• Dolar Alış / Satış: 13.407 / 13.431
  • Euro Alış / Satış: 15.184 / 15.211
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:12
  • Öğle: 12:18
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:04
  • Yatsı: 18:37

İŞ-KUR ALIMLARI YENİ GÜNDEM YARATTI

8 Aralık 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1223 defa okundu.
İŞ-KUR ALIMLARI YENİ GÜNDEM YARATTI

Geçtiğimiz hafta Solhan’da İş-Kur alımları için başvuruda bulunan binlerce kişi içinde 505 asil ve yarısı kadarda yedek olmak üzere kurumlara alınan işçiler için kura çekildi. Başvuruların çokluğu işsizliğe dikkat çekerken kuradan sonra yeni bir gündem oluştu.

      İŞKUR Bingöl İl Müdürlüğü, Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) kapsamında Bingöl genelinde 4 Bin 50 kişiye iş fırsatı sundu. Bu kapsamda Sol-han Kaymakamlığı, Belediye Başkan-lığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ara-konak Belediye Başkanlığı’nda da çalışmak üzere başvuruda bulunan bin-lerce kişi arasında çekilen kura sonucu 505 kişiye iş imkanı sunuldu. Önceki hafta yapılan kura sonuçlarına göre geç-tiğimiz hafta çalışacaklar evraklarını kurumlara teslim ettiler. 7 Aralık 2015 Pazartesi günü işin başlama suresi ola-cak ancak kurumlar yapılan kura sonuç-larından sonra çık-maza girdi.

 

    İş-Kur’a kayıtlı işsiz olan ve 18 yaşını tamamlamış (19 yaşından gün almış) olan; emekli, malul, dul ve yetim aylığı almayıp Açıköğretim hariç öğrenci ol-mayanların başvuruda bulunduğu alım-lar için yapılan kura sonuçlarında kadın-ların çokluğu dikkat çekti. Kura sonuçla-rına göre belirlenen listede çalışmaya hak kazanan 505 kişiden 300’ünün kadın olduğu öğrenildi. Arakonak Bele-diyesi kuraları sonucunda alınan 55 işçiden 31 kadın ve 24 erkek oldu. Erkeklerden de şartlarının tutmayan-ların yerine yedeklerden işçi alındı. Yedekte alınan 3 işçinin de kadın olması ile Arakonak Belediyesi’nde TYÇP kap-samında alınan işçilerin 34’ünün kadın ve 21’inin ise erkek olduğu öğrenildi.

 

       Solhan Kaymakamlığına alınan 200 işçiden 110’unun kadın ve 90’ının ise erkek olduğu öğrenildi. Kaymakamlığa alınan işçilerden yaklaşık 90’ının İlçe Müftülüğü bünyesindeki cami ve Kur’an Kurslarında çalıştırılacağı belirtilirken yaklaşık 45 kişinin de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı kurumlarda çalıştırılabileceği öğrenildi. Geriye kalan işçilerin Kaymakamlığa bağlı kurumlar-da çalıştırılacağı kaydedildi.

 

       Solhan Belediyesi’nde çalıştırılacak 150 işçiden 72’nin kadın ve 78’inin ise erkek olduğu öğrenildi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde çalıştırılacak 100 işçiden 84’ünün kadın 16’sının ise erkek olduğu öğrenilirken kura sonucu belirlenen 505 kişiden 300’ünün kadın 205’inin erkek olduğu öğrenildi. Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında alınan içlerin işe başlama tarihi 7 Aralık 2015 pazartesi olarak belirlendi. Alımların kış sezonu olması belediyeler için istenilen faydanın alınamayacağı belirtiliyor. Belediyelerde genelde işlerinin çevre temizliği ve düzenlemesi olduğunu ve bu işlerinde bölgemizde Nisan-Kasım ayları arasında olduğunu söyleyen vatandaşlar, işsiz vatandaşlar için bir istihdam sağlandığını ancak bunun belediyeler için istenilen boyutta fayda sağlanmadığını ifade ettiler. İş-Kur’a kayıtlı işsiz olan bazı vatandaşların maddi durumlarının iyi olduğunu ancak SGK kaydı olmadığından kuruma kayıt yaptırabildiğini söyleyen vatandaşlar, bu durum için de bir çalışmanın yapılması gerektiğini ifade ettiler. Kurumlara özellikle çevre temizliği ve tadilat işleri ile kalorifer işlerinde ihtiyaç olduğunu ve bu kapsamda alınan işçilerin kurumlara fayda verdiğini söyleyen vatandaşlar, 505 alımdan 300’ünün kadın olması özellikle Belediyeler ve kurumlarda kalorifer işlerinde olan ihtiyacı karşılanmadığını ifade ettiler. Bu tür işçi alımlarında kurumların ihtiyaç duyduğu zaman ve özelliğe göre alımların yapılmasının faydalı olduğunu belirten vatandaşlar, kurumlarca kaç kadın ve kaç erkek ihtiyacı olduğunun belirtilip alımların ihtiyaç üzerine yapılmasının gerektiğini aktardılar.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN