• Dolar Alış / Satış: 12.66 / 12.682
  • Euro Alış / Satış: 14.279 / 14.305
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:09
  • Öğle: 12:17
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:05
  • Yatsı: 18:37

İnsan Hakları İçin Komisyonlar Kurulacak

14 Temmuz 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1241 defa okundu.
İnsan Hakları İçin Komisyonlar Kurulacak

Solhan Kaymakamı Şeref Aydın başkanlığında yapılan İnsan Hakları Kurulu toplantında kurulun etkin ve verimli çalışması için İlişkiler ve İletişim Komisyonu, İnsan Hakları Eğitim ve İnsan Hakları Bilincini Geliştirme Komisyonu, İnsan Hakları İhlalleri Araştırma, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu ve Nezarethane Denetim Komisyonu kurulmasına karar verildi.

 İlçede insan haklarının korunması, insan hakları konusundaki ihlallerin önlenmesi, toplumun ve uygulayıcıların bilincini geliştirmek amacıyla İnsan Hakları Kurulu toplantısı yapıldı. 09 Temmuz 2014 Çarşamba günü saat 11.00’de Kaymakamlık Makamında yapılan İlçe İnsan Hakları Kurulu toplantısına Kaymakam Aydın başkanlık etti.

“İnsan Hakları Kurulu’nun Sosyal Gücü, Kamuoyu Oluşturmaktır”

İlçe İnsan Hakları Kurulunun görevinin, insan haklarının korunması ve insan hak ve özgürlüklerinin kullanılmasının önündeki engeller ile hak ihlallerine yol açan sosyal, siyasi, hukuki ve idari sebepleri incelemek, araştırmak ve bunların çözümüne ilişkin önerilerde bulunmak ve her türlü ayrımcılığın önlenmesi için gerekli çalışmaları yaparak, idarenin uygulamalarında vatandaşlara hoşgörü ve nezaketle yaklaşılmasını sağlamak amacıyla gerekli çalışmaları yapmak gibi birçok görevin olduğunu aktaran Kaymakam Aydın; “İnsan Hakları Kurulu’nun sosyal gücü, kamuoyu oluşturmaktır. İnsan haklar ihlalleri sadece kamu görevlileri yapmıyor. Toplumdaki belli bir grubun başka bir grup üzerinde tahakkümü de söz konusudur, toplum içinde aile içinde de ihlaller olabilir.” İfadelerini kullanırken İnsanların huzur ve güven içinde yaşamlarını devam ettirmelerinin önündeki engellerin aşıldığı, devletin vatandaşların hak ve hürriyetlerini sorunsuz bir şekilde kullanmalarında gösterdiği kararlılığa da dikkat çekti.

İnsan Hakları Kurulunun etkin ve verimli çalışması için; İlişkiler ve İletişim Komisyonu, İnsan Hakları Eğitim ve İnsan Hakları Bilincini Geliştirme Komisyonu, İnsan Hakları İhlalleri Araştırma, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu, Nezarethane Denetim Komisyonu kurulmasına karar verildi. Toplantı gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından kurul üyelerinin görüş öneri ve taleplerine geçildi. Kurul üyeleri tarafından kurul gündemine getirilen İlçemizde faaliyet yürüten 3 adet ticari taksi durağındaki taksilerin vatandaşlara farklı tarifeler uygulandığı bununda insan hakları ihlalinin olduğu, belediye sınırları içerisinde taşıma yapan ticari taksilerin tek tarife uygulanması konusundaki talebin Belediye Başkanlığına iletilmesine karar verildi.  Toplantı görüş ve önerilerle son buldu.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN