II. Bingöl “Kalkınma Çalıştayı” Startı Solhan’da

21 Mayıs 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1819 defa okundu.
II. Bingöl “Kalkınma Çalıştayı” Startı  Solhan’da

Bingöl Tavz Kültür Sanat ve Kalkınma Derneği II. Bingöl “Kalkınma Çalıştayı”ına Solhan’da start verdi. Çalıştayın Bingöl’ün 7 ilçesini kapsadığını belirten Soysal; İlçeleri dolaşarak köy ve mahalle muhtarları ile Sivil toplum kuruluşları ve ilçe idarecilerinin katılımıyla her ilçenin eğitim, ulaşım, altyapı, tarım, hayvancılık ve sağlık sorunları ile İlçeler için yapılabilecek projeler konusunda sorunların tespit edileceğini aktardı.

 Bingöl Tavz Kültür Sanat ve Kalkınma Derneği II. Bingöl “Kalkınma Çalıştayı”ına Solhan’da start verdi. Solhan Belediyesi Kültür merkezinde düzenlenen II.Bingöl “Kalkınma Çalıştayı” Solhan ayağına 22 Köy Muhtarı, 6 Merkez ve Arakonak Beldesi muhtarı ile Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, Ak Parti ilçe Başkanı Nihat Doğu, Solhan’da Faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ve Basın mensupları katıldı.

Çalıştayın açılış Konuşmasını yapan Tavz-Der Yönetim Kurulu Başkanı Murat Soysal, Soma’da hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet dileyip ailelere sabır diledikten sonra II. Bingöl “Kalkınma Çalıştayı” hakkında bilgi verdi.

Çalıştayın Bingöl’ün 7 ilçesini kapsadığını belirten Soysal; İlçelerimizi dolaşarak köy ve mahalle muhtarları ile Sivil toplum kuruluşları ve ilçe idarecilerinin katılımıyla her ilçenin Eğitim, Ulaşım, Altyapı, Tarım, Hayvancılık ve Sağlık sorunları ile İlçeler için yapılabilecek projeler konusunda sorunların tespit edileceğini belirtti.

Beş hafta içerisinde bütün ilçelerin sorunlarını tespit ederek altıncı haftada Bingöl Merkezde Akademisyenler ve alanlarında uzman mühendislerin katılımıyla tespit edilen sorunlara kısa ve uzun vadede çözüm önerilerinin masaya yatırılacağı II. Bingöl “Kalkınma Çalıştayı”nın zirvesini gerçekleştireceklerini söyleyen Soysal, konuşmasına şöyle devam etti:

“Elbette bu sorunları ilçe kaymakamlarımız, encümenlerimiz ve özel idarelerimiz çözmeye çalışmışlardır. Ancak; bizim burada yapacağımız çalışma, Bingöl ilinin kalkınması adına bunun önünde engel teşkil eden ve kangren haline gelmiş sorunları bertaraf etmektir. Köylerimizin ve şehir merkezlerinde yaşayan vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntılar, hiç kuşku yok ki hepimizin ortak sorunlarıdır. Bu sorunlar da anca ortak akıl ve irade ile çözülebilir. Çalıştayın Zirve toplantısı yapıldıktan sonra elde edilen veri ve sonuçların tamamı rapor haline getirilerek yerelde ve bürokratik noktalarda paydaşlara sunulacaktır.”

Kaliteli Hizmet İçin Yanlışlalar Göz Yumulmamalı…

Çalıştay’da konuşan Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, Tavz-Der’in yaptığı bu önemli çalıştayı önemsediklerini vurgulayarak Çalıştaya olan ilgi ve alakadan dolayı da katılımcılara teşekkür etti. “Yönetişim” Kavramını vurgulayan Yıldız, “seçtik bitti” mantığının kenarda bırakılarak sivil toplum kuruluşlarıyla, muhtarlar ve vatandaşlarla el ele ilçemizin ve Bingöl’ümüzün kalkınması için mücadele etmeliyiz.” dedi.

Biz seçmişler olarak talip olduğumuz görevlerin aslında ne kadar zor ve ne kadar ağır olduğunu sanırım bilincindeydik ve öyle bu görevlere talip olduk. Değerli muhtarlarımızın da kendi köylerine bir katkı sunma adına ve eksik gördükler şeyleri bitire bilme ve yapa bilme adına oraya aday olduklarına eminim. Tabi sorunlarımız cidden mevcuttur. Belediye olarak da sorunlarımız mevcut ama bugün burada kendi sorunlarımızdan ziyade bizim köylerimizin sorunlarıyla daha çok ilgili olmamızı gerektiğine inanıyorum. Sizlerden ricam ve sizlerinde bu tür sıkıntılara duyarsız kalmamanızdır. Bizim köylere yol geliyor, susturmak amacıyla rüşvet vererek sağlam ve hakkını vererek yolları yapılmadan teslim edildiği iddia ediliyor. Sizden ricam bunlara göz yummamanız ve inanıyorum ki bunlara göz yumulmadığı taktirde ilçemize köylerimize ve beldelerimize kaliteli hizmet getirmiş olacağız.”  Şeklinde konuştu.

Çalıştay; Muhtarlar ve STK temsilcilerine dağıtılan formların doldurulup teslim edilmesiyle son buldu.

Tavz-Der Gençlik Komisyonu Başkanı Bayram Bariç, 24 Mayısta II. Bingöl “Kalkınma Çalıştayı” Genç ayağı düzenleneceklerini katılımcılar ile paylaştı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN