• Dolar Alış / Satış: 13.774 / 13.799
  • Euro Alış / Satış: 15.55 / 15.578
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:14
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 14:48
  • Akşam: 17:04
  • Yatsı: 18:36

İLK KEZ HİSTERKTOMİ AMELİYATI YAPILDI

13 Haziran 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
4543 defa okundu.
İLK KEZ HİSTERKTOMİ AMELİYATI YAPILDI

Solhan Devlet Hastanesinde ilk kez Histerktomi ‘Rahim Alınması’ ameliyatı yapıldı. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. İbrahim Anıl Kulaksız, “Bu ameliyatı yapabilecek bilgi birikime sahiptik, ‘ameliyat seti gelirse biz bu ameliyatı yapabiliriz’ dedik. Ameliyat seti geldikten sonrada ilk ameliyatımızı yaptık ve ameliyatımız başarılı geçti.” dedi.

Solhan Devlet Hastanesi’nde Histerktomi ‘Rahim Alınması’ ameliyatı yapıldı. Bölgede bu ameliyatın nadir yapıldığı belirtilirken Solhan’da ilk kez yapıldığı aktarıldı.

Solhan Devlet Hastanesinde görevli Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. İbrahim Anıl Kulaksız, bölgede nadir yapılan bir operasyon gerçekleştirerek Solhan’da bir ilki gerçekleştirdi.

İlçe hastanelerin normal hastaların tedavi edildiği ancak az ilerlemiş bazı hastalıklar ile küçük operasyonların bile yapılmayıp bu hastaların il merkezlerine veya büyük hastanelere sevk edildiği kurumlar olarak düşünüldüğünü belirten Kulaksız, kendilerinin bu anlayışta bir yaklaşım göstermediklerini belirtti.

Kulaksız: “Bizim amacımız yapabileceğimiz şeyleri yapıp mümkün olan en az sevki gerçekleştirmektir. Çünkü insanların maddi durumu çok iyi değil. Sevk etmek daha kolay, başımız daha az ağırır, daha az sorunla karşılaşırız ama sevk yaptığınız zaman hasta oraya gidiyor, hasta yakınları gidiyor, orada kalacak yerleri var mı, ulaşımları nasıl onları da düşündüğümüz zaman yapabileceğimiz şeyleri imkanları zorlayarak yapmaya çalışıyoruz. Bu konuda sürekli idare ile daha fazla ne yapabiliriz tartışmasını yapıyoruz. Bunlardan bir tanesi de ameliyat setiydi. Ameliyat setimizde bir eksiklik vardı. Bu arada diğer ilçelerde de bulunmayan bir settir. Çok yapılan bir ameliyat değil Bingöl merkezde de çok yapılan bir ameliyat değil. Ama onu yapabilecek bilgi birikime sahiptik. Ameliyathane ekibimizde; hemşirelerimiz, personellerimiz bu konuda yapabileceklerini düşünüyorduk. Çok iyi bir anestezi doktorumuz var. Onun verdiği güven ile eğer set gelirse biz bu ameliyatı yapabiliriz dedik. Öyle bir düşüncemiz vardı. Bunu İdare ile paylaştık, seti getirmek için çok uğraştık ama sonunda getirdik. Geldikten sonrada ilk ameliyatımızı yaptık. Ameliyatımız başarılı geçti. Sonucunda da hastamız şuan gayet iyi, bir terslik olmazsa hastamızı ameliyattan iki gün sonra taburcu edeceğiz. Başka bir İl’e gitmeden hasta için büyük bir kolaylık oldu. Genelde Elazığ’a gönderiliyorlar setimiz olmadan önce Elazığ’a gönderiyorduk. Burada yapıyor olabilmemiz hastalar açısından büyük bir nimet olduğunu düşünüyoruz. Yaptığımız ameliyat, rahim ve yumurtalık alma ameliyatıydı. Bu hastamızın çok uzun süredir devam eden bir ağrısı var. Rahmi normal bir kadın rahmine göre büyümüştü. Bu fazla kanamaya ve şiddetli ağrılara neden oluyordu. Rahmi aldıktan sonra bu ağrıların bu şikayetlerin geçeceğini düşünüyoruz. Hasta açısından da önemli bir şey oldu. Ameliyatta da her hangi bir sorun çıkmaması bizim açımızdan sevindirici bir gelişmeydi.” ifadelerini kullandı.

Son olarak Anestezi uzmanı Dr. Yaşar Cırdı, Başhekimimiz Dr. Murat Döger, Hastane Müdürleri, ameliyathane hemşireleri, anestezi teknikerleri ve ameliyathane personellerinin öz veri ile çalıştıklarını belirten Kulaksız, “Solhan’da veya bu boyutta bir ilçede çok fazla hizmet veriyoruz. Ekip gerçekten çok özverili ellerinden gelen her türlü çabayı saf ediyorlar.” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN