• Dolar Alış / Satış: 17.348 / 17.379
  • Euro Alış / Satış: 18.275 / 18.308
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:48
  • Öğle: 12:32
  • İkindi: 16:28
  • Akşam: 19:55
  • Yatsı: 21:49

“İNSANIN ANLAM ARAYIŞI”

21 Mart 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1441 defa okundu.
“İNSANIN ANLAM ARAYIŞI”

Solhan Sağlık Hizmetleri MYO’da “İnsanın Anlam Arayışı” konulu panel düzenlendi. Panele Şair-yazar Mehmet Özger ve Şair-yazar Eyyüp Akyüz konuşmacı olarak katıldılar.

Solhan Sağlık Hizmetleri MYO Konferans Salonunda düzenlenen panelde konuşmacılar “İnsanın Anlam Arayışı” hakkında katılımcıları bilgilendirdiler.

Günümüzde insanın anlam ile ilgili problemlerine değinen Şair-yazar Eyyüp Akyüz, “İnsan dünyaya geldiği ilk andan itibaren aradığı ilk şey aslında anlam sorunu. ‘Hayatta anlam var mı’ sorusunu kendimize sormamız lazım. Ya da dünyada hangi boşluğu kapatıyoruz. Benim kırk liseli genç ile bir fikir atölyesi grubum var, tartışmalar yapıyoruz. Liseli bir genç’ bu hayatta beni kimsenin sevdiğini düşünmüyorum’ diyor. Sevildiğini hissetmemek kadar kötü bir şey var mı? İşte o zaman sevilmiyorsanız o yere ait olamazsınız. Ondan sonra saygı aşaması var. Hem öz saygı var hem de toplumun size duyacağı saygı var. Son basamakta kendini gerçekleştirmek var. Siz daha fizyolojik ihtiyacınızı karşılayamamışsanız sevilmemişseniz, sevmemişseniz ait hissetmemişseniz nasıl gerçekleştireceksiniz. Bu hiyerarşiyi sürekli bir birimize ve kendimize sürekli sormalıyız. Neden dünyadayız. Bir anlam arayışına tutunmalıyız. Bugün modernizm, postmodernizm ve teknoloji. Ben şunu düşünüyorum; insan yeryüzünde hiç bu kadar yabancı olmamıştı. Çünkü şehirleşmelere, kentleşmelere bakıyoruz sürekli değişen bir dünya ve siz ona ayak uydurmaya çalışıyorsunuz. Yoruluyorsunuz ama sürekli koş diyen bir dünya. Bizim zamanımızın yaşam biçimine bakıyorum şimdikine bakıyorum çok çok farklı. Çünkü bir teknoloji var. Teknoloji sürekli artıyor, sürekli gelişiyor. Akıllı telefonlar var. Psikologlara bakın şunu söylüyorlar akıllı telefonlar yüzünden alzaymır olma ihtimaliniz çok çok daha yükseldi. Çünkü eskiden kafadan hesaplar yapardık ve insan zihni çalışmadıkça tembelleşiyor. Ya da görselliği düşünün öyle bir dünya ki sürekli şov. Darmadağın hayatlarımız var. Anlamı kaybettiğimiz için anlam uğruna bir şeylere sarılıyoruz.” dedi.

“ANLAM ARAYIŞI DEMEK VAR OLUŞ DEMEKTİR”

Şair-yazar Mehmet Özger ise, şu ifadeleri kullandı; “İnsanın anlam arayışı derken ben önce insanın yaratılışından ve şeytanın anlam arayışından bahsetmek istiyorum. Allah Hz. Adem’i yarattığı zaman şeytanın bir itirazı var biliyorsunuz. Şeytan diyor ‘ben ondan üstünüm. Çünkü ben dumansız ateşten yaratıldım, o ise topraktan yaratıldı. Öyleyse ben ondan üstünüm’ diyor. Allah onaylamak ve kabul etmek anlamında insana secde etmesini istediğinde ise bir tek şeytan karşı çıkıyor. Ondan sonra şeytan Allah’tan bir şey istiyor. ‘İnsandan daha üstün olduğumu ispatlayacağım bunun için mühlet ver. Ben iyi olduğunu düşündüğün insanın yoluna çıkacağım ve onu yolundan saptıracağım.’ Şeytanın kendisine ait bir nedeni var. İşte bu var oluş demektir. Yani anlam arayışı demek var oluş demektir. Var olmak eşittir anlam demektir. İnsanlık tarihine bakıldığında hep bir anlam arayışı olmuştur. Büyük İskender balkanlardan kalkıp Hindistan’a bir fetih gerçekleştiriyor. Ülkeleri feth ediyor genç yaşında da ölüyor. Bize İskender’in bu fetihlerine Ab-ı hayatı arıyordu derler. Yani ölümsüzlük suyunu arıyordu. Bütün bu fetihleri Ab-ı hayat için olduğu söylenir. İnsanın yaratılışında beden ve ruh var. İnsan çamurdan yaratılmış diyordu ya şeytan. Bir tarafı çamur ama diğer tarafı ruhtur. Hangi arada duracağız. Çamur muyuz, ruh muyuz? İşte problem oradan kaynaklanıyor. Eğer biz çamur olduğumuz tarafa yönelirsek o zaman anlam bizden kaçmaya başlıyor. Çünkü anlam bedende değil ruhun kendisindedir. Fakat biz sadece bedenimizin ihtiyaçlarını anlam olarak görürsek gideceğimiz yerde orasıdır.”

Haber: Abdulhamit Bildik

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN