• Dolar Alış / Satış: 12.66 / 12.682
  • Euro Alış / Satış: 14.279 / 14.305
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:09
  • Öğle: 12:17
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:05
  • Yatsı: 18:37

Hutbe Okuma Yarışması’nda İl Birinciliği

29 Mayıs 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1787 defa okundu.
Hutbe Okuma Yarışması’nda İl Birinciliği

Bingöl Anadolu İmam-Hatip Lisesi Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Bingöl Merkez ve İlçelerdeki İmam-Hatip Liselerinde öğrenim gören erkek öğrenciler arasında düzenlenen “Hutbe Okuma Yarışması”nda Solhan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden İsa Bilen il birincisi oldu.

Bingöl Anadolu İmam-Hatip Lisesi Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Bingöl Merkez ve İlçelerdeki İmam-Hatip Liselerinde öğrenim gören erkek öğrenciler arasında “Hutbe Okuma Yarışması” düzenlendi.

Bingöl Merkez Hacılar Camii´nde düzenlenen “Hutbe Okuma Yarışması”na İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, İl Defterdarı Özgür Yılmaz, İl Müftü Yardımcısı Naim Döner, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Orhan Seven, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı kurum yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 “Hutbe Okuma Yarışması”nın İmam-Hatip Lisesi öğrencilerinin; mihrapta, minberde, mesleki faaliyet ve uygulamalarda başarı göstermeleri, mesleki, sosyal ve kültürel yönden kendilerini geliştirerek özgüven duygusu kazanmaları amacıyla düzenlendiği belirtildi.

Hutbe Okuma Yarışmasında böyle bir manevi atmosferi yaşamaktan onur duyduğunu kaydeden İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, yarışmaya katılan tüm öğrencileri tebrik etti.

Yarışmalar sonucunda; Solhan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden İsa Bilen il birincisi olurken,  Bingöl Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden Ahmet Tartik il ikincisi,  Genç Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden Yakup Nazlı il üçüncü ve Karlıova Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden Cemil Ateş ise il dördüncü oldu.

Yarışmaya katılan öğrencilere katılım belgesi ve çeşitli hediyeler verilerek ödüllendirildiler.

İl birincisi olan İsa Bilen’in yarışmada okuduğu hutbe metni:

Muhterem Müslümanlar!

Yüce dinimiz İslam; “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Ancak akıl sahipleri öğüt alırlar.” İlkesiyle ilim öğrenmeye, öğretmeye, okumaya, dinlemeye ve bu işleri yapanları sevmeye, onlara karşı saygılı olmaya çok büyük önem vermiştir. Öğretmen ve hocalarımız toplumumuzun en saygı değer insanlarıdır bu yüceliği onlara Allah  (cc)vermiştir. Kuranı kerimde Allah içinizden iman edenlerle ilme nail olanların derecelerini yükseltir Allah karşı ancak kulları arasında alim olanlar derin saygı duyarlar buyrulmaktadır. Ecdadımızda hocalarına karşı saygıda kusur etmemiştir yavuz sultan selim hocasını atından sıçrayan çamur kaftanını kirletince kirlenen kaftanını ölünce üzerine örtülmesini vasiyet ederek hocasına ve ilme ne büyük değer verdiğini ortaya koymuştur

Aziz müminler

Eğitim ve öğretimde en etkili yerlerden biride okuldur okul bireylerin aile yuvasında almış oldukları eğitimden başka onlara bilgi hazinesi sağlayan en etkin kurumların başındadır. cehaletin önlendiği yer okuldur. Kişinin benliğinin oturduğu bilginin hayata aktarması hep okul sayesinde olmuştur. Okullarda bizlere bu eğitim ve öğretimi sunanlar ise başımızın tacı öğretmenlerimizidir Almış oldukları eğitimi insanlara aktaran nadide şahsiyetlerdir. milletlerin geleceğini belirleyen bireyleri toplumla buluşturan ve onlara sosyal bir kimlik kazandıranların başında yine öğretmenler gelmektedir Bu sebeple öğretmenlik bireylerin yapabileceği en önemli görevdir Yüce dinimiz eğitim ve öğretim işini yüklenen hocalarımıza gereken önemi vermiştir. Öğretmenler yapmış oldukları iş karşılığında dünyada ve ahrette Allahın rahmetine ve insanların gönüllerine girmişlerdir. Öğretmenlik dünyada gıpta edilecek iki husustan biridir sevgili peygamberimiz bunu şöyle dile getirmektedir yalnız şu iki kimseye gıpta edilir Allahın kendisine ihsan ettiği malı hak yolunda harcayıp tüketen kimse Allahın kendisine verdiği ilimle hükmeden ve onları başkalarına da aktaran kimsedir

Değerli Kardeşlerim!

Aklımızı faydalı bilgilerle bezeyen, bizlere okuma zevkini aşılayıp kitaplarla dost hâle getiren, vatan sevgisi ile ruhumuzu aydınlatan, doğru ve güzel olan şeyleri öğreten, ilahi rızaya açılan yolu tarif eden ilim adamlarına öğretmenlerimize çok şeyler borçluyuz. Onların fedakâr çalışmaları olmasaydı hakkı bilmez, hakikati bulamaz ve cehalet bataklığından çıkamazdık. Gecesini gündüzüne katarak öğrencilerinin hem önder hem örnek olan, onların okuyup vatana millete faydalı birer insan olarak yetişmelerini sağlayan sevgili öğretmenlerimize ne kadar teşekkür etsek azdır. Onlar sayesinde iyiyi kötüden ayırıp Allah sevgisini vatan millet sevgisini öğreniyoruz. Teknolojiyi onlar sayesinde kullanıp Allah’ın emir ve yasaklarını onlar sayesinde yerine getiriyoruz.

Bu vesile ile bize küçük yaşlardan itibaren kalem tutmayı, okumayı, yazmayı, sevgi-saygıyı, edebi-ahlakı, bütün kutsal değerleri öğreten tüm öğretmenlerimizi ve âlimlerimizi saygı ve minnetle anıyor, Ahirete irtihal edenlere rahmet diliyoruz.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN