• Dolar Alış / Satış: 8.665 / 8.68
  • Euro Alış / Satış: 10.32 / 10.338
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:46
  • Öğle: 12:30
  • İkindi: 16:26
  • Akşam: 19:54
  • Yatsı: 21:48

İki Bayram Aynı Günde Kutlandı

31 Ağustos 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1581 defa okundu.
İki Bayram Aynı Günde Kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramının 92. yıl dönümü ile Solhan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümü olan 28 Ağustos Solhan’ın kurtuluşu aynı gün kutlandı.

 30 Ağustos Zafer Bayramı ile Solhan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümü; Hükümet Konağı Önündeki Atatürk Büstüne çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

30 Ağustos Zafer Bayramı ile Solhan’ın düşman işgalinden kurtuluş programına; Solhan Kaymakamı Şeref Aydın, Garnizon Komutanı Binbaşı Mustafa Özdemir, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, Arakonak Belediye Başkanı Mustafa Döner, kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

28 Ağustos Ortaokulu öğrencileri tarafından günün anlam ve önemine ilişkin şiirlerin okunduğu programda 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 28 Ağustos Solhan’ın kurtuluşu ile ilgili konuşmalar yapıldı.

30 Ağustos Zafer Bayramı için günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmayı İlçe Jandarma Komutanlığı’nda görevli Jandarma Teğmen Erdem Yılmaz yaptı.

“Bugün, Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasını sağlayan Atatürk’ün önderliğinde, Türk Ulusunun gerçekleştirdiği bir büyük zaferin 92. yılını kutlamanın sevincini ve gururunu taşıyoruz.” diyen Yılmaz, konuşmasında şunları aktardı:

“Düşmanlar tarafından topraklar işgal edilmiş, ordularının silahları elinden alınmış, yıllarca devam eden savaşlar neticesinde bütün kaynaklar tükenmiş ve yetişmiş insan gücünü yitirmiş bir imparatorluğun yıkıntılarından, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk, milli bir devlet ve kahraman bir ordu çıkarmayı başararak Anadolu’daki yüzlerce yıllık uygarlığımıza kast edenleri 30 Ağustos 1922’de bozguna uğratmıştır. Bu savaş milli bir karakter taşıdığı için kutsaldı. Çünkü Var Olmak için Yok Olmak bütün milletçe göze alınmıştı. Bu sebeple “Milli Mücadele” adını taşıyan bu savaş, bütün dünyaya kabul ettirilmiş bir milli yaşama hakkının ifadesi oldu.” şeklinde konuştu.

Kurtuluş Bayramları, Ulusça Var Olmanın Birer Eseridir

Programda Solhan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümü nedeniyle bir konuşma yapan Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız; “Günümüzde ulusça kutladığımız Milli Bayramlarımızın yanında bir de mahalli kurtuluş bayramları vardır. Kutlamakta olduğumuz Solhan’ın Kurtuluş Bayramı gibi. Bu bayramlar ulusça var olmanın birer eseridir. Ayrıca bugün bayramlarımızı bir arada kutlamaktayız. 1914 yılında başlayan 1. Dünya Savaşına Osmanlı Devleti de katılmıştı. İşgalci emperyalist güçler “Hasta Adam” dedikleri Osmanlı Devletini bölüp parçalamak için işgale başlamışlardı. Rus işgali güçleri de 1915 yılından itibaren yurdumuza doğudan girmişlerdir. Rusların tek amacı, Doğu Anadolu üzerinden Akdeniz’e kadar hakimiyeti ele geçirmekti. Bu arada Ermenilerde Türk ordusunu terk ederek Rus ordusuna katılmışlardır. Ermenilerin amacı Ruslarla birlik olup yurdumuzun doğusunda hakimiyet kurmaktı. Yurdumuzun her yöresinde olduğu gibi Solhan ve çevresinde de işgal güçlerine karşı Milli Kuvvetler oluşturulmuştu. Özellikle Şeref Meydanında ve Masala Hattında milis kuvvetlerimiz ve müfrezelerimiz ile Ruslar arasında çok şiddetli çarpışmalar oluyordu. Çanakkale Zaferinden sonra serbest kalan askerlerimiz de buraya getirilerek muharebeye katılmaları sağlandı. Türk ordusuna kumanda eden Ahmet İzzet Paşa ve Faik Paşa düşmana ağır kayıplar verdirdiler. Dolayısıyla düşmanların Bingöl yönüne doğru ilerlemeleri önlendi. Eğer Masala ve Şeref Meydanı hattında düşmanın ilerleyişi engellenmeseydi Rusların Bingöl’ü de işgal etmeleri kaçınılmaz olacaktı. İlimizin tarihi açısından da bu zaferin önemi oldukça büyüktür. Muharebeler esnasında 16. Kolordu Komutanı Mustafa Kemal Paşa da şimdi Şeref Meydanı olarak adlandıran yerde ağaçların arasında çadır kurarak muharebeleri idare etmiştir. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hükümet Konağı Bahçesinde düzenlenen törenin akabinde Öğretmenevi bahçesinde bir resepsiyon verilerek katılımcılara ikramlarda bulunuldu. Resepsiyonda Solhan Kaymakamı Aydın, katılımcıların bayramlarını kutlayıp Cumhuriyetin ve Cumhurun önemine dikkat çekerken birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaptı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN