• Dolar Alış / Satış: 16.267 / 16.296
  • Euro Alış / Satış: 17.366 / 17.397
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:51
  • Öğle: 12:26
  • İkindi: 16:21
  • Akşam: 19:40
  • Yatsı: 21:28

İNSAN HAKLARI VE MESLEK TANITIM PTOGRAMI

13 Aralık 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1895 defa okundu.
İNSAN HAKLARI VE MESLEK TANITIM PTOGRAMI

Öğretmen Hüseyin Artunç MTAL’da 10 Aralık dünya insan hakları ve demokrasi günü ile meslek tanıtım kapsamında gazetecilik mesleği tanıtım programı düzenlendi.

Solhan Öğretmen Hüseyin Artunç Mesleki ve Teknik Anadolu lisesinde 10 Aralık dünya insan hakları ve demokrasi günü ile meslek tanıtım kapsamında gazetecilik mesleği tanıtım programı düzenlendi.

Programda; İnsan hakları ile ilgili bilgiler verildi, 30 maddelik İnsan Hakları Beyannamesi ve şiirler okundu. Son olarak Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü ve İHA Solhan Temsilcisi Abdulhamit Bildik meslek tanıtım kapsamında gazetecilik mesleği hakkında bilgi verdi.

‘İnsan Hakları’ hakkında bilgi veren okul öğrencilerinden Erhan Nom; “Dünya kurulduğundan beri insanlar sürekli birbirleriyle savaşmışlar. Hâlâ da savaşmaya devam ediyorlar. Uzun yıllar süren kanlı savaşların sonunda birçok ulus perişan olmuş, hatta yok olmuşlardır. İnsanlar; savaşların, baskı ve haksızlıkların yol açtığı büyük acılar yaşadılar.

Milletler bu savaşlara son vermek, barış içinde birbirlerinin haklarına saygı duyarak yaşamak amacıyla Birleşmiş Milletler Teşkilatını kurdular. Bu teşkilata bağlı olarak “İnsan Hakları Komisyonu” kuruldu.  Komisyon, 10 Aralık 1948’de ‘İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni kabul ederek yürürlüğe koydu. Bu beyanname kişilerin, hak ve özgürlüklerinin bir özeti gibidir. Beyannameyi imzalayan ülkeler, hem birbirleriyle hem de kendi toplumlarıyla barış içinde yaşamayı kabul etmektedirler. Türkiye, 6 Nisan 1949’da bu antlaşmayı imzalamıştır.” ifadelerini kullandı.

BİLDİK, GAZETECİLİK MESLEĞİNİ ANLATTI

Gazetecilik Mesleği hakkında bilgi veren Gazetemizin Yazı İşleri Müdürü Bildik; “Mesleki anlamda gazetecilik, bir medya kuruluşu aracılığıyla bu medya kuruluşuna maaşa bağlı veya bağımsız ve haber başına çalışan gazeteciler tarafından yapılır. İnternet sayesinde bireysel olarak herhangi bir basın yayın kuruluşuna ihtiyaç duymadan kendi kendine veya bir grup halinde gazetecilik yapma olanakları da ortaya çıkmıştır. Medya kuruluşlarında gazetecilik yapmak için ise profesyonellik gerekir. Bunu edinmenin yolu da eğitimdir. Türkiye’de gazetecilik eğitimini üniversitelerde alabilirsiniz, bu eğitimler üniversitelerin ilgili fakültelerinin “Basın Yayın”, “Gazetecilik” bölümlerinde verilmektedir. Eğitim yerine bireysel gazetecilik ve tecrübe ile kendinizi ispat ederek de bu mesleğe girmek teknik olarak mümkündür ancak bu yolu kat etmek çok daha meşakkatli olacaktır. Türkiye’de yaygın medya genellikle eğitimi alan kişileri tercih ederken yerel medya ise daha çok tecrübe ve kendini ispat ile mesleği yürütenlerden oluşmaktadır. Bingöl’de genellikle bu mesleği yapanlar; işi pratik olarak yaparak öğrenmiş ve mesleği icra etmektedirler. Üniversitelerde bu mesleğin eğitimini almak için gerekli bölüm ve puanları hakkındaki bilgileri rehber öğretmenlerinizden almanız mümkündür.  Gazetecilik mesleği bizler için, vatandaşlar ile kamu kurumu arasında köprü görevini görmek, herhangi bir olayda kamuoyunu bilgilendirmek veya bireylerin ihtiyaç duyduğu bilgileri onlara sunarak hizmet vermektir. Yaygın (ulusal basın) medyada haber kaynakları bilgi ve belgeleri daha kolay bir şekilde sunabilirken yerelde bu durum biraz daha zor olmaktadır. Çünkü küçük bir yerleşim yerinde insanların bir birini tanıma durumlarına göre bilgi vermeleri konusunda daha tedirgin olmaktadırlar. Gazeteci, her şeyi bilen değil bilgi verildiği kadarıyla haberdar olan ve bunu da doğru bir şekilde kamuoyuna paylaşan kişidir. Haberleri yaparken özellikle toplumun yapısını da göz önünde bulundurmak gerekir. Örneğin bizler intihar ve terör olaylarını mümkün mertebede gazetelerimizin sütunlarına taşımamaktayız. Bunların haber değeri olmayışından değil toplumun çözüm getiremediği konular olduğundandır. Eğer bu konularda işin ehli kişiler bilgi verip toplumu iyi yönde yönlendirecek ve bu olayların azalması için çalışmalar içinde olursa bunları baş sütunlara taşırız. Burada çözüm odaklı bir faaliyet olduğu için öncelik kazanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Program İnsan Hakları hakkında hazırlanan sinevizyon gösterimi ile sona erdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN