• Dolar Alış / Satış: 13.774 / 13.799
  • Euro Alış / Satış: 15.55 / 15.578
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:15
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 14:48
  • Akşam: 17:04
  • Yatsı: 18:37

İmam Hatip Lisesi Kutlu Doğum Programı Düzenledi

23 Nisan 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1442 defa okundu.
İmam Hatip Lisesi Kutlu Doğum Programı Düzenledi

Solhan Anadolu İmam-Hatip Lisesi Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle bir program düzenlendi. Solhan Kültür Merkezi Salonu’nda düzenlenen programa yine bayan katılımcıların çokluğu dikkat çekti.

 Solhan Anadolu İmam-Hatip Lisesi Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Solhan Kültür Merkezi Salonu’nda bir program düzenlendi.

Kurum amirleri ve vatandaşların katıldığı programda İmam-Hatip öğrencilerin okudukları şiirler dikkat çekerken katılımın ekseriyetinin bayanlardan olması dikkat çekti.

“Hz. Peygamber Din ve Samimiyet”

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını Solhan Anadolu İmam-Hatip Lisesi Müdürü Selahattin Akdeniz yaptı.

Hz. Peygamber efendimizin doğumunun 1443. Yıldönümü dolayısıyla Kutlu doğum programı düzenlediklerini ve programın ana temasının ise “Hz. Peygamber Din ve Samimiyet” olduğunu söyleyen Akdeniz; “Hz. Muhammed (sav) başta olmak üzere bütün peygamberler Allah’ın samimi kullarıdır. Peygamberlerin samimiyeti, Allah’ın onları samimi olarak görmesi ve bu şekilde bildirmesiyle bilinir. Peygamberlerin tamamı, büyük bir sevgi ile Yüce Rabbimiz’e bağlı, samimiyeti en güçlü şekilde yaşayan mübarek insanlardır. Tüm peygamberler samimiyetlerinden dolayı mutlaka en doğru hareketi yapan, her işleri hayırla ve güzellikle sonuçlanan, her tutum ve davranışlarında Allah’a yönelen kutlu insanlardır.

Hz. Peygamber’in davetini başarıya ulaştıran etkenlerin başında, bizzat kendisinin, davet ettiği dine samimiyetle bağlanması ve bu dinin prensiplerini kendi hayatında uygulamış olması gelmektedir. Gerçekten O, İslam’ın insanlara yüklediği yükümlülüklerin hiçbirinden kendisini hariç tutmamıştır. Farzları önce kendisi uygulamış, yasaklara önce kendisi uymuş ve en yakınlarına tatbik etmiştir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav), hayatı boyunca ümmetinin iyiliği ve saadeti için, azamî derecede samimiyetle çalışmıştır.” İfadelerini kullandı.

 “Dünyanın Tüm Maddi Zenginliklerini Redetmiştir”

Maruz kaldığı hakaret ve ezaya rağmen, Resûlullâh (s.a.v.)  insanları İslâm’ın ışığına daveti sürdürdüğünü hatırlatan Akdeniz; “İnsanları Hakk’a ulaştırma mücadelesinde sadece Allah rızası için gece gündüz çalıştı. Hiçbir zaman bir karşılık veya mükâfat beklemedi. Bir gün Kureyş’in ileri gelenlerinden bazıları Resûlullâh (s.a.v.)’e gelerek; "Ey Muhammed, sen bizim tanrılarımızı incittin, içimize tartışma ve bozgunculuk tohumları ektin, dayanışmamızı, birliğimizi bozdun, hepimize üzüntü ve dert getirdin. Eğer zenginlik istiyorsan, seni ülkemizin en zengini yapalım. Güç, iktidar ve liderlik istiyorsan, seni başımıza lider yapalım. İstediğin güzel bir kadın varsa, söyle, hemen sana onu getirelim. Eğer hastaysan en iyi doktoru bulup seni tedavi ettirelim." dediler. Bütün bunları sessizce dinleyen Resûlullâh (s.a.v): "Ben mal ve zenginlik istemiyorum; kral veya hükümdar olmak gibi bir arzum da yok; hiçbir kadını da istemiyorum; hasta da değilim. Tekliflerinizin hiçbiri beni ilgilendirmiyor. Ben yalnız Allah’ın aciz bir kuluyum. O Allah ki, beni size Elçisi (Resulü) olarak, Dini’ni inkâr ettiğiniz takdirde azab ile ikaz etmek ve iman ettiğiniz takdirde ise Rahmet ile müjdelemek üzere gönderdi. Bu dini kabul ediyorsanız peşimden gelin. O zaman hem bu dünyanın, hem de öteki dünyanın mahsulünü toplarsınız." demiş ve şöyle devam etmiştir: "Güneşi bir elime, ayı diğer elime koysanız, yine davamdan dönmem. Rabbimin verdiği göreve devam edeceğim." (Siret-i İbni İshak) Resûlullâh (s.a.v)’in davasındaki samimiyetinin bundan daha iyi ispatı olabilir mi? O Mekkeli müşrik liderlerinin teklif ettiği bu dünyanın tüm maddî zenginlik ve unvanlarını reddetmiştir.” Şeklinde konuştu.

Bayan katılımcılara özellikle katılımlarından dolayı teşekkür ettiğini söyleyen Akdeniz’in konuşmasının akabinde mevlüd ve ilahiler okundu. Kutlu Doğum slaytı gösterisi yapılan programda ilahi seslendiren tüm öğrenciler sahneye gelip İmam Hatipliyim şiirini okudular.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN