• Dolar Alış / Satış: 9.481 / 9.498
  • Euro Alış / Satış: 10.998 / 11.018
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:32
  • Öğle: 12:13
  • İkindi: 15:10
  • Akşam: 17:32
  • Yatsı: 18:59

“HZ. HÜSEYİN’İN KIYAMI, BİZİM İÇİN BİR MEKTEPTİR”

26 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1495 defa okundu.
“HZ. HÜSEYİN’İN KIYAMI, BİZİM İÇİN BİR MEKTEPTİR”

Solhan Çağrı-Der tarafından düzenlenen programda Hicri yılbaşı ve Muharrem ayında meydana gelen Kerbela olayı hakkında konuşan Korkutata, Kerbela olayı ve Hz Hüseyin’in Şehadetinin Müslümanlar için ders ve ibretlerle dolu olduğunu belirtti.

 Solhan Çağrı-Der tarafından Yeni Mahalle Temsilciliğinde hicri yılbaşı ve Hz. Hüseyin’in şehadeti konulu bir konferans düzenlendi. Düzenlenen programda konuşan Alimler ve Medreseler Birliği (İTTİHADUL ULEMA) üyelerinden Molla Sahap Korkutata, Hicri yılbaşı ve Muharrem ayı olması münasebetiyle, Hz. Peygamberin hicreti, mücadelesi ile Kerbela olayıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Konuşmasına, “Yakıtı insan ve taşlar olan o cehennemden kendinizi ve ailenizi koruyun” ayetiyle başlayan Korkutata, “Tabi bu şu demektir: bir insan ilk etapta kendi nefsinden sonra ehliden, sonra akrabasından, sonra komşudan, sonra şehrinden, köyünden, kasabasından sorumludur. Yani bunları ıslah etmek için bir insanın elzem görevi budur. Bir insan kendi nefsini yetiştirmek çabasındayken en zor iş odur. Çünkü ciddi düşman insana en yakın olan nefsidir. Yani şedit düşmandır. Hatta Resulullah (sav) bu konuda en iyi örnektir. Kendilerini en güzel şekilde yetiştirmişlerdir.  Aziz arkadaşlar; Efendimiz kendilerini yetiştirdikten sonra o ve arkadaşları, ciddi bir iman ve imtihanlar geçirildi. Mekke’de bulunan müşrikler tarafından zulüm ve işkenceye maruz kaldığı zaman arkadaşlarıyla beraber sabır ve sebat ediyordular. Ne zaman etrafları iyice daraldı. İşkence ve zulüm had safhaya ulaştı. Allah’ın emri üzerine mallarını ve çok sevdikleri Mekke’yi geride bırakarak, Medine’ye hicret ettiler. Efendimiz ve etrafında bulunan güzide arkadaşları Allah için her şeye katlandılar. Tüm bu meşakkatlerden sonra Allah onlardan, onlarda Allah’tan razı oldular. Tarih ve insanlık var oldukça onlardan ve onların Allah’a olan bağlılıklarından söz edecektir. En büyük sıkıntımız Allah Resulünün davasını iyi kavramadığımızdan dolayıdır ki, başımıza ve Ümmeti İslam’ın dağınıklığı ve parçalanmışlığı buradan kaynaklanıyor. Esasen biz Müslümanlar, İslam davasını kendimize ve nefsimize göre yorumluyoruz ve yaşıyoruz. Akabinde de sorunlar baş gösteriyor. O zaman da işler allak bullak oluyor. Dolayısıyla Peygamber Efendimizi iyi anlarsak, hayatını ve mücadelesini iyi kavrayabilsek İslam ümmetinin bütün sorun ve problemleri ortadan kalkar.” ifadelerini kullandı.

“HZ. HÜSEYİN O GÜNKÜ İNSANLARIN EN HAYIRLISI VE EN AKILLISIYDI”

 Hz. Hüseyin’in o günkü insanların en hayırlısı ve en akıllısı olduğunu söyleyen Korkutata, “O gün Hz. Hüseyin ile beraber hareket etmeyenler, sonradan pişman oldular ve dünya hayatından bir tat alamadılar. Hz. Hüseyin, o günkü zalim ve despotları çok iyi tanıyordu. Yezid babasından sonra birçok İslam topraklarına özelikle de Mekke ve Medine üzerine askerlerini gönderip talanlar yaptı. Mekke’de Abdullah bin Zübeyir gibi değerli bir Müslüman’ı şehit etti. Eğer Hz. Hüseyin, Yezid gibi bir zalime karşı çıkmamış olsaydı, her yönüyle perişan olacaktı. Zalim Yezid’in zulmünden çekinen birçok Müslüman Hz. Hüseyin’i sevmesine rağmen onun yanında yer almadı. Hz. Hüseyin’in şehadetinden sonra çok pişman ve perişan oldular. Hz. Hüseyin bizim için bir yoldur. Onun kıyamı bizim için bir mekteptir. Onun zalimlere karşı kıyamı ve şehadeti bizim için bir aydınlıktır. Yezid ve avanesi dinde büyük tahribatlar yaptı. Eğer Hz. Hüseyin Yezid’in yaptığı bu yanlışlara ve tahribatlara sessiz kalsaydı. İslam ümmeti Yezid gibi zalimlerin tasallutunda kalırdı. Hz. Hüseyin kıyamıyla bize misal, izzet ve kitap oldu.” şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN