• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • BINGOL:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

‘İKİNCİ BİR ÇELTİKSUYU VAKASI YAŞANMASIN’

16 Haziran 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2455 defa okundu.
‘İKİNCİ BİR ÇELTİKSUYU VAKASI YAŞANMASIN’

Karlıova ilçesinde meydana gelen depremde Solhan da etkilendi. Solhan Atatürk ilkokulunda çatlaklıkların olduğu ve okulun eğitim öğretime kullanılmaması gerektiği belirtilirken yetkililerin harekete geçmesi gerektiği aktarılıp ‘ikinci bir Çeltiksuyu vakası yaşanmasın’ denildi.

Bingöl’de önceki yıllarda yaşanan deprem sonrasında Solhan İlçesi Atatürk İlkokulu kirişleri çatlamıştı. Yapılan kontroller sonrasında epoksi yapılan okulun duvar ve kolanlarında önceki gün Karlıova merkezli depremde yeniden çatlaklıklar oluştu. Öğrenci velileri, Okul Aile Birliği ve Eğitim sendikaları okula gelip gerekli incelemeyi yaptıktan sonra açıklamalarda bulundular.

Önceki gün yaşanan Karlıova depremi sonrası oluşan çatlaklıkların ilerlemesinden dolayı konunun takipçisi olan Okul Aile Birliği Başkanı Mehmet Kaçar, Eğitim Bir Sen Solhan İlçe Temsilcisi Ferzende Açan ve Türk Eğitim Sen Solhan İlçe Temsilcisi Emrullah Gündüz okulda inceleme yaparak ikinci bir Çeltiksuyu faciasının yaşanmaması için yetkililerden yeni bina için süreci hızlandırmalarını istediler.

‘MİNİK YAVRULARIMIZIN CAN GÜVENLİĞİ EĞİTİMİNDEN DAHA ÖNEMLİDİR’

Minik yavruların can güvenliğinin eğitiminden daha önemli olduğunu belirten Eğitim Bir Sen Solhan İlçe Temsilcisi Ferzende Açan; “Deprem Bölgesinde bulunan Bingöl İlimiz bugün yine maalesef Karlıova da sallandı. İlçemiz bölgeye yakın olduğu için şiddetli bir sarsıntıyı biz dünde, bugünde hissettik. Devletimiz son yıllarda özellikle kamu binalarını yenileyerek depreme büyük bir ölçüde hazırlıklı geldi. Ancak İlçemizde Atatürk İlkokulu eski bina olması hasebiyle ciddi sıkıntılar bulunmaktadır. Sınıflarda bulunan kirişlerde kırıklar meydana gelmiş bulunmaktadır. Daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından incelenmiş. Büyük bir depremden sonra o kırıklar daha da açılmış durumdadır. Okulumuzda yaklaşık 900 öğrenci ve personeli ile beraber bine yakın kişi bulunmaktadır. Minik yavrularımızın can güvenliği eğitiminden daha önemlidir. Bir an önce bu okulun boşaltılması, tahliye edilmesi, çocuklarımızın can güvenliği sağlanması gerekmekte ve bu okulun bir an önce yıkılıp, yeniden yapılmasını gerekmektedir. Bu konuda yetkililerin duyarlı davranıp bir an önce harekete geçmesini bekliyoruz. Ve bu konuda da ilçemizde çok fazla eksik yok sadece bu okulumuzda ciddi bir problem var. Bir an önce bir çalışma yapılması gerekir.” şeklinde konuştu.

‘İKİNCİ BİR ÇELTİKSUYU FACİASI OLMASIN’

İkinci bir Çeltiksuyu faciasının yaşanmasının istemediklerini belirten Okul Aile Birliği Başkanı Mehmet Kaçar, “Bu okulumuz 1999 yılında yapılmış eski bir binadır.  Bu bina 2003 depreminde oluşan yarıklardan sonra buna epoksi yapılmış. Bundan sonra ara taşıyıcılar da şuan da yine büyük yarıklar oluşmuş. Bizzat inceledik. Okul aile birliği başkanı olarak bu okulumuzun geçen yıl yaptığımız başvuruda buna bir proje çizildi. Ondan sonra yapılmadı. Yani minik öğrencilerimizi buraya göndermek istemiyoruz. İkinci bir Çeltiksuyu faciası olmasın. Gerekenin yapılmasını istiyoruz.” dedi.

‘DEVLETİMİZ BÜYÜKTÜR, GEREKEN İMKÂNLARI SEFERBER EDECEKLERİNİ İNANIYORUM’

Konuşmalarına depremde şehit olan Güvenlik Korucusuna rahmet dileyerek başlayan Türk Eğitim Sen Solhan İlçe Temsilcisi Emrullah Gündüz ise “İki gündür maalesef şehrimizde yaşanan bu deprem vakalarından dolayı üzüntü içindeyiz. Öncelikle dün bir Korucumuz göçük altında kalarak şehit olduğu haberini aldık. Allah mekânını cennet etsin. Sabah saatlerinde yaşanan depremden sonra okulumuzla ilgili bir durum bilgisi aldık. Daha önceden zaten çatlakları olan kolonları incelemelerde bulunduk. Biz okulun eğitim-öğretime elverişli olmadığını bildirmek isteriz. Gerekli çalışmaları bir an önce yapılması gerekiyor. Yani bu durum eğitim-öğretimi bir kenarına bırakırsak öğrenciler için büyük bir tehlike oluşmakta. Aynı zaman da personel ve öğretmenler içinde tehlike oluşmaktadır. Bir an önce yetkililerimizin bu duruma el atması gerekmektedir. Yani bu kurum bu şekilde eğitime devam edemez. Büyük bir sıkıntı yaşarız. Allah korusun bir deprem olursa yeni bir Çeltiksuyu vakasında yaşamak istemiyoruz. Akıllarımızda 2003 yılı resimleri geliyor. Açıkçası durumun bir an önce halledilmesi gerekiyor. Devletimiz büyüktür, gereken imkanları seferber edeceklerini inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN