• Dolar Alış / Satış: 8.385 / 8.4
  • Euro Alış / Satış: 9.968 / 9.986
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:12
  • Öğle: 12:35
  • İkindi: 16:27
  • Akşam: 19:37
  • Yatsı: 21:19

I.Şerevdin Yayla Festivali Yapıldı

16 Ağustos 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3044 defa okundu.
I.Şerevdin Yayla Festivali Yapıldı

Gırvas Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından organize edilen I.Şerevdin Yayla Festivali Yapıldı. Alopin yaylasında yapılan festivalde at yarışı ve gülle yarışı yapıldı.

 Gırvas Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından Arakonak Alopin yaylasında I.Şerevdin Yayla Festivali yapıldı.

3 Ağustos 2014 Pazar günü Arakonak Alopin yaylasında yapılan I.Şerevdin Yayla Festivali’ne Arakonak Belediye Başkanı Mustafa Döner, Solhan Belediyesi eski başkanı Niyazi Çavuşoğlu ile Arakonak, Solhan ve civar köy ve ilçelerden katılım oldu.

Arakonaklı olup belde dışında yaşayan Arakonaklıların bir araya gelip kaynaşması, yaylayı bilmeyen yeni neslin dedelerin yaylasını görmeleri ve birbirleri ile tanışıp kaynaşmaları, uzun süre bir birini görmeyen Arakonaklıların yeniden bir araya gelemleri ve Alopin yaylasının tanıtımı için yapılan I.Şerevdin Yayla Festivali’ne Arakonaklılar dışında Solhan’da ve çevre köyler ile çevre ilçelerden katılımın olduğu öğrenildi.

Bu yıl ilki düzenlenen ve bundan sonraki yıllarda da geleneksel olarak düzenlenmesi düşünülen I.Şerevdin Yayla Festivali’nin ilkinde at yarışı ile gülle atışı yarışı yapıldı. Yapılan at yarışında Karlıova Çat’tan katılan Yılmaz Çalışkan isimli bir vatandaş birinci gelirken gülle atma yarışmasında ise Arakonaklı Alaattin Dikgöz birinci geldi. Yapılan yarışmalarda birinci olanlara çeyrek altın verildi.

Yarışmalar ile birlikte Muş’tan ve civar bölgede yaşayanlardan dengbejler katılıp eserler seslendirirken katılımcılara kavurma, germ ve ayız gibi mahalli yemekler ikram edildi.

Bu yıl ilki düzenlenen ve katılımcıların hasret giderim keyifli anları yaşadıkları I.Şerevdin Yayla Festivali’nin bundan sonra da geleneksel olarak yapılacağı belirtilip katılımcılara teşekkür edildi.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN