğini söyledim elektrik ve güvenlik gibi birçok konuda taahhüt verdik. Yani çeşitli vesilelerle çeşitli girişimlerde bulunuyoruz.” ifadelerini kullanarak işsizliğin çözümü için yapılan girişimleri paylaştı.

Programda kısa bir konuşma yapan İlçe Müftü Vekili Osman Numanoğlu, Diyanet İşleri yetkililerin geleceği programın hava şartlarından dolayı iptal edilmesi ile Belediye Başkanı’na durumu bildirdiklerini ancak Başkan Yıldız’ın Solhan programının aynen devam etmesini istediğini ve imamlarımız ile yine bir araya gelip bir istişare toplantısı olmasını dilediğini belirtip Başkan Yıldız’a teşekkür etti.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN