• Dolar Alış / Satış: 15.564 / 15.592
  • Euro Alış / Satış: 16.217 / 16.246
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:58
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:33
  • Yatsı: 21:17

“İŞ-KUR ALIMLARINDA MAĞDURLARA ÖNCELİK TANINMALI”

6 Mart 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
717 defa okundu.
“İŞ-KUR ALIMLARINDA MAĞDURLARA ÖNCELİK TANINMALI”

Geçtiğimiz hafta başvuru yapılan İş-Kur alımlarının Mart ayında gerçekleşeceğini hatırlatan Muhtar Çelikel, alımlarda mağdurlar için pozitif ayrımcılık yapılmasını istedi.

Solhan Yeni Mahalle Muhtarı Hakan Çelikel, mağdurların korunması için İş-Kur alımlarında öncelik verilmesi gerektiğini söyledi.

İş-Kur alımlarında kuruma kayıtlı işsiz olanların başvurularının alındığını hatırlatan Yeni Mahalle Muhtarı Çelikel, “İlçemizde işsizlik oranının yüksek olmasından dolayı İş-Kur’un Toplum Yararına Çalışma Programları (TYÇP) kapsamında çalışmak işsizlere ümittir. Kura ile alımların olması birçok mağdurun tekrardan mağdur olarak hayatlarına devam etmesi durumu söz konusudur. Mağdurların korunması ve kendi emeği karşılığında evlerine ekmek götürmeleri onların da hayali ve haklarıdır. Sosyal Yardımlar ile gerek devletimizin ve gerekse sivil toplum ve vatandaşlarımızın yardımları sınırlıdır. Mağdurun kendi imkanı olması aklımıza gelmeyen bazı ihtiyaçlarına da birkaç aylığına da olsa çözüm getirmesi demektir. Kura ile bazen bir evde birden fazla kişi çalışma imkanı yakalayabilirken imkanı olmayanların yine aynı durumda kalmaları da söz konusu iken bu alımda aynı hanede ikamet edenlerden kurada iki kişinin çıkması durumunda sadece birinin çalıştırılıyor olması bir başka muhtaç için çalışma imkanına sebep teşkil etmesi açısından umut vericidir. Ancak, çokça karşılaştığımız durumlardan biri de evin beyi normal bir işi olduğu halde hanımı İş-Kur’da kurada çıkabiliyor. Bu konuda bir çalışmanın yapılmasını istiyoruz. İlçede herkes bir birini tanıyor. Kayıtsız istihdam da olsa bir işi olup evinin ihtiyacını karşılayanların kendisi İş-Kur kapsamında çalışmasa da evden her hangi biri bu kapsamda çalışabildiğinden dolayı bunların çalışması hiç imkânı olmayanların mağduriyetlerine devam etmesi demektir. Yetkililerimizin mağdurun hakkını korumak için girişimlerde bulunmaları ve mağdurların arkasında durup kendilerine imkân sağlamalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN