• Dolar Alış / Satış: 8.836 / 8.851
  • Euro Alış / Satış: 10.336 / 10.355
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:02
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:43
  • Akşam: 18:17
  • Yatsı: 19:43

HÜDA KAYA, SOLHAN’I ZİYARET ETTİ

21 Mayıs 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1116 defa okundu.
HÜDA KAYA, SOLHAN’I ZİYARET ETTİ

HDP Bingöl teşkilatı tarafından düzenlenen programlar, Aday adayı tanıtımı ve ‘Yeryüzü İftar Sofrası’ davetlisi olarak Bingöl’e gelen HDP İstanbul milletvekili Hüda Kaya, Solhan’a gelerek partililerle bir araya geldi. HDP ilçe teşkilatında milletvekili aday adaylarının tanıtıldığı program sonrasında esnaf ziyareti yapıldı.

Solhan’ı ziyaret eden HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya,  HDP Solhan İlçe Teşkilatında partiler ile bir araya geldiği programda HDP Bingöl Milletvekili aday adayları tanıtımını da yapıldı.

Solhan HDP İlçe teşkilat binasında düzenlenen programda HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya’ya Bingöl Milletvekili aday adayları, Av. Erdal Aydemir, Mehmet Nuri Mert, Abdullah Ergünşah ve Nihat Aksoy eşlik etti.

Burada partililere ve katılımcılara hitap eden ve konuşmasına Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını dileyerek başlayan Kaya, şu ifadeleri kullandı: “Hakikatin anlaşılmasına adaletin, özgürlüğün insanca, onurluca bir yaşama ihtiyacımızın hem insani bir gereklilik olduğunu hem İslami bir gereklilik olduğunu bu yaşama ne kadar ihtiyacımız olduğunu inşallah anlaşılmasına vesile oluruz. İnsanlarımızın gözünün açılmasına, uyanmasına, dirilmesine, direnmesine vesile olsun. Bütün kalbimle bunu diliyorum. Özellikle ramazan ayı olması hasebiyle her yerde haliyle istesek de istemesek de ramazan atmosferi dolayısıyla buna paralel gündemlerle sorularla karşı karşıya kalacağız. Televizyonlarda iktidar tarafından ramazan ayının bir seçim kampanyasına dönüştürülmesi sebebiyle ister istemez bu bizim önümüze bir istismar gündemi olarak dayatılmış durumda. Bu istismar gündemine karşı bizler ne yapabiliriz, nasıl bir cevabımız olabilir. Yezitçi, saraycı, ırkçı bir iktidarcı dinciliğe sığınarak halkımızın maneviyatını, inancını sömüren istismar eden böyle bir zihniyetin politikalarına karşı, yalanlarına karşı zulümlerini din adı altında meşrulaştırma çabalarına karşı biz ne yapabiliriz, nasıl cevap verebiliriz bunun anlaşılması gerekiyor. Bizim de bunlara karşı bazı alt yapılarımızın, bazı argümanlarımızın olması gerekiyor. Bu ramazan ayında bizim sadece bu istismarcı, dinci söylemlere, politikalara sığınan iktidar, bunu sadece bu ramazan ayında yapmıyor. 16 yıldır ülkede değersizleştirmediği hiç bir şey kalmadı. Çürütmediği, yozlaştırmadığı hiç bir şey kalmadı. Siyaseti, iç politikayı, dış politikayı söylemeye gerek yok. Türkiye zilletin dibini buldu. Sosyal anlamda, ekonomi anlamda artık bıçak kemiğe dayandı. İnsanlar artık bitmiş durumdalar. Her anlamda bir tükeniş içindeler. Toplum şuanda bir uçurumun dibinde ama kendilerini dindar, demokrat diye lanse ederek, dini kullanarak, Kur’an-ı eline alarak meydana çıkan bu zihniyet,  hiç bu güne kadar Türkiye de yaşamadığımız kadar çürüttüğü, batırdığı, yozlaştırdığı bir şey daha var o da inançlar.

İnançları da çürüttüler, inançlarında yozlaştırdılar. Ve insanlar şuan hiç olmadığı kadar ‘Din, eğer bu AKP’nin söylediğiyse biz bu dinden değiliz’ diyorlar. İnsanlar, ‘AKP’nin yaptığı, söylediği, iddia ettiği, istediği, bize tanıttığı din bu dinse biz böyle bir dini istemiyoruz’ diyorlar. Çünkü ben de bir Müslüman olarak kesinlikle AKP’nin temsil ettiği dinden beriyim. Ben Kur’an’daki Müslümanlığa inanıyorum. Allah’ın gönderdiği vahyin inancına inanıyorum. Bunların temsil ettiği inanç tam manasıyla emeviciliğin, saltanatçılığın, iktidarcılığın dinci versiyonlarıyla renklendirilerek bugün ki temsiliyetinden başka bir şey değildir.

Şuan karşımızda dini tepe tepe sömüren yalanlarla insanların beynini uyuşturan bu zihniyete karşı bizimde cevabımızın olması hasebiyle bu gerçeklerle halkımıza gidip bunlar dindar bunların alnı secde görüyor diye samimi saf duygularla bunların inançlı insan olduğuna inanmak üzere olan hâlâ oy verme tereddüttü yaşayan insanlara bizim bu hakikatleri anlatmamız lazım. Karşımıza çıkıp ta din adına, inanç adına, Müslümanlık adına HDP’ye oy verirsem günah mı diye sordurulan insanlar var. Bizim bu insanlara ulaşmamız lazım. Bizim tabanımız zaten gerçeklerin farkında. Onlar zaten bedeli ödüyorlar. Bizim asıl endişeli çevrelere giderek derdimizi, tasamızı, mesajımızı, hakikati anlatmamız gerekiyor.

Bu ay şuan Kur’an’ın insanla buluşması ayıdır. Vahyin insanla buluştuğu bir aydır. Dolayısıyla tam da bu hakikatlerin farkına varmayan, bilmeyen inançlarıyla sömürülmeye müsait olan çevrelere gidip bizim bu insanlara gidip hakikatleri anlatmamız gerekiyor. Köy köy, mahalle mahalle, ev ev gidip bizim bu insanlara hakikatleri anlatmamız gerekiyor. Sen bir taraftan büyük haramları işlerken insan olmanın en doğal hakkı olan ana dilini yasaklarken, özgürlüğü yasaklarken, insanların nefes alma hakkını yasaklarken, adaleti yasaklarken, barış diyeni hapsederken, terörist derken, Kur’an’daki en temel toplumsal ibadetler bunlarken kalkıp da namaz kılıyormuş, oruç tutuyormuş, Allah diyormuş diye böyle sahtekârların peşine düşmek en büyük haramdır. Bizim bunları anlatmamız gerekiyor.”

Teşkilat binasındaki program sonrası Kaya, aday adayları ve partililer çarşı esnafını ziyaret edip Solhan programını tamamladı.

Haber: Abdulhamit Bildik

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN