• Dolar Alış / Satış: 9.267 / 9.283
  • Euro Alış / Satış: 10.738 / 10.757
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:23
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:19
  • Akşam: 17:44
  • Yatsı: 19:10

İHMAL, MAĞDUR EDİYOR!

6 Haziran 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
754 defa okundu.
İHMAL, MAĞDUR EDİYOR!

Oymapınar Köyü’nde bulunan Demiryolu Şantiyesi tarafından yapılan beton blokların arasında kalan büyükbaş hayvanlar, köy sakinlerinde saatler süren uğraş sonrasında kurtarıldı. Köy sakinlerinden Ziya İkiz, blokların arası açık olduğundan hayvanların araya girdiğini belirtirken önlem alınmadığından dolayı bu mağduriyetin yaşandığını ifade etti.

Oymapınar Köyü sınırlarında kurulan demiryolu şantiyesi tarafından köprülerde kullanılmak üzere şantiye ile Hun Mezrası arasında beton bloklar yapıldı. İhtiyaç oldukça kullanılan blok bölgesinde bir önlemin alınmaması köylüleri tedirgin ediyor.

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü saat 11.00 sularında Hun Mezrası sakinlerine ait büyük baş hayvanların beton blokların arasına girdiğini belirten mezra sakinleri, hayvanların belli süre sonra da çıkmadığını görünce kurtarma çalışmalarına başladıkları belirtildi.

Beton bloklar arasına sıkışan hayvanları büyük uğraşlar sonucu anca kurtara bildiklerini ifade eden Hun Mezrası sakinlerinden Ziya İkiz, “Demiryolu Şantiyesi tarafından yapılan beton blokların etrafından bir önlem alınmamış. Önlem alınmadığı için çevredeki hayvanlar söz konusu alana gelmektedir. Beton blokların uzunluğu 30 metre, ağırlığı ise 68 tondur. Saat 11.00 gibi hayvanların beton blokların oraya gittiğini gördük. Aradan biraz zaman geçtiğinde hayvanların oradan ayrılmadığını görünce gelip çıkarmak istedik ancak kolay olmadı. Her blok arasına 3-4 hatta 6 hayvanın sıkıştığı yerler oldu. Blokları kaldırarak çıkarmak imkânsız. Çevreye haber saldık ancak hayvanları kurtarana kadar da her hangi bir yerden yardım gelmedi. Özel idaresi ekipleri bile hayvanları çıkardıktan sonra geldi. En yakınımızda olan şantiyeden kurtarma konusunda yardım alamadığımız gibi hayvanlar alana geldiği için köylüler suçlanıyor. Beton blokların etrafında tel örgüsü ile de önlem almak mümkün iken önlem alınmayıp ‘hayvanlara çoban tutulsun’ ifadeleri ile savunma yapılmaktadır. Oysaki hayvanların başında çoban bile olsa sineklerin hayvanları rahatsız etmeleri ile hayvanlar kaçar ve sığınacak yer ararlar. Bu durumda çoban da bir şey yapamaz durumda kalır. Bloklar arasına sıkışan hayvanları saatler süren uğraş sonunda çıkardık. Bir ara bir hayvanın telef olduğunu dahi düşünmüşken sonradan yaşadığını gördük. Bir kedi dalda, bacada mahsur kalırken her türlü kurtarma mücadelesi için seferber olunurken burada can çekişen büyükbaş hayvanları kurtarmak için pek çabanın olmaması nedenini merak ediyoruz. Bu sefer hayvanlar kurtarıldı ancak sorun aynen devam ediyor ve ihmalin devam etmemesi için gereğinin yapılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN