• Dolar Alış / Satış: 16.267 / 16.296
  • Euro Alış / Satış: 17.366 / 17.397
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:51
  • Öğle: 12:26
  • İkindi: 16:21
  • Akşam: 19:40
  • Yatsı: 21:28

İŞE İADELERİ İSTENİYOR

19 Temmuz 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1598 defa okundu.
İŞE İADELERİ İSTENİYOR

Solhan’da 6-7 yıldır baraj şantiyesinde çalışan özel güvenlik görevlilerinin 15 Temmuz gecesi sabahında silahları alınarak işten atılmaları üzerine işlerine iadeleri ile ilgili görüşmeler devam ediyor. STK temsilcileri ile vatandaşlar, işçilere destek vermek için basın açıklamaları yapıp imza kampanyası düzenlerken Kaymakam Okumuş, Belediye Başkanı Yıldız ve Ak Parti Solhan İlçe Başkanı Doğu ise yetkili merciler ile irtibata geçip işten çıkarılanların mağduriyetlerinin önlenmesi için girişimlere devam ediyorlar.

Bingöl’ün Solhan İlçesinde yapılan ve 2018 yılında işletmeye alınan Yukarı Kaleköy Barajı ve HES, özel sektör tarafından gerçekleştirilen En Büyük Kurulu Güce Sahip HES projesi unvanlarına sahip Kaleköy Barajı’nda çalışan 35 güvenlik görevlisi işlerinden uzaklaştırıldı.

15 Temmuz gecesi görevde olan güvenlik görevlileri 16 Temmuz günü saat: 03.00 ile 04.00 sularından yetkililerce silahları ellerinden alınıp işten çıkarıldıklarının belirtildiği öğrenildi.

35 kişinin bir gece vakti işlerinden çıkartılmasını doğru bulmayan ve özel güvenlik görevlisi olarak çalışan kişilerin işsizler kervanına dahil edilmesinde ise işlerine iadesi için Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri, Siyasi Parti Temsilcileri ve vatandaşlar harekete geçti. Şirket yöneticileri, Milletvekilleri ve Bakanlar ile yapılan görüşmeler 18 Temmuz 2018 gününe kadar devam ederken STK temsilcileri ile vatandaşlar 35 güvenlik görevlisinin yanında olduğunu göstermek ve destek vermek için bir araya gelip basın açıklamaları yapıp imza kampanyası düzenlediler.

15 Temmuz 2018 günü Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş ile Solhan İHH Başkanı Muhammed Veysi Tunç ve Solhanın Sesi Gazetesi İmtiyaz Sahibi Abdulgafur Bildik, Şantiye şefi ile özel güvenlik görevlilerin durumunu görüşüp işe iadelerini istediler. Kaymakam Okumuş, şantiye iken firma yetkilileri, Milletvekilleri ve bankanlar ile de irtibata geçip yardımcı olmaları konusunda mücadele etti. Aynı gün saat: 15.00’da solhan’da bir araya gelen STK temsilcileri ile vatandaşlar, Solhan’da yapılan araç konvoyunun akabinde Baraj Şantiyesi nizamiyesine gidip burada açıklamalarda bulundular.

“YETKİLİLERİN BİRAN ÖNCE EL ATMASINI VE SOMUT BİR ŞEKİLDE ÇÖZÜM ÜRETMELERİNİ İSTİYORUZ”

Açıklamalarda bulunan STK temsilcisi Muhammed Veysi Tunç, “Hiç bir gerekçe gösterilmeden gecenin ilerleyen saatlerinde 35 tane güvenlik görevlisi ağebeyimizin/kardeşimizin silahının elinden alınması ve kapı önüne konmaları malumunuzdur. Biz bu haksızlığı, yapılan bu yanlışlığı nasıl düzeltebiliriz, buradaki ağabey ve kardeşlerimize nasıl faydalı olabiliriz? Etkili ve yetkili kişilerin desteğiyle aslında 35 kardeşimize sahip çıkılması gereken bir durum onların desteğiyle, katkısıyla 35 kardeşimizin mağduriyetinin giderilmesi için bizler buradayız. Sağduyulu hareket ediyoruz. Bu tepkimizi diri tutacağız. Sadece bugün burada kalmakla yetinmeyeceğiz. En kısa zamanda bir imza kampanyasına çıkıyoruz. İnşallah yarından itibaren Solhan’ın farklı yerlerinde imza toplayacağız ve bu topladığımız imzaları dilekçeyle beraber külliyeye göndereceğiz. Bugün yaptığımız 3 saatlik görüşme akabinde bizim anladığımız şey şu; özellikle Solhan halkı olarak burada kaymakam beye teşekkür etmemiz lazım. Çünkü kendisi bu işin içerisinde çok aktif. Bütün yetkililerle birebir görüştü. Bizlerle, daha farklı arkadaşlarla, farklı siyasi partilerin temsilcileriyle görüştüler onların bize dediği şey şu; biz görüşeceğiz, gerekli teması kuracağız, bir netice olursa size döneceğiz. Bizimde onlardan istediğimiz şey şu; her fırsatta Solhan’ın vekili olduğunu söyleyen siyasilerimizin bu dar günde, zor günde, zahmetli günde dertlerimizle dertlenmelerini, davamızı benimsemelerini ve bu derde bir an önce dermen olmalarını bekliyoruz. Bu aşamada yaptığımız görüşmede biz şunu anladık; eğer üstten etkili ve yetkililer şirket yöneticileriyle uygun bir dille konuşurlarsa 35 kardeşimizin geri dönme ihtimalinin olduğunu biz düşünüyoruz. İstiyoruz ki bu haksızlık biran önce son bulsun. 35 güvenlik görevlisinden kastımız sadece 35 kişi değil aileleriyle beraber en az 350 kişiden bahsediyoruz ve Solhan gibi akrabalık ilişkileri, aşiret ilişkileri güçlü olan bir memlekette bu sayının daha da katlanacağını biliyoruz. İstediğimiz şey şu; biran önce 35 kardeşimizin tekrar istihdam edilmesi, onların yerine gelecek olan, yöreyi tanımayan ve bizim kardeşlerimizden çok da farklı olmayan kişilerin getirilip burada çalıştırılmasını doğru bulmuyoruz. Bizim çalışan güvenlik görevlileri asgari ücretin az bir üstünü alırken buraya getirdikleri, istihdam edecekleri yabancılar en az 2 katını veya 4 bin lira gibi bir maaşla çalışacaklar. 6 yıl buranın tozunu toprağını yutmuş emek vermiş alın teri dökmüş hemşerilerimizin bir yana bırakılıp yabancıların, yöreyi bilmeyen ve uzmanlık alanları tamamen aynı olan kişilerin burada çalıştırılmasını biz doğru bulmuyoruz. Yetkililerin biran önce el atmasını ve somut bir şekilde çözüm üretmelerini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“GECE YARISI YAPILAN MÜDAHALE GURURUMUZU İNCİTMİŞTİR”

İmza kampanyası düzenleneceğini ve bundan sonra daha çok kişi ile bu hak talebini dile getireceklerini ve sosyal medyayı çok etkin ve düzgün bir şekilde kullanılması gerektiğine dikkat çeken STK temsilcisi Servet Dayar, “Bir arkadaşımız bir resim paylaştığında lütfen kalan arkadaşlar herkes paylaşsın. Biz sadece 5 kişinin paylaşımıyla bütün Bingöl’e ses duyurduysak hepimizin paylaşımıyla bütün Türkiye’ye sesimizi duyurabiliriz. Bu sadece 35 kişinin işten atılmasıyla ilgili değil. Burada yüzlerce kişi atıldı. İş gereği atılmalarına da karşı değiliz ama bir gece yarısı baskınla ellerinden silahları alınarak sanki yasadışı örgüt üyeleriymiş gibi bir muamele görmeleri bizim gururumuzu incitiyor. Biz buna karşı bir tepki halindeyiz. Yerlerine de başka şehirlerden başka insanlar getirtilip 3 katı ücretle çalıştırılması, biz sanki burada hiç yokmuşuz gibi davranılması bizim çok zorumuza gidiyor. Bizim tepki koyduğumuz şey budur. Yoksa kendi özel şirketleri Trabzon’u seviyorlarsa gidip orada baraj yaptırsınlar. O güvenlikler Trabzon’da çalıştırılsın. Ama Trabzon’da Giresun’da kimse baraj yaptırmıyor. Biz burada topraklarımızı onlara sunduk 1 M2 toprağımızı bir paket sigaraya aldılar. Sesimizi çıkartmadık. Devlet ‘bedeli budur’dedi amenna dedik ama kardeşlerimizi niye çıkarıyorsunuz. Zaten toprak bizim bari üstünden ekmeği biz kazanalım. Teknik personelinmi yok elimizde yoksa al. Güvenlikmi alıyorsun elimizde yoksa al. Bu insanlar 6-7 yıl buranın güvenliğini sağladılar hiçbir olay olmadı. 15 farklı yerde şantiyeleri varken. Bugün sadece iki küçük şantiyedemi güvenliği sağlayamayacaklar. Yani yetersiz olduklarını düşünüyorlarsa bununda yolu var. O uzmanlar hangi eğitimden geçmişse bunlara da 3 ay verirsiniz o eğitimi bunlarda gelip burada görevini yapar.” şeklinde konuştu.

“HAKKI TESLİM ETMEK İÇİN BİZ SADECE ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPIYORUZ”

Ali Babacan, adındaki vatandaş ise; “8 yıldır bu güvenlik arkadaşlarımız tozu dumanı yuttular. 80 ilden insanlar gelip burada çalıştı kimse bir şey demedi. Demedik ve diyemeyiz de çünkü gelip çalıştılar. Onlarında içinde her türlü insan vardı. Kahırlarını da çektiler. Kışın o soğuğunda 4 bin-5bin insan değişti. Onlarında kahırlarını çektiler, asgari ücret ile çalıştılar. Ondan sonra siz çıkın gidin, her şey bitti. Toz duman bitti, biz cefasını çekelim sefasını siz çekin.” dedi.

Eğitimci Ferhat Bayar, ise; “Yaklaşık 8 yıl önce siyasiler, seçim vaatlerinde ‘yıllarca bu bölgenin çocukları bu topraktan, bu ekmekten, bu sudan rızkını kazanacak diye rabbim bunu vesile kılmıştır inşallah bizde elimizden geldiğince hızlı bir şekilde halkımıza sunacağız’ demişlerdi. Ama biz bugün görüyoruz ki en ufak bir adam kayırmada, en ufak bir sıkıntıda mağduriyetti bizzat bizim gariban halkımız çekiyor, emektar halkımız çekiyor. Demin Ali abinin dediği gibi tozu dumanı ben yutayım sefasını onlar çeksin. Öyle bir dünya maalesef huzurlarımızda ve biz şuan onu yaşıyoruz. Bunun müsebbipleri de maalesef bizleriz. Bu konuda farkındalık düzeyimizi artırmadığımız müddetçe, hakkımızın peşine düşmediğimiz müddetçe her türlü mağduriyeti de yaşayacağız. Bundan sonraki süreçte en azından bu konuyla ilgili kapınıza gelebilecek kim varsa imzaysa imza, basın bildirisiyse basın bildirisi çarşıda toplu olarak görüş bildirimlerine katılmaksa oraya dahil olmak ve sesini gür bir şekilde duyurmak. Hepimizin yapması gereken en temel vazifelerden biridir. Bizim dinimiz haksızlığa karşı susmamayı emreder, sesimizi gür bir şekilde duyurmayı emreder. Amacımız ne kimseyi kırmak nede kimseyi yolundan etmek değil hakkı teslim etmek için biz sadece üzerimize düşeni yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

“ARKADAŞLARIMIZIN MAĞDURİYETİNİN GİDERİLMESİ İÇİN GEREKEN NEYSE YAPALIM”

Kısa bir konuşma yapan STK temsilcisi Muhtesim Tunç, “Bizde kardeşlerimize destek için buradayız. Bugün sayımız az ama inşallah kartopu gibi gittikçe büyüyeceğiz, sesimizi daha gür bir şekilde çıkaracağız ve işten çıkarılan arkadaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesini inşallah sağlayacağız. Arkadaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi için gereken neyse yapalım. Buranın zahmetini çeken, güvenliğini sağlayan arkadaşlar bugün devre dışı bırakılmış. Bu güne kadar burada güvenlik anlamında hiçbir şey yaşanmadı. Hiç kimsenin burnu kanamadı. Buranın güvenliğini hep bu arkadaşlar sağladılar. Ama bu gün ‘siz yetersizsiniz, eğitim alamamışsınız’ diyerek bu insanların kapı dışı edilmeleri hiç ahlaki değil, adil değil, hukuki değil, kabul edilir bir şey değildir.” dedi.

GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız ve Ak Parti Solhan İlçe Başkanı Nihat Doğu, işten çıkarılan 35 özel güvenlik görevlileri için yetkili merciler ile görüşmelere devam ediyorlar. Şantiye yetkilileri ve işten çıkarılan şahıslar, Bingöl Valisi, Ak Parti Bingöl Milletvekilleri ve Bakanlar ile yapılan görüşmeler sonucunda Kaymakam Okumuş, Belediye Başkanı Yıldız ve Ak Parti Solhan İlçe Başkanı Doğu,işçi temsilcileri ile bir araya geldiler. 18 Temmuz günü yapılan bu görüşmede irtibata geçilen yetkililerin durumla ilgilendikleri belirtilip alternatiflerin olduğu aktarıldı. Özel gayretleri olan Kaymakam Okumuş, Belediye Başkanı Yıldız ve Ak Parti Solhan İlçe Başkanı Doğu, iyi bir sonuç alınmasını temenni ettiklerini belirtirken işten uzaklaştıranların temsilcileri, ilgilenen herkese teşekkür ederken 35 kişinin de istihdam edilmesini talep ettiler.

Bazıların firma nezdinde bazıların ise güvenlik korucusu olarak istihdam edilebilecekleri ile ilgili bilgiyi de aktaran Kaymakam Okumuş, yetkili mercilerin işe müdahil olduğunu ve bir çözüm aradıklarını aktardı.

Yıldız ile Doğu ise ayrıca 15 Temmuz gecesi sabahında bu kişilerin ellerinden silahlarının alınmasını manidar bulduklarını ve Solhan’ın bunu hak etmediğini aktardılar.

Haber: Abdulhamit Bildik

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN